Przemiany – spektakl dla młodzieży i dorosłych

STUDIO teatrgaleria mapa

wtorek 21.09.2021 do piątek 24.09.2021

Przemiany - spektakl dla młodzieży i dorosłych

Po autorskich „Żabach” (premiera: 6 maja 2018, nagroda za najlepszą reżyserię dla Michała Borczucha i druga nagroda aktorska za najlepszą rolę męską dla Jana Sobolewskiego na 11. Festiwalu Boska Komedia), Michał Borczuch wraca do STUDIO.  Swój nowy spektakl reżyser opiera tym razem na tytułowych „Przemianach” Owidiusza i oryginalnym tekście Joanny Bednarczyk. Do udziału w tworzeniu przedstawienia, obok aktorów STUDIO i Teatru Polskiego w Bydgoszczy, reżyser zaprosił nastoletnie osoby z Bydgoszczy i Warszawy oraz wychowanków domu dziecka w Szamocinie, z którymi rozwijał w ostatnich latach szereg projektów teatralnych.

INTERNET_2000_fot_Bartek_Warzecha_©_B2XT2426

foto: Bartek Warzecha

„Przestrzeń, w której funkcjonuje dzisiaj młodzież, czyli przede wszystkim przestrzeń publiczna, ulicy, internetu, powinna zostać poszerzona o przestrzeń teatru. (…) Zderzenie dorosłych, profesjonalnych aktorów z nieprofesjonalnymi, choć właściwie na tym etapie pracy już aktorami, generuje różnego rodzaju napięcia, wynikające z tego, że patrzymy na siebie z różnych perspektyw. (…) Interesuje mnie to, w jakim stopniu jesteśmy w stanie na scenie uchwycić ten moment przemiany. Moment w którym człowiek zaczyna się kształtować”. – podkreśla Michał Borczuch.

Dorastanie to wariactwo. Tak naprawdę tylko nastolatek w chwili dojrzewania wie, co ma w głowie. Rosną kończyny górne i dolne, układ nerwowy nie nadąża za ciągle zmieniającym się kształtem ciała, nie ogarnia jego współrzędnych, wysyła impulsy na oślep, kompletnie zdezorientowany – gdzie kończy się ręka, gdzie zaczyna kark i głowa? Układ nerwowy tego nie wie, skazując swojego gospodarza na pokraczny taniec uniemożliwiający spokojne chodzenie. Hormony buzują. Wszystko dzieje się szybko i gwałtownie, a zmieniają się nie tyle okoliczności, co cały człowiek. Jego ciało i umysł. Na żadnym innym etapie życia człowiek nie ulega przemianom tak potężnym, jak w okresie dorastania. Czy jednak my się zmieniamy, czy zdejmujemy maski, które pokazaliśmy ludziom wokół nas? Czy przemiana jest konieczna? Czy do przemiany konieczna jest samotność?

Spektakl powstaje w koprodukcji STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Proces twórczy poprzedzony był spotkaniami i warsztatami w ramach pracowni Open Studios prowadzonej przez Michała Borczucha i współpracowników. Premiera warszawska odbędzie się 19 września 2021 o godz.19:00 (niedziela), bydgoska w dniu 3 października.

Spektakl będzie grany w Warszawie w dniach 21-24 września, natomiast w dniu 22 września (środa) odbędzie się spotkanie z twórcami.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Studio teatrgaleria logo

Studio teatrgaleria

Teatr Studio zaprasza zarówno widzów dorosłych jak i najmłodszych.

Edukacja w Teatrze Studio:

Przedszkole Klasy I - III szkoły podstawowej Klasy IV - VI szkoły podstawowej Gimnazjum Liceum Studenci Rodziny Niepełnosprawni Nauczyciele Edukacja teatralna … Więcej

Adres:

pl. Defilad 1 / PKiN
00-901 Warszawa


Kontakt:

http://www.teatrstudio.pl

 
ZOBACZ TAKŻE:teatr