Przed nami 13. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców!

📅 piątek 27.09.2019
Małopolska Noc Naukowców 2018
Już 27 września naukowe zagadki przestaną być zagadkami, a tajemnicze laboratoria przestaną być tajemnicze. A wszystko to dzięki naukowcom, którzy rozwiążą najtrudniejsze łamigłówki i otworzą drzwi do niedostępnych na co dzień miejsc, w których prowadzone są badania naukowe. W tym roku będzie jeszcze więcej atrakcji – ponad 2 200 warsztatów, eksperymentów, pokazów, wystaw, wykładów, widowisk, gier i zabaw oraz zwiedzanie laboratoriów w 9 miastach regionu (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Chrzanów, Oświęcim, Niepołomice, Skawina, Andrychów, Limanowa). Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowa – i naukowa – przygoda dla każdego.

Tegoroczny program wydarzenia to nie lada atrakcja. Powstawał przez kilka ostatnich miesięcy, a w jego przygotowanie i realizację zaangażowanych jest ponad 1200 naukowców i pracowników instytucji partnerskich, w tym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ponad 1600 studentów oraz blisko 110 kół naukowych z ponad 50 instytucji.

Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, a także zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej.

Poprzez ciekawe wykłady, pokazy, eksperymenty, warsztaty, gry i zabawy czy też możliwość odwiedzania niedostępnych na co dzień laboratoriów, chcemy również pokazać, że nauka to ciekawa i nieodłączna część naszego życia. W programie przewidziane są wydarzenia dla wszystkich – zarówno najmłodszych miłośników nauki, jak i młodzieży czy dorosłych, zatem niezależnie od wieku czy zainteresowań każdy znajdzie coś dla siebie.

Każda edycja wydarzenia to kolejna porcja atrakcji i niespodzianek starannie przygotowanych przez organizatorów. Stawiamy głównie na interaktywność, aby podczas tej Nocy każdy mógł poczuć się prawdziwym naukowcem i pod czujnym okiem badaczy zagłębić się w tajniki tego fascynującego zawodu.

Inauguracja wydarzenia odbędzie się już tradycyjnie w kinie Kijów.Centrum. W trakcie oficjalnej części zostaną ogłoszone wyniki konkursu plastycznego Z naukowcem przez świat. Uroczystości towarzyszyć będzie widowisko „WYPRAWA W PRZYSZŁOŚĆ. Czy rowery będą latać?” podczas którego uczestnicy odbędą podróż do przyszłości, aby sprawdzić, jak nasze życie wyglądać będzie za kilkadziesiąt lat. Będą mogli poznać nowoczesne odkrycia technologiczne i przekonać się, że już teraz możemy korzystać z niektórych z nich.

Czy i jak motywować dzieci

Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie, miejsce spotkań prawdziwych pasjonatów nauki. Organizowane od 2007 r. cieszy się coraz większą popularnością. Na przestrzeni lat zyskało miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, a nawet kraju! W ubiegłorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców wzięło udział ok 72 tysiące osób.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale na wybrane atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Szczegółowe informacje i pełen program znajdują się na stronie: https://nocnaukowcow.malopolska.pl/.

Przed nami 13. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców!