Pożyteczna przygoda – bajka edukacyjna

📅 piątek 01.12.2023 do piątek 08.12.2023
Pożyteczna przygoda – bajka edukacyjna
Premiera „Pożytecznej przygody” – bajki edukacyjnej stworzonej przy współpracy Fundacji PZU i Fundacji Zaczytani.org

W czwartek 30 listopada odbyła się premiera bajki „Pożyteczna przygoda”. Publikacja, która powstała przy współpracy Fundacji Zaczytani.org i Fundacji PZU, uczy dzieci zasad zdrowego żywienia. Dostępnej w formie darmowego e-booka i audiobooka bajce towarzyszą również materiały dla rodziców i opiekunów, które ułatwią budowanie relacji z najmłodszymi.

Opowieść przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-9 lat, a jej celem jest wspieranie ich w budowaniu zdrowej relacji z jedzeniem oraz edukacja w zakresie identyfikowania emocji. Bajka wpisuje się w ideę bajkoterapii, wykorzystując moc opowieści do edukowania oraz wspierania przez rodziców i nauczycieli rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci.

Edukacja i zdrowie należą do kluczowych obszarów, które wspiera Fundacja PZU. Zaangażowanie w proces tworzenia bajki we współpracy z Fundacją Zaczytani.org idealnie łączy obie sfery. Dbanie o zdrowie najmłodszych oraz zaangażowanie w projekty edukacyjne, które w przyjaznej formie pomagają dzieciom przyswajać wiedzę, to główne wyzwania, jakie podejmujemy. Nasze działania skupiają się także na promowaniu zdrowego stylu życia oraz angażowaniu się w projekty wspierające dzieci, młodzież i dorosłych w walce ze skutkami pandemii, w tym ze złą kondycją psychiczną i emocjonalną oraz skutkami nauki zdalnej. Wprowadzając w życie słowa Hipokratesa „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, uważamy, że bardzo ważne jest regularne dbanie o siebie i wpajanie dobrych nawyków już od najmłodszych lat. A właściwe, zrównoważone odżywianie jest przecież jednym z głównych filarów dobrego zdrowia. Chcemy pomagać dzieciom kształtować zdrową relację z jedzeniem i odpowiednie nawyki, które są tak ważne w prawidłowym rozwoju – mówi Jolanta Zabarnik-Nowakowska, Prezes Zarządu Fundacji PZU.

Projekt bajki jest również efektem długofalowej współpracy Grupy PZU z Fundacją Zaczytani.org, dzięki której m.in. bajkoterapia stała się jednym z narzędzi wykorzystywanym w działaniach wolontariuszy w Grupie PZU.

Doświadczenie Fundacji Zaczytani.org i potencjał Fundacji PZU zaowocowały stworzeniem wielopoziomowego projektu dotyczącego jednego z większych problemów dotykających dzieci w postpandemicznym świecie. Autorem „Pożytecznej przygody” jest Boguś Janiszewski, a ilustracje do niej przygotował Adam Fatyga. Swoich głosów do nagrania wersji audio bajki „Pożyteczna przygoda” użyczyli pracownicy PZU. Współpraca z Fundacją PZU w realizacji projektu jest również kolejnym krokiem w misji Fundacji Zaczytani.org, dążącej do promocji bajkoterapii, edukacji dzieci i budowania z nimi bliskich relacji.

Ogromnie się cieszę, że  Fundacja PZU została Partnerem projektu. Wspólnie zebraliśmy  wspaniały zespół, do którego dołączył między innymi pisarz Boguś Janiszewski, ekspertka Dr n. med. Agata Dutkiewicz, specjaliści od bajkoterapii z Fundacji Zaczytani.org oraz pracownicy PZU. Stworzyliśmy bajkę „Pożyteczna Przygoda”, która będzie uczyć zdrowej relacji z jedzeniem. Dodatkowo zadbaliśmy o edukację emocjonalną – niezbędną do życia w dobrostanie i wzmocnienia odporności psychicznej. Oprócz bajki w  Państwa ręce przekazujemy gotowe scenariusze na poprowadzenie zajęć przez edukatorów, nauczycieli, a także rodziców. Dzięki artykułowi eksperckiemu to najpierw oni dowiedzą się, jakich postaw i kompetencji chcemy uczyć oraz otrzymają konkretne narzędzia, dzięki którym mogą to zrobić. Publikacja zawiera również wprowadzenie do bajkoterapii – niesamowitego narzędzia edukacyjnego. Trójstopniowy proces czytania – omawiania i ćwiczenia będący wynikiem dziesiątek lat badań psychologicznych uczy a także relaksuje i wycisza, oswaja emocje, rozwija umiejętności, a także pozwala zbudować relacje – tłumaczy Agnieszka Machnicka, Prezeska Fundacji Zaczytani.org.

Bajka jest już dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie internetowej https://pozytecznaprzygoda.zaczytani.org/. Bajce towarzyszy pakiet materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, którzy mogą wykorzystać je do prowadzenie specjalnych lekcji i rozmów z dziećmi o uważności w jedzeniu. Publikacja zawiera m.in scenariusz do bajkoterapii, który pomoże również każdemu rodzicowi w rozmowie z dzieckiem.

Największy polski ubezpieczyciel planuje także zaangażować wolontariuszy do kolejnych działań związanych z bajką edukacyjną i propagowaniem idei zdrowej relacji z jedzeniem.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

W PZU prężnie działa wolontariat pracowniczy, który koordynuje nasza Fundacja. Wśród pracowników PZU planujemy stworzyć grupę wolontariuszy, którzy poznają podstawy bajkoterapii i z „Pożyteczną przygodą” w dłoni wyruszą do przedszkoli, szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, aby prowadzić zajęcia dla dzieci. Będzie to kolejny projekt edukacyjny w ramach wolontariatu pracowniczego PZU realizowany w partnerstwie z inną fundacją – dodaje Jolanta Zabarnik-Nowakowska.

Już w pierwszym tygodniu od premiery, bajka dotrze do ponad 14 tys. szkół podstawowych, 350 specjalnych ośrodków wychowawczych, 100 młodzieżowych domów kultury, 90 placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz 3200 bibliotek.

W trosce o zdrowie Polaków – misja społeczna PZU

PZU od lat zwraca uwagę na znaczenie prozdrowotnej profilaktyki w codziennym życiu Polaków, dlatego zaangażowanie Fundacji PZU w stworzenie razem z Fundacją Zaczytani.org bajki edukacyjnej było dla firmy naturalnym krokiem. Największy polski ubezpieczyciel podejmuje liczne działania prewencyjne, chcąc edukować i jak najszerzej propagować zdrowy styl życia.

Fundacja Zaczytani.org – promując czytelnictwo

Misją Fundacji Zaczytani.org jest dbanie o dobrostan i zdrowie poprzez promocję czytelnictwa oraz edukację społeczną. Fundacja działa od 10  lat. W swoich działaniach łączy środowiska artystyczne, naukowe, samorządowe oraz biznesowe, tworząc projekty rozwoju społecznego. Sercem działań fundacji jest wolontariat i Bajkoterapia.

405 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent