Poznański Festiwal Kryminału Granda

📅 piątek 22.09.2017 do niedziela 24.09.2017
Wstęp bezpłatny
Poznański Festiwal Kryminału Granda

Jeśli gwarancją udanego wydarzenia jest obecność na nim koronowanej głowy – Poznański Festiwal Kryminału GRANDA już teraz może odtrąbić swój sukces. Na tegorocznej, trzeciej edycji, pojawi się bowiem caryca światowego kryminału – Aleksandra Marinina. A obok niej wspaniali polscy pisarze oraz specjaliści m.in. z zakresu kryminalistyki czy dziennikarstwa śledczego.

Od 22 do 24 września całe miasto wypełniać będą rozważania na temat tajemnicy, winy i kary. Festiwal odbywa się w przestrzeni Nowej Gazowni oraz w Auli Artis.

Postawiliśmy sobie w tym roku nie lada wyzwanie, mówi Marita Lipska, Dyrektor Festiwalu. Z jednej strony jak zawsze w centrum naszej uwagi stoi literatura kryminalna i wszystko, co z nią związane, pokazane w prawdziwie fascynujący, oparty na dobrej zabawie sposób. Z drugiej dotykamy tematów niezwykle ciężkich, mrocznych i pełnych emocji, zamkniętych w idiomach tajemnicy, winy i kary. Mamy nadzieję, że program GRANDY – tak jak dotąd – okaże się dobrze wyważony i każdy jego uczestnik wyjdzie z niego z odpowiednią dawką zarówno rozrywki, jak i refleksji.

Jak zawsze organizatorzy GRANDY zadbali o różnorodność. Obok gali książkowych premier, spotkań z najbardziej poczytnymi pisarzami m.in. Remigiuszem Mrozem, Vincentem V. Severskim, Olgą Rudnicką, Markiem Krajewskim, Jakubem Żulczykiem, Katarzyną Puzyńską, Piotrem Bojarskim, Ryszardem Ćwirlejem oraz tymi, którzy dopiero zdobywają coraz większą popularność, gościć będziemy także światowej sławy gwiazdę, Aleksandrę Marininę. Na festiwalu będzie można spotkać także znanych dziennikarzy i reportażystów: Przemysława Semczuka, Michała Fajbusiewicza, Marcina Kąckiego. Razem z nimi tegoroczne idiomy rozkładać na części pierwsze będą ludzie, którzy system policyjny, sądowniczy i penitencjarny znają od kulis m.in. były komendant główny Policji, Ryszard Hula.

Podczas trzech festiwalowych dni nie zabraknie wykładów i warsztatów (także tych tylko dla dorosłych) przygotowanych przez wybitnych specjalistów z Uniwersytetu SWPS, pokazów technik kryminalnych oraz kryminalnego humoru w wykonaniu profesjonalistów. Na dzieci czekać będą warsztaty i animacje. Podczas trwania wydarzenia będzie się można zapoznać z najnowszą kryminalną ofertą wydawniczą oraz przygotowanymi specjalnie na GRANDĘ premierami książkowymi.

Ze względu na rosnąca z roku na rok widownię wydarzenia tegorocznego festiwalu odbywać się będą w dwóch miejscach: Nowej Gazowni, ul. Ewangelicka 1, oraz w Auli Artis przy ul. Kutrzeby 10.

W dniach poprzedzających GRANDĘ i w czasie Festiwalu w całym mieście działać też będą Stacje Sensacje – prowadzone przez partnerów Festiwalu punkty spotkań, zabaw, gier i warsztatów.
Na pewno nie zabraknie bardzo wyczekiwanego spotkania w Zakładzie Medycyny Sądowej oraz wykładów i wystawy (tym razem związanych z tematyką kryminalną komiksów) w Bibliotece Uniwersyteckiej. Na spotkaniach w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 prowadzone będą dyskusje na temat kary śmierci. Biblioteka Raczyńskich zaprasza na kryminalną wystawę oraz detektywistyczny program dla dzieci z udziałem Joanny Jodełki i Roberta Ziółkowskiego. Ponadto obowiązkowo do zaliczenia będzie zwiedzanie miasta tropem książkowych wątków kryminalnych z Michałem Larkiem i Piotrem Bojarskim oraz wizyta w Muzeum Archidiecezjalnym pod przewodnictwem Mai Rausch. A to tylko część atrakcji.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe przygotowane przez Fundację GRANDA jest bezpłatny.
Na wybrane spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy lub wejściówki. Niektóre wskazane w programie punkty ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.

Dokładny plan Festiwalu oraz mapa Stacji Sensacji są dostępne na stronie wydarzenia: www.festwial-granda.pl. Bieżące informacje można też znaleźć na profilu FB GRANDY  www.facebook.com/festiwalgranda. Festiwalowi patronują: Gazeta Wyborcza, Telewizja WTK, radio Złote Przeboje, portal LubimyCzytać.pl oraz Magazyn Pocisk.

Sponsorami Festiwalu są: Chocolissimo, TEXTRA i Mandala Beauty Clinic. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

INFORMACJE DODATKOWE

CO: Poznański Festiwal Kryminału GRANDA – edycja 2017

GDZIE: Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1 oraz Aula Artis, ul. Kutrzeby 10, Poznań

KIEDY: 22-24 września 2017