Plenerowy Dzień Dziecka na Placu Wolnica

Plac Wolnica 
🗺 mapa
📅 sobota 02.06.2018
Wstęp wolny
Jak wyglądałby świat gdyby rządziły nim zasady wymyślone przez dzieci? Jakie słowa dodają dzieciom skrzydeł? Co w naszej rzeczywistości chciałyby zmienić? W sobotę, 2 czerwca  zapraszamy na plenerowy Dzień Dziecka na Placu Wolnica.

Etnokalendarz to cykl warsztatów rodzinnych skierowanych do dzieci oraz ich dorosłych opiekunów. Chcemy, aby comiesięczne spotkania były okazją do szukania odpowiedzi na ważne pytania, twórczych eksperymentów i podejmowania nowych wyzwań.

Zależy nam na rozwijaniu ciekawości i wrażliwości oraz poczucia, że każdy z nas swoimi codziennymi wyborami ma szansę realnie oddziaływać na życie ludzi w różnych częściach świata.

Czerwcowe, finałowe warsztaty z cyklu Etnokalendarz odbędą się pod hasłem Dzieci mają głos!  2 czerwca spotkamy się na Placu Wolnica, przy plenerowych grach i zabawach, by wspólnie uczcić Dzień Dziecka.

2 czerwca 2018 r. –  Plenerowy Dzień Dziecka na Placu Wolnica

Jak wyglądałby świat gdyby rządziły nim zasady wymyślone przez dzieci? Jakie słowa dodają dzieciom skrzydeł? Co w naszej rzeczywistości chciałyby zmienić? W sobotę, 2 czerwca  zapraszamy na plenerowy Dzień Dziecka na Placu Wolnica.

Pod hasłem Dzieci mają głos! przygotowaliśmy cztery stanowiska warsztatowe, gdzie uczestnicy mogą zmierzyć się z siłą złego czarownika Florymonda, który złośliwie pomieszał życzenia i sprawił, że zaczęły spełniać się na opak. Potrzebujemy pomocy dzieci aby zdjąć zły czar i na nowo poukładać świat według ich pomysłu i życzenia.

W przerwach zmagań z zaklęciem czarownika Florymonda zapraszamy na premierę muzealnego spektaklu teatralnego pt. „Cejco z życzeniami”. Z inspiracji bajkami ludowymi powstał scenariusz sztuki opowiadającej o sile współpracy, umiejętności dzielenia się z innymi i wadzę mądrych słów.
Poza tym czekać będzie strefa relaksu oraz międzypokoleniowa karuzela z mega-zabawkami. 

Cały program wydarzeń jest realizowany w ramach prowadzonego w Muzeum projektu badawczego pt. „Życzenia”. W projekcie przyglądamy formułom i kontekstom wypowiadania życzeń, by odsłonić kryjącą się za nimi tkankę kultury.  

WSTĘP WOLNY!

Program wydarzeń | 2 czerwca 2018 | 11.00 – 16.00 

• rodzinna ścieżka warsztatowa pod hasłem Dzieci mają głos!
• Biblioteka na wolnym powietrzu; 
• Strefa relaksu – wydzielona przestrzeń, w której można będzie odpocząć na leżakach, poczytać książkę, spotkać się i porozmawiać;
• Napędzana ręcznie karuzela, inspirowana kolekcją zabawek Muzeum;

12.00 – 13.00 | 15:00 – 16:00

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

• Spektakl teatralny „Cejco z życzeniami”

Pod niezwykłym drzewem spotykają się dwie gawędziarki, różne jak ogień i woda, które łączy pasja snucia opowieści… “Cejco z życzeniami” to próba odtworzenia świata bajki ludowej w warsztacie plastycznym, językowym i teatralnym. Spektakl zainspirowany jest sztuką ustnego przekazywania folkloru przez dawnych bajarzy. Opowieści łączy temat życzeń, aktualny dziś nie mniej niż przed wiekiem. Dowiemy się czym mogą się stać mądrze wypowiedziane pragnienia, do czego prowadzi zawistna zachłanność i poznamy niezwykłą moc dobrze życzących słów. A tytułowe “cejco”? Cóż, na pewno każdy rozszyfruje je troszkę inaczej…

Informacje praktyczne:
Termin: 2 czerwca (sobota), godz. 11.00 – 16.00 
Miejsce: Plac Wolnica 
WSTĘP WOLNY!

FB: https://www.facebook.com/events/236940520167542/

Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby MEK.

Dzień Dziecka na Placu Wolnica odbywa się w ramach Święta Małopolski (https://www.malopolska.pl/marka-malopolska/projekty-partnerskie/kultura/swieto-malopolski)

Patronat medialny:

Radio Kraków / Miasto Dzieci

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent