Ostatni miesiąc roku – ostatnie zajęcia dla dzieci w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury
📅 niedziela 01.12.2019 do sobota 07.12.2019
Ostatni miesiąc roku - ostatnie zajęcia dla dzieci w NCK
Grudzień zaczniemy baletowo prezentując „Śpiącą królewnę” w wykonaniu Royal Lviv Ballet. Młodych naukowców zapraszamy na pięć spotkań w ramach Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci. Przyrodników powinny zainteresować nietypowe właściwości cytrusów i światła, detektywów poszukiwanie porwanego Świętego Mikołaja, a turystów historia Indian.

Dodatkowo mamom proponujemy kolejne spotkanie w ich klubie, a wszystkim fabularyzowany dokument o Powstaniu Warszawskim.

ŚPIĄCA KRÓLEWNA – spektakl Royal Lviv Ballet
1 grudnia (niedziela), g. 11.00, Scena NCK

W pałacu królewskim trwają chrzciny królewny Aurory. Dobre wróżki kolejno obdarzają maleństwo darami wesołości, wdzięku i delikatności. Nagle do pałacu wdziera się zła czarownica Carabosse i rozzłoszczona brakiem zaproszenia na uroczystość rzuca na dziecko klątwę. Piękne kostiumy, widowiskowa scenografia i perfekcja wykonawców sprawiają, że ten klasyczny balet zachwyca nawet najbardziej wymagających widzów. Zespół złożony z artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu oraz Międzynarodowego Teatru Baletu „Premiera” kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej.
bilety – 80 / 60 zł

7 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006

Zaskakujące prezenty
Kto był grzeczny, ten dostał prezent od Mikołaja. Niegrzeczni… rózgę! Dlatego na zajęciach wspólne wymyślimy kilka ciekawych i zaskakujących prezentów – dla wszystkich.

7 grudnia (sobota), g. 12.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny

Poszukiwanie Świętego Mikołaja
Święty Mikołaj zaginął! Niektóre dzieci wciąż nie dostały swoich prezentów! Odnajdź dowody, ukryte ślady i dowiedz się, kto i dlaczego porwał Świętego Mikołaja. Doprowadź śledztwo do końca i znajdź miejsce, w którym ukryto ulubionego Świętego.
bilety – 35 zł

9 grudnia (poniedziałek), g. 17.00, sala kameralna 203
CUDZOZIEMCY W POWSTANIU WARSZAWSKIM

Film ma charakter fabularyzowanego dokumentu i opowiada o niezwykłych historiach cudzoziemców, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich byli przedstawiciele różnych nacji: Słowacy – którzy jako jedyni mogli występować pod swoimi barwami, ale też Węgrzy, Gruzini, Ukraińcy, Rosjanie, Czesi, Australijczyk, Włosi, Francuzi, Holendrzy, i oczywiście lotnicy, więc Anglicy, Amerykanie, Kanadyjczycy. Film oddaje hołd tym, którzy ramię w ramię z Polakami walczyli o wolną ojczyznę.
Małgorzata Brama – polska reżyserka filmowa. Specjalizuje się w filmie historycznym (II wojna światowa, Powstanie Warszawskie). Współpracuje z BBC („Laurence Rees”) czy Chanel History (serial „Polscy bohaterowie wojenni”). Od 2004 roku przeprowadziła ponad 1000 wywiadów na całym świecie z uczestnikami II wojny światowej. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył ją medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nagradzana na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych.
Reżyseria – Małgorzata Brama

11 grudnia (środa), g. 10.00, sala 009
KLUB SUPER MAMA – wykład
„Jak zachować spokój wobec trudnych emocji małego dziecka” – czyli co wiemy o świecie przeżyć dzieci.

Klub Super Mama to miejsce spotkań, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zapraszamy mamy z dziećmi na spotkania warsztatowe z zakresu pielęgnacji i wspierania rozwoju dziecka, zabaw podłogowych, przygotowania dziecka do kontaktu z wodą, psychologii, żywienia, stylizacji, fotografii, jogi i pierwszej pomocy. Klub funkcjonuje w ramach projektu „Kluby Rodziców” uruchomionego przez Urząd Miasta Krakowa, którego celem jest wspieranie rodzin z dziećmi oraz oczekujących na potomstwo.
bilety – 2 zł

14 grudnia  (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Dlaczego cytrusy są kwaśne?
Kwaśne lub słodkie. Pomarańczowe lub zielone. Duże i małe. Nie lubią ich balony z powietrzem, lubią za to… żarówki. Postaramy się rozszerzyć naszą wiedzę o cytrusach, ich pochodzeniu, zastosowaniu i nietypowych właściwościach. Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.
bilety – 30 zł

Czy i jak motywować dzieci

14 grudnia (sobota), g. 12.00, sala kameralna 203
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki
Między nami Indianami

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieć okazję:
dowiedzieć się jak dziś wygląda życie Indian z Ameryki Południowej i Centralnej,
zmierzyć tradycyjne stroje – ruany, poncha i kapelusze,
zagrać na indiańskich instrumentach,
zdobyć tatuaż z prekolumbijską pieczęcią,
zatańczyć do boliwijskiej muzyki,
pobawić się boliwijskimi enchoque.
Podczas zajęć Wydziału Turystyki dzieci mają okazję poznać nowe kultury i nieznane miejsca. Prowadzący zajęcia podróżnicy nie tylko opowiadają o swoich wędrówkach, ale także aktywnie włączają dzieci do udziału w nich. Uczestnicy mogą przymierzyć regionalne stroje, zagrać na instrumentach, zobaczyć jak wyglądają tradycyjne pamiątki i przedmioty codziennego użytku.

21 grudnia  (sobota), g. 10.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Czy widzimy promieniowanie elektromagnetyczne?
„Światło! Światło widzę!” – czyli o tym co widać, dlaczego widać, czego nie widać, a co widać na opak i co robić by było widać jeszcze więcej!

A JUŻ W NOWYM ROKU:

14 i 15 stycznia (wtorek, środa), g. 19.30, Scena NCK
OSTATNIA WIECZERZA – Teatr Ab Intra

18 stycznia (sobota), g. 12.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny
Czy tu był… Yeti?!

27 stycznia – 7 lutego 2020 r.
FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI

27 stycznia (poniedziałek), g. 11.00 i 16.00, Scena NCK