Orszak Trzech Króli w Krakowie

Rynek Główny
📅 sobota 06.01.2024
Orszak Trzech Króli 2024
Przed nami 14. edycja Orszaku Trzech Króli w Krakowie. 6 stycznia 2024 roku tradycyjnie wyruszymy z trzech punktów miasta, aby się spotkać na Rynku Głównym i razem oddać pokłon nowonarodzonemu Bożemu Dziecięciu.

Orszak w Krakowie

Orszak przejdzie trzema tradycyjnymi trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego Parku Wioski Świata oraz z Placu Matejki.

Orszak niebieski (afrykański) wyruszy ok. 11.00 i najpierw uda się pod Barbakan, gdzie napotka strażników króla Heroda, którzy nie chcą nikogo wpuścić do miasta. Czy Królowi Afrykańskiemu uda się wejść i jak tego dokona, zobaczymy na miejscu. Później orszak przejdzie ulicą Floriańską. Przed kościołem Mariackim skręci w lewo na plac Mariacki i dalej na Mały Rynek. Tam Król Afrykański spotka się z Herodem i zostanie odegrana kolejna scenka jasełkowa. Gdy Herod udzieli wskazówek orszak królewski skieruje się na Rynek.

Orszak zielony  (azjatycki) wyruszy przed godz. 10.00 z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) dalej do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd po mszy św. ruszy ok. godz. 11.00 trasą: ul. Bałuckiego – przez Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku.

Orszak czerwony (europejski) po odegraniu tradycyjnej scenki przywitania króla pod katedrą na Wawelu (ok. godziny 11.00), przejdzie na Rynek ulicami: Droga do Zamku i Grodzką.

Orszak na Rynku Głównym

Trzy człony Orszaku spotkają się na Rynku Głównym i rozlokują przed sceną ustawioną w pobliżu wieży ratuszowej. Prowadzący je królowie oddadzą tam pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu Bożemu. Już wcześniej, bo od godziny 11.00, ze sceny popłyną dźwięki polskich kolęd i pastorałek wykonywanych przez znakomitych artystów scen krakowskich. Kolędowanie na Rynku poprowadzi znana krakowska piosenkarka, prezenterka telewizyjna i radiowa, wokalistka zespołu Galicja – Lidia Jazgar w towarzystwie doskonałych konferansjerów: Łukasza Lecha i Bartka Sobieraja.

Program artystyczny ze sceny na Rynku Głównym oraz pokłon Trzech Króli będzie transmitowany w Internecie na profilu facebookowym Orszak Trzech Króli Kraków i jest to jeszcze jeden sposób uczestnictwa w wydarzeniu, do którego zachęcamy tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli przybyć na Rynek.