Narodowe czytanie nowel polskich w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury
📅 sobota 07.09.2019
Narodowe czytanie nowel polskich w NCK
Zapraszamy przed Nowohuckie Centrum Kultury na Narodowe czytanie nowel polskich.  Ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się w sobotę, 7 września.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wybrane zostały następujące tytuły:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Czy i jak motywować dzieci

Akcja odbędzie się na scenie plenerowej przed Nowohuckim Centrum Kultury. Swoją obecność potwierdzili m.in.: Lidia Jazgar  z zespołem Galicja, Małgorzata Bogajewska, Jerzy Friediger, Jerzy Fedorowicz, Robert Piaskowski, Sławomir Pietrzyk, Magdalena Doksa-Tverberg i Jan Franczyk.

Swoją obecnością imprezę uświetni Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego.

Inicjatywa Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 roku – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

ORGANIZATORZY:
Biblioteka Kraków, Nowohuckie Centrum Kultury