Narodowe Czytanie 2017 w Katowicach

Park Kościuszki
📅 niedziela 03.09.2017
Narodowe Czytanie 2017 w Katowicach

Zapraszamy do wspólnego czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Od kilku lat katowiczanie spotykają się w tym celu w samym sercu Parku Kościuszki. Jak zawsze akcji Narodowe Czytanie towarzyszą dodatkowe atrakcje. Fragmenty dramatu Wyspiańskiego przeczytają wraz z publicznością znani goście (wśród nich m.in. raper Miuosh i dramatopisarz Ingmar Villqist).

Będzie to wydarzenie atrakcyjne nie tylko dla dorosłych! Przez cały dzień na dzieci czekają zabawy i warsztaty literacko-plastyczne; nawiązujące do tradycji weselnych i folklorystycznych. Wspólnie z Anią Kwiatkowską z Fundacji Miasto Literatury przygotowywać będziemy wianki, kotyliony i korale. Spróbujemy sił w wykonaniu ludowych wycinanek. Nie zabraknie też przestrzeni do twórczych działań ze słowem; a „Czytelnia pod Sówką” – królestwo książek dla dzieci i młodzieży – będzie doskonałą okazją do kreatywnego odpoczynku w towarzystwie lektury.

Tegorocznego Narodowego Czytania nie poprowadzi konferansjer, ale wodzirej (wesele!), który szykuje gry i konkursy dla starszych uczestników. Warto przyjść odświętnie ubranym (nagrodzimy najlepsze stroje), przynieść drobny weselny podarek (będziemy się nimi wymieniać) i już teraz wymyślić historię o dalszych losach młodej pary z „Wesela” (konkurs na najlepszą opowieść). Kto zabierze swój egzemplarz „Wesela” Wyspiańskiego, może liczyć na okazjonalny stempel.

Jak zawsze Narodowe Czytanie będzie też okazją do uzupełnienia swojej domowej biblioteki o pozycje z kiermaszu Miejskiej Biblioteki Publicznej, sprzedawane za symboliczne kilka złotych.

Przybywajcie na Wesele!

Harmonogram akcji

od godz. 13
Czytanie „Wesela” z zaproszonymi gośćmi

godz. 13 – 18
Super folklor – wycinanki folklorystyczne

godz. 13.30 – 15.30
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci

godz. 14
Koncert zespołu Fortet (łączą najbardziej energetyczne karaibskie rytmy – salsa, cha cha cha, bolero, merenque – z oryginalnymi pomysłami muzycznymi Tadeusza Leśniaka, leadera zespołu. Na co dzień Fortet akompaniuje kubańskiej wokalistce Mili Morena. Na ich program składają się jednak kompozycje oryginalne, czasem tylko przeplatane utworami wypożyczonymi od najlepszych (np. Yellow Jackets). Grają energetycznie, wręcz tanecznie, zawsze jednak jazzowo.)

godz. 14.30
Konkursy z nagrodami: „Trza być w butach na weselu“ (zachęcamy do ubrania się odświętnie, najlepiej – jak na wesele! – konkurs); „Podarunki weselne” (zachęcamy do zabrania drobnych upominków); „… i żyli długo i szczęśliwie?” (czy mimo mezaliansu młoda para z „Wesela” miała szczęśliwe życie? – konkurs)

godz. 15.15
Wspólne, chóralne czytanie „Wesela”