MNK zaprasza – Odkrywaj na własną rękę

MNK zaprasza – Odkrywaj na własną rękę

MNK ARSENAŁ, Galeria Broń i Barwa
🗺 mapa
📅 sobota 17.02.2024 do niedziela 18.02.2024
MNK ARSENAŁ, Galeria Broń i Barwa
Nie każdy wie, że w wielu oddziałach MNK na zwiedzających – i tych młodszych, i starszych – czekają rozmaite materiały, dzięki którym zwiedzanie jest ciekawsze, pełniejsze, inne, bardziej nasze. To przestrzenie edukacyjne, karty zadań, filmy, rekwizyty, audioprzewodniki… Idealne dla tych, którzy lubią odkrywać na własną rękę i na własnych zasadach. 

Przypominamy o nich w ramach akcji “145 lat. Dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń”, podczas weekendów promocyjnych, które odbywają się każdego miesiąca w innym oddziale MNK.

W lutym zapraszamy do MNK Arsenał – Galerii Broń i Barwa!

  • Kiedy? 17-18.02 (sobota-niedziela), godz. 10:00-18:00
  • Jak? Wystarczy przyjść i… odkrywać na własną rękę! Wstęp w promocyjnej cenie 5 zł
  • Co? Interaktywna prezentacja, dzięki której niemal poczujemy łopot chorągwi i usłyszymy rżenie konia sprzed 300 lat, rekwizyty, które bez obaw można dotknąć i karta zadań specjalnie “Dla Walecznych dziewczynek i chłopców wojowników”… Ciekawi?

17-18.02.2024 (sobota-niedziela)
MNK ARSENAŁ, Galeria Broń i Barwa
ul. Pijarska 8, godz. 10:00-18:00

Galeria Broń i Barwa otwiera na świat turniejów, rycerzy i pełnych emocji wydarzeń z ubiegłych wieków. Zobaczycie tu pochód husarskich koni, widowiskowo pokazane najrozmaitsze elementy uzbrojenia, a nawet… kordelas, który przywiózł pisarz Henryk Sienkiewicz z podróży do Afryki.
Gratka dla małych i dużych miłośników oraz miłośniczek minionych epok – bo dawne militaria to także ciekawa symbolika, odbicie postępu techniki i technologii oraz nieocenione źródło wiedzy o historii, modzie i poglądach ludzi.

W Galerii Broń i Barwa czekają na Was:

  • KARTA ZADAŃ DLA DZIECI – Dla Walecznych Dziewczynek i Chłopców Wojowników
Wiadomo, że każdy rycerz i rycerka najchętniej aktywnie działa, zamiast siedzieć w kącie. Z naszą kartą zadań w ręce wiadomo, co robić! Można ją pobrać bezpłatnie w przestrzeni ekspozycji, a potem – wspólnie zastanowić się nad tym, jakie cechy powinien mieć dobry rycerz bądź rycerka, odnaleźć wszystkie elementy dawnego uzbrojenia i prześledzić etapy rycerskiej edukacji.
Kartę koniecznie zabierzcie ze sobą do domu – znajdziecie na niej przepis na wykonanie recyklingowego szyszaka, miecza i tarczy.
  • INTERAKTYWNA PREZENTACJA – Tapiseria “Przegląd wojsk pod Zabłudowem”
Tapiseria, Zabłudów… same trudne słowa? To tylko pozory! Dzięki tej prezentacji z łatwością wkroczycie do wnętrza pieczołowicie utkanego świata sprzed prawie 300 lat. Ujrzycie powiewające proporce, pędzące konie i powoli przesuwające się po niebie chmury. Dowiecie się, kim byli dragoni, a kim petyhorcy, czym jest czambon i dywdyk i jak to naprawdę było z tą husarią.

Multimedialna prezentacja pozwala krok po kroku poznać bliżej poszczególne elementy przedstawionej na tapiserii, czyli dekoracyjnej tkaninie sceny, przyjrzeć się dokładnie powiększonym szczegółom, a dzięki animacjom i muzyce wczuć w klimat epoki.
  • REKWIZYTY EDUKACYJNE
Lubicie odkrywać tajemnicze zakamarki i zaglądać w ciemne kąty w poszukiwaniu ukrytych skarbóaw? Jeśli tak, koniecznie odnajdźcie na wystawie oznaczone wizerunkiem ręki szuflady i sprawdźcie, co się w nich chowa.

Wprawdzie jesteśmy w muzeum, ale tym razem wolno dotykać niezwykłych znalezisk: w szufladach umieszczone zostały rekwizyty edukacyjne związane z obiektami pokazywanymi na wystawie. Śmiało możecie sprawdzić, jaki w dotyku jest hełm i misiurka, z czego zrobiony został buzdygan, a z czego szabla. Doskonale wiemy, że czasami nic nie powie nam tyle o materiałach, dawnych technikach i kontekście użytkowania zabytkowych przedmiotów, co dotyk!
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie