MIT gra z Orkiestrą!

Muzeum Inżynierii i Techniki, ul. Św. Wawrzyńca 15
📅 niedziela 28.01.2024
MIT gra z Orkiestrą!
Muzeum Inżynierii i Techniki oraz Sztab WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa zapraszają na wydarzenie pod hasłem „Jednoczymy Kraków dla dzieciaków”. Zajęcia plastyczne dla dzieci małych i dużych będą się odbywały od godziny 10.00 do 17.00.

W hali G – wejście od strony ulicy Gazowej – będzie tworzona wielka, kolorowa trąba, która wieczorem zostanie zaświecona na Rynku Głównym podczas światełka do nieba. Podczas zajęć z lutowania będzie można zbudować małe, świecące orkiestrowe serduszka. Oczywiście każdy z uczestników zabierze później swoje serce ze sobą.

W muzealnej Strefie Klocków przez godzinę od 13.45* dzieci i rodzice będą wspólnie budować z kolorowych klocków wielkie serca, a później wykonają pamiątkowe fotografie na ich tle.

W hali D w strefie wejścia na wystawę „Miasto. Technoczułość” będzie można wykonać badanie pomiaru wydychanego stężenia tlenku azotu (SeNO). Jego celem jest ustalenie czy w układzie oddechowym jest zapalny i sprawdzenie stan płuc po pandemii. Badanie wykonywać będzie zespół lekarski oddziału pediatrycznego ze Szpitala im. Żeromskiego. Z kilkuminutowego badania diagnostycznego wydychanego azotu w płucach będą mogli skorzystać i dzieci i dorośli. Temat tegorocznej Orkiestry wiąże się bezpośrednio z wystawą „Miasto. Technoczułość”, na której wśród dwunastu dziedzin inżynierii ważnych dla rozwoju miast wskazano również zdrowie publiczne. Epidemie są zjawiskami cyklicznymi, towarzyszącymi człowiekowi od plejstocenu. W XIX i XX wieku pojawiły się również choroby cywilizacyjne, związane z uprzemysłowieniem. Rozwój medycyny pozwolił ograniczyć ich wpływ na nasze życie, jednak zmagania naukowców z patogenami nigdy się nie kończą. Warto zajrzeć na wystawę by prześledzić ten wątek.

Można zobaczyć między innymi słynny respirator VetilAid z 2020 r. według projektu młodych polskich inżynierów pod kierunkiem Szymona Bachera i Mateusza Janowskiego. Tanie i szybkie w produkcji urządzenie miało szansę bardzo pomóc w ratowaniu życia chorym na Covid. Projekt jest dostępny w domenie publicznej, a większość elementów można wydrukować na drukarce 3D.

Z kolei na muzealnym dziedzińcu zaplanowano pokazy ratownictwa z udziałem strażaków oraz naukę pierwszej pomocy. Grupa grotołazów zapewni takie atrakcje, jak wspinaczka, zjazdy na linie, przechodzenie przez zaciski (sztuczna jaskinia). Będzie też okazja zobaczenia wozu strażackiego i także od środka!

* Zgłoszenia do Strefy Klocków na godzinę 13.45 przyjmowane są od wtorku do soboty w godzinach od 9.00-17.00:
– telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11
– mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl