Miś Uszatek w NCK. Sentymentalna wystawa w NCK

GALERIA NCK, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk mapa

wtorek 14.02.2023 do wtorek 21.02.2023

Miś Uszatek w NCK. Sentymentalna wystawa w NCK

Pragniemy zaprosić Państwa, w każdym wieku, od najmłodszych po seniorów, na niezwykłą, ponadczasową wystawę. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, przygotowując się do uczczenia mijających już, 65. urodzin Misia Uszatka, zaprosiło grupę entuzjastów ilustracji dziecięcej do przygotowania ekspozycji powszechnie znanego i lubianego bohatera. I tak dzięki uprzejmości Andrzeja Rychlickiego, syna artysty będziemy mogli podziwiać prawie 100 oryginałów prac z Misiem Uszatkiem w roli głównej, wykonanych przez Zbigniewa Rychlickiego.

Te małe dzieła powstawały od 1957 roku do pięciu tomów książek o tytułowym misiu oraz do znakomitego pisemka dla dzieci, doskonale zakomponowanego, z dynamiczną ilustracją łączącą się rytmicznie z tekstem. Chodzi oczywiście o czasopismo „Miś” z czasów Czesława Janczarskiego.

Warto przypomnieć, że Uszatek zrodził się kilkanaście lat po II wojnie światowej, za żelazną kurtyną. Powstał z głębokiej potrzeby przywrócenia dzieciom świata bezpiecznego, pogodnego, z nutką beztroski. Kłapouchy miś wyłonił się dzięki współpracy dwóch wybitnych osobowości: ilustratora Zbigniewa Rychlickiego oraz poety, autora tekstów — Czesława Janczarskiego. Połączyli liryczną osobowość Kubusia Puchatka AA Milne’a z zakorzenioną w rosyjskiej bajce postacią sprawiedliwego i zantropomorfizowanego niedźwiedzia. Dzieci natychmiast pokochały Uszatka, nie tylko one, ich rodzice i dziadkowie również. I tak pozostało przez kolejne 65 lat. Opowiadania o Misiu Uszatku, przełożone na wiele języków świata stały się materiałem eksportowym Polski Ludowej, zostały również sfilmowane.

Wyprodukowano ponad 100 odcinków lalkowych animacji, które utwierdziły postać Misia w powszechnej świadomości kultury masowej.

Zbigniew Rychlicki (1922-1989), związany przez wiele lat z różnymi wydawnictwami, szczególnie z Naszą Księgarnią znalazł się w grupie artystów tworzących wysokonakładowy rynek, pięknych i rzetelnie zaprojektowanych książek dla dzieci, docenianych oraz nagradzanych w kraju i zagranicą. Oprócz powszechnie znanego Misia Uszatka wykreował również innych bohaterów, między innymi Plastusia Marii Kownackiej, polską wersję „Dorotki z krainy Oz” Franka Bauma Pinia, słonia Dominika z „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna, niepowtarzalne „Klechdy domowe” zdobione kunsztownie drzeworytami, „U złotego źródła” Stefanii Wortman. W 1982 roku został laureatem prestiżowej Nagrody im. Hansa Christina Andersena w dziedzinie ilustracji przyznawanej przez jury Międzynarodowego Komitetu do spraw Książki dla Dzieci i Młodzieży (IBBY) za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Miejsce: GALERIA NCK, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk

Termin: 14.01 – 6.03.2023
Kuratorka: dr Krystyna Rybicka

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:miśmisiewystawa