Materia światła i ciała. Alabaster w rzeźbie niderlandzkiej XVIXVII wieku

poniedziałek 30.01.2012 do czwartek 15.03.2012

Materia światła i ciała. Alabaster w rzeźbie niderlandzkiej XVIXVII wieku

Do 15 marca w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Oddział Zielona Brama) trwa wystawa „Materia światła i ciała. Alabaster w rzeźbie niderlandzkiej XVIXVII wieku”. Celem wystawy jest ukazanie alabastru przede wszystkim jako materiału wykorzystywanego w sztukach plastycznych w różnych kontekstach.

Celem wystawy jest ukazanie alabastru przede wszystkim jako materiału wykorzystywanego w sztukach plastycznych w różnych kontekstach. Alabaster był ceniony od starożytności, a jego siła oddziaływania trwa po dzień dzisiejszy. Barwa, miękkość, delikatność, przepuszczalność światła to cechy charakterystyczne tego materiału, które z kolei przez wieki inspirowały uczonych i artystów do dostrzegania w nim czegoś więcej niż tylko drobnokrystalicznej odmiany gipsu. Alabaster był także ceniony jako tańszy i łatwiejszy w obróbce a równie efektowny zamiennik marmuru. Z drugiej strony wiele rzeźb z drewna czy piaskowca pokrywano jasną polichromią i złoceniami, co miało naśladować alabaster. Wystawę otwiera, zatem prezentacja niezwykłych właściwości tego kamienia.

Na główną część ekspozycji składają się dzieła powstałe w XVI i XVII wieku w Mechelen i Antwerpii (Belgia). Na ten czas przypadł szczyt popularności alabastru, który w warsztatach rzeźbiarskich Południowych Niderlandów stosowany był na skalę niespotykaną nigdy przedtem ani nigdy potem. Dzieła warsztatów niderlandzkich zostaną skonfrontowane z rzeźbami średniowiecznymi z terenów Anglii, Niemiec i Francji, a także z późniejszymi pracami rzeźbiarzy niderlandzkich czynnych w Polsce lub artystów miejscowych inspirujących się importami.

Prawdziwym rarytasem są obiekty z Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis w Brukseli, Rijksmusuem w Amsterdamie oraz Skulpturensammlung w Berlinie, nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce. Można także podziwiać zabytki z polskich muzeów, kościołów i kolekcji prywatnych. Wśród nich jest wiele prezentowanych po raz pierwszy oraz takich, które dzięki pieczołowitej konserwacji odzyskały dawny blask. W sumie zgromadzono 75 obiektów, z 21 instytucji.
Wystawie towarzyszy katalog eksponowanych dzieł oraz mapka ze wskazaniem najważniejszych zabytków alabastrowych w gdańskich kościołach. W czasie trwania wystawy odbędą się wykłady tematyczne, prowadzone będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej. Przewidziane są także warsztaty dla osób niewidomych i niedowidzących, dla których opracowano specjalny program zwiedzania i materiały tyflograficzne i audiodeskrypcyjne pomocne w odbiorze wystawy.

W czasie wystawy prowadzone są warsztaty plastyczne i zajęcia edukacyjne
dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Jest też specjalny program dla dzieci z dysfunkcjami wzroku.

 

 

Warto zapoznać się ze stroną internetową wystawy.
www.alabaster-wystawa.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku - Oddział Zielona Brama

Zieloną Bramę zamykającą od strony Motławy Długi Targ – najbardziej reprezentacyjny plac w mieście – zbudowano w latach 1564–1568. Za twórcę projektu uznaje się nadzorującego budowę mistrza Regniera z Amsterdamu. Ta najokazalsza z gdańskich bram, …

Więcej

Adres:

ul. Długi Targ 24, 80 - 828 Gdańsk

Kontakt:

(+48) 058 301 87 22
zielona.brama@muzeum.narodowe.gda.pl
http://mng.gda.pl/oddzial-zielona-brama-muzeum/
facebook

Rodzinne wyjazdy

Zobacz także