Małe Ethno

Sala Wystaw CK Zamek mapa

piątek 17.06.2016 do niedziela 19.06.2016

5 zł

Od kliku lat pod tą nazwą kryją się działania skierowane do najmłodszych.

Od kliku lat pod tą nazwą kryją się działania skierowane do najmłodszych. W tym roku w ramach oferty dla dzieci i młodzieży postanowiliśmy, wykorzystać zebrany podczas poprzednich dwóch edycji Festiwalu, dorobek małych Ethnoreporterów.

kiedy: 17.06.
do: 19.06.
gdzie: Sala Wystaw
cena biletu: Małe Ethno – 5 zł / dziecko (koncert-warsztat „Daorientacja” – 5 zł / uczestnik)

Do ich dyspozycji oddamy prestiżową Salę Wystaw, która stanie się nie tylko miejscem wystawy najciekawszych zdjęć dokumentujących festiwalowe sytuacje, ale również przestrzenią warsztatową dla młodych fotografów. Dzieci pracować będą wspólnie nad kilkoma tematami skupionymi wokół różnorodności kultur, wielokulturowości i odmienności różnych stron świata. Filarem i głównym nurtem działań podczas warsztatów będą spotkania wokół fotografii. Dzieci tradycyjnie, jak w czasie poprzednich edycji Festiwalu, będą dokumentować wydarzenia muzyczne i zakulisowe. Dodatkowymi ich działaniami będzie praca warsztatowa nad wielkoformatowym collage.We współpracy z artystami tworzącymi grupę TEŻ ARCHITEKCI zaproponujemy zabawy plastyczne związane z konstruowaniem instrumentów o tak intrygujących nazwach, jak Zaklinacze Deszczu czy Łapacze Snów. Dla najmłodszych kontynuować będziemy spotkania z wybitnymi opowiadaczami baśni i bajek pochodzącymi z różnych zakątków świata. Ilustrowane żywą muzyką opowieści przeniosą najmłodszych uczestników Festiwalu dalej niż „za siedem gór i siedem rzek”.

Zajęcia Małego Ethno odbywają się od piątku do niedzieli, zazwyczaj w godzinach popołudniowych. Wejściówki w cenie 5 zł kupować można w kasie CK Zamek, przez stronę internetową www.ckzamek.pl oraz serwis bilety24.pl. W większości zajęć uczestniczą dzieci bez opiekunów. Rodzice mogą towarzyszyć swym pociechom podczas spotkań z opowiadaczami baśni, nie muszą wówczas kupować osobnego biletu. Natomiast koncert-warsztat „Daorientacja” (ndz.) przeznaczony jest dla całych rodzin – każdy uczestnik zobowiązany jest posiadać osobną wejściówkę.

•    „Ethnoport od kulis”, dzieci 9-12 lat
17.06., g. 16-17.30 / Sala Wystaw
prowadzenie: Jarosław Klupś, Kamila Kobierzyńska (Pracownia Fotografii CK ZAMEK)

Pierwszego dnia warsztatów wcielimy się we wszędobylskich reporterów. Zajrzymy w różne niesamowite miejsca w Zamku, do których nie każdy ma dostęp. Wejdziemy na zaplecze, będziemy jak najbliżej sceny, zobaczymy jak przygotowuje się duży festiwal. Wspólnie wybierzemy najlepsze zdjęcia, które zostaną opublikowane na stronie Centrum Kultury ZAMEK oraz te, które dołączą do wystawy w Sali Wystaw.

•    „Ethno-kolaż”, młodzież 13-16 lat
17.06., g. 18-19.30 / Sala Wystaw
prowadzenie: Jarosław Klupś, Kamila Kobierzyńska (Pracownia Fotografii CK ZAMEK)

Wieczorem podczas warsztatów rozpoczniemy prace nad ogromnym, kolorowym Ethnokolażem w Sali Wystaw. Każdy z uczestników dołoży swoją część do wspólnego obrazu wielokulturowości- fotograficznej wariacji w stylu ethno!

•    Baśnie arabskie, dzieci 4-10 lat
17.06., g. 19-20 / Sala Wystaw
opowiada: Szymon Góralczyk, ilustracja muzyczna: Nidal Kalboneh – oud, bęben obręczowy (Karawana Opowieści)

„Zaprosimy Was w podróż przez piaski pustyni, góry, morze, zapachy, smaki i magię… Usłyszycie historie o poszukiwaniu wielkiej miłości, która wyrosła na drzewie sięgającym nieba! Dowiecie się dlaczego piękna księżniczka stała się zupełnie łysa! A także poznacie historię małej Noor, która straciła swój głos…Zaprosimy Was na wędrówkę z naszą Karawaną.”

•    „Ethno-kolaż”, dzieci 9-12 lat
18.06., g. 16-17.30 / Sala Wystaw
prowadzenie: Jarosław Klupś, Kamila Kobierzyńska (Pracownia Fotografii CK ZAMEK)

Drugiego dnia warsztatów rozbudujemy ogromny, kolorowy Ethnokolaż w Sali Wystaw. Każdy z uczestników dołoży swoją część do obrazu wielokulturowości ‒ fotograficznej pracy zbiorowej.

•    KIJE DESZCZOWE (zaklinacze deszczu), dzieci 7-12 lat
18.06., g.16-17.30 / Sala Wystaw
prowadzenie: Małgorzata Siekanko, Paulina Wielgosz Konewka, Marta Sękowska-Kulińska (grupa Też Architekci)

„Zaklinacz deszczu, inaczej deszczownica, to ciekawy instrument o etnicznym brzmieniu, doskonały akompaniament do bębnów szamańskich. Prawdopodobnie pochodzi on z Chile. Jak głosi legenda podczas długotrwałej suszy miejscowy szaman wymyślił zaklinacz deszczu, aby grając na nim prosić bogów o upragniony deszcz.”

•    „Ethno-portrety”, młodzież 13-16 lat
18.06., g. 18-19.30 / Sala Wystaw
prowadzenie: Jarosław Klupś, Kamila Kobierzyńska (Pracownia Fotografii CK ZAMEK)

Drugiego dnia Ethno Portu wraz z uczestnikami grupy młodzieżowej zaaranżujemy studio fotograficzne w głównej części Sali Wystaw, wspólnie stworzymy serię portretów gości Ethno Portu. Nasza praca będzie na bieżąco wyświetlana przy wejściu do zamkowych sal wystawienniczych.

•    „Basnie fińskie”, dzieci 4-11 lat
18.06., g. 19-20 / Sala Wystaw
opowiada: Szymon Góralczyk, ilustracja muzyczna: Wojciech Tatarynowicz – kantele, bęben (Karawana Opowieści)

Zapraszamy Was na spotkanie z opowieściami o olbrzymach i czarownicach. Czy naprawdę są takie straszne? Jak wygląda olbrzym wykuwający chmury? Na te pytania odpowiemy na spotkaniu. Dowiecie się też dlaczego pewien królewicz poślubił mysz. Przeżyjemy tu niejedną przygodę. Nie zabraknie muzyki i dobrej zabawy.

•    „Ethno-portrety”, dzieci 9-12 lat
19.06., g. 16-17.30 / Sala Wystaw
prowadzenie: Jarosław Klupś, Kamila Kobierzyńska (Pracownia Fotografii CK ZAMEK)

Trzeciego dnia wraz z uczestnikami grupy dziecięcej w zaaranżowanym studio w Sali Wystaw wspólnie stworzymy serię portretów gości Ethnoportu. Nasza praca będzie na bieżąco wyświetlana przy wejściu do Sali Wystaw. Portrety będą wykonywane z użyciem niezwykłych narzędzi, jakimi są tzw. pędzle świetlne.

•    TOTEMY, dzieci 7-12 lat
19.06., g. 16-17.30 / Sala Wystaw
prowadzenie: Małgorzata Siekanko, Paulina Wielgosz Konewka, Marta Sękowska-Kulińska (grupa Też Architekci)

Totem to wizerunek mitycznego przodka, indiański symbol plemienny, godło, znak lub figura oznaczona czcią religijną. Z rur kartonowych, kubków, patyków i materiałów do ozdabiania i rysowania dzieci stworzą własne totemy, które zabiorą do domu.

•    „Ethnoport od kulis”, młodzież 13-16 lat
19.06., g. 18-19.30 / Sala Wystaw
prowadzenie: Jarosław Klupś, Kamila Kobierzyńska (Pracownia Fotografii CK ZAMEK)

Trzeciego dnia warsztatów kontynuować będziemy pracę reporterów. Zajrzymy w kolejne niesamowite miejsca w Zamku, do których nie każdy ma dostęp ‒ wejdziemy na zaplecze, będziemy jak najbliżej sceny, zobaczymy, jak kończy się Festiwal. Wspólnie wybierzemy najlepsze zdjęcia, które zostaną opublikowane na stronie Centrum Kultury ZAMEK.

•    Baśnie japońskie, dzieci 4-11 lat
19.06., g. 17.30-19 / Sala Wystaw
opowiada: Piotr Jurgielewicz (Stowarzyszenie Zielona Grupa)

Podczas spotkania usłyszymy opowieść o dzielnym księciu Haitamagusuku i pięknej księżniczce Tamanonimo przedstawiona techniką Kamishibai. Po śmierci żony, Haitamagusuku nie może zaznać spokoju. Dlatego postanawia udać się do Niebiańskiego Ogrodu, odnaleźć duszę Tamanonimo i sprowadzić ją z powrotem na ziemię. Na swojej drodze spotyka m.in. Gwiazdę Zaranną, niebezpieczne demony i surowego Króla Niebios, poddany też będzie bardzo ciężkiej próbie… Podczas warsztatów dzieci zapoznają się także ze sztuką origami – nieodzownie kojarzącą się z Japonią techniką składania papieru uczącą logicznego myślenia, koncentracji, dokładności, precyzji manualnej. Wspólnie wykonamy żurawia w rozmiarze XXL.

•    Daorientacja – koncert podszyty opowieścią (dla całych rodzin)
19.06., g. 11 / Dziedziniec Zamkowy
zagrają: Katarzyna Wińska / Witold Roy Zalewski / Katarzyna de Latour / Katarzyna Żytomirska

Zapraszamy na niesamowitą podróż, w której słowo będzie przeplatać się z muzyką, a wszystko zakończy się wspólną zabawą. Program koncertu będzie składał się z dawnych piosenek dziecięcych, zabaw i opowieści ilustrowanych muzyką graną na na żywo.  Wysłuchamy dwóch wielkopolskich opowieści – baśni o Mądrej Dziewczynie, o tym, jak Królową się stała i wbrew trudom Królestwo swe zachowała, druga historia opowiada losy lwa oraz sprytnego fryzjerczyka muzykanta, który dzięki sprytowi i odwadze przetrwał z lwem jeden dzień. Będzie można posłuchać ludowych instrumentów – tych starszych: jak lira korbowa, skrzypce i basy oraz trochę nowszych: jak ksylofon i akordeon.  W trakcie występu będzie też miejsce na wspólne zabawy, w jakie bawili się nasi dziadkowie.
Daorientacja to zespół tworzony przez Katarzynę Wińską i Witolda Roya Zalewskiego, który odkrywa i przywołuje tradycyjną muzykę wschodniego pogranicza Polski – Roztocza i Podlasia, ale nie ograniczają się jedynie do tych terenów, biorąc na warsztat również melodie z innych regionów Polski. Tym razem zaprosili do współpracy Katarzynę Żytomirską i Katarzynę de Latour, związane z warszawskim Domem Tańca.

Katarzyna Żytomirska- opowieści, śpiew, małe instrumenty
Katarzyna Wińska – śpiew, lira korbowa, bębenki
Katarzyna de Latour – śpiew, skrzypce, ksylofon
Witold Roy Zalewski – śpiew, akordeon

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Małe Ethno

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Centrum Kultury ZAMEK to jedna z największych instytucji kultury w kraju. Co roku organizujemy około 2500 wydarzeń, które tworzymy z myślą o naszych gościach. W przestrzeniach ZAMKU przenikają się i wzajemnie dopełniają sztuki wizualne, teatr, …

Więcej

Adres:

ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań


Kontakt:

61 64 65 272
informacja@ckzamek.pl
http://ckzamek.pl/
facebook

ZOBACZ TAKŻE:koncertwarsztaty

Boże Narodzenie z 5.10.15.

Zobacz także