Łódzkie Skrzydła 2015 – koncert laureatów

wtorek 09.06.2015

Przesłuchania konkursowe XXI Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2015” odbyły się w dniach 14 i 15 kwietnia 2015 r. w AOIA. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, bo uczestnicy prezentowali poziom, nie mający sobie równych w dotychczasowej historii konkursu. Wszystkim, którzy zechcieli zmierzyć się ze sceną, śpiewając o naszym mieście, serdecznie gratulujemy! Najlepsi soliści, nagrodzone zespoły i chóry odbiorą swoje trofea i wystąpią już 9 czerwca w koncercie w Auli Akademii Muzycznej.

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi jak co roku zaprasza do udziału w XXI Przeglądzie Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2015".

Koncert laureatów połączony z wręczeniem dyplomów i nagród odbędzie się9 czerwca 2015 w Auli Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów przy ul. Żubardzkiej 2a w Łodzi.

Do zobaczenia!

Przesłuchania koncertowe odbyły się w dniach 14 i 15 kwietnia 2015 r., w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, przy ul Zachodniej 54/56. Zgłosiło się ok. 600 uczestników ze szkół, przedszkoli i placówek pozaszkolnych Łodzi i województwa. Zaśpiewali piosenki o Łodzi, stare nowe i te, specjalnie napisane na tegoroczną edycję. Ogólny poziom tegorocznych przesłuchań konkursowych był bardzo wysoki. Gratulujemy, byliście wspaniali! 

Wyniki XXI Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2015" 

Organizatorem projektu jest Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, które od ponad dwudziestu lat,w ten niekonwencjonalny sposób, przybliża najmłodszym członkom naszej społeczności historię, tradycję i współczesność naszego miasta, pogłębiając tym samym więzi z „Małą Ojczyzną".

Przegląd Piosenki o Łodzi jest imprezą cykliczną, organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi od 1992 roku, cieszy się ogromną sympatią i niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczestników i ich opiekunów.

Adresowany jest do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz uczestników zajęć w placówkach wychowania pozaszkolnego z terenu Łodzi i regionu.

W konkursie rokrocznie bierze udział ogromna ilość małych wykonawców, ok. 600 – 1000 osób, które prezentują się w chórach, zespołach i jako soliści.

Konkurs niekonwencjonalnie, bo poprzez piosenkę, inspiruje i zachęca do poznawania historii, tradycji i współczesnego oblicza naszego miasta, pogłębiając tym samym więzi z „Małą Ojczyzną". Stwarza możliwość rozwijania umiejętności artystycznych i twórczości własnej. Pomaga ocalić od zapomnienia najstarsze łódzkie piosenki, które są cennym źródłem informacji o naszym mieście oraz stanowi inspirację do tworzenia nowych utworów, które z kolei są swoistym dokumentem obrazującym współczesną Łódź.

Rezultaty Przeglądu Piosenki o Łodzi:

Piosenki o Łodzi są znakomitą formą promocji miasta.
Ogromne i niesłabnące zainteresowanie „Przeglądem Piosenki o Łodzi" powoduje, iż coraz więcej łodzian zna i śpiewa piosenki o Łodzi.
Uczestnicy poprzez piosenki poznają swoje miasto – jego oblicze, historię, tradycję, pogłębiając tym samym więzi z „Małą Ojczyzną".
Udział w konkursie inspiruje do rozwijania umiejętności artystycznych i twórczości własnej, czego dowodem są nowe piosenki o Łodzi. W treści słownej, formie i warstwie muzycznej są niezwykle pomysłowe, uwzględniające współcześnie preferowane trendy literackie i muzyczne, ciekawe, staranne aranżacyjnie.
Udział w konkursie, występy na różnych scenach w Łodzi, audycje w mediach, nagrania, dostarczają uczestnikom naszych konkursów, niezapomnianych wrażeń, będąc jednocześnie bardzo atrakcyjną i kształcącą formą spędzania czasu wolnego.
Datująca się od początku powstania Łodzi przemysłowej historia łódzkiej piosenki, dzięki kompozycjom współczesnym, jest dopełniana.
Pokłosiem Przeglądów Piosenki o Łodzi są dwa tomy Śpiewników Łódzkich, z nowymi piosenkami o Łodzi i dwie płyty pt. „Moja Łódź" i „Spacer z Tuwimem". W miarę zgromadzonych materiałów i środków TPŁ planuje ich kontynuację.

Najciekawsze, premierowe piosenki, pisane rokrocznie na nasz konkurs, umieszczane są w kolejnych edycjach śpiewników pt. „Piosenki o Łodzi". Obecnie trwają prace nad redakcją kolejnego tomiku. Poprzednie wydane były w latach 2001 i 2005.

Najlepiej wykonane i zaaranżowane piosenki premierowe nagrywane są w studiu nagrań Radia Łódź S.A, po kilka w każdej edycji konkursu.

Zebrany w ten sposób materiał dźwiękowy jest wydawany co kilka lat na płytach CD.
Pierwsza płyta pt. „Moja Łódź" ukazała się w 2008 roku, kolejna pt. „Spacer z Tuwimem" wydana została w czerwcu 2013 r.
Wyłonieni w konkursie laureaci występują i prezentują się na różnych imprezach i festynach, goszczą w audycjach radiowych i telewizyjnych.

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
towarzystwo przyjaciół łodzi logo

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi

SEKRETARIAT TPŁ CZYNNY: w dniach: poniedziałek - czwartek w godzinach: 11:00 - 14:00 W lipcu i sierpniu - przerwa wakacyjna Na działalność Towarzystwa składają się m.in.: - Spacery Sekcja turystyczna Towarzystwa Przyjaciół Łodzi od wielu lat organizuje sobotnie spacery po Łodzi i najbliższej …

Więcej

Adres:

Łódź, ul. Piotrkowska 17 lok. 12

Kontakt:

607 828 892
tplodz1959@wp.pl
http://www.tplodzi.eu/
facebook

Boże Narodzenie z 5.10.15.

Zobacz także