Literackie Chwile dla najmłodszych w pałacu Potockich

Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 mapa

niedziela 26.09.2021

Literackie Chwile dla najmłodszych w pałacu Potockich

Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza do Pałacu Potockich na Literackie chwile dla dzieci. 1 sierpnia przy Rynku Głównym 20 w Krakowie rozpoczął się kolejny miesiąc spotkań twórczych inspirowanych najpiękniejszymi książkami dla dzieci.

Zapraszamy do odkrywania niezwykłości świata, zachwytu nad nieznanym i zatracania się w radości tworzenia. Twórcze Chwile w Pałacu Potockich, łączyć się będą w spotkania pełne inspiracji, wyładowań twórczych i zaskakujących zwrotów akcji.

WRZESIEŃ DLA DZIECI W PAŁACU POTOCKICH

ZAPISY: na platformie https://kbfbilety.krakow.pl

Siła materii czyli wirująca Chwila w Pałacu Potockich
5 września 2021, godz. 11:30

Bezmiar w butelce czyli kosmiczna chwila w Pałacu Potockic
11 września 2021, godz. 11:30
Czy kosmici lubią zupy i desery? Czy zachwycają się nad kroplą rosy? Czy lubią długie psy, lemingi i lemury? A może to kosmici są wynalazcami bajek? Na warsztatach poszukamy odpowiedzi na powyższe pytania i stworzymy pałacowe laboratorium kosmicznych materii. Będziemy mieszać, łączyć i odmierzać, analizować, oznaczać i badać. Pod lupę weźmiemy kosmiczny pył,  w probówkach zamkniemy tajemnicze kulki, a bulgoczącą lawą namalujemy obraz jutra.

Kosmiczna pauza czyli bezszelestna chwila w Pałacu Potockich
11 września 2021, godz. 13:00
Czy niemożliwe jest możliwe? Czy możliwe jest spotkanie Pilota Pirxa z konstruktorem Klapaucjuszem? Czy trzy świnki mogłyby zaprzyjaźnić się z muchą? Ile głów mają smoki? Czy stwory zmienne jak burza lądują bezszelestnie? Aby połączyć światy naszych wyobraźni wyruszymy w podróż po wszechświecie twórczości Lema. Stworzymy obrazy niemożliwe i postaramy się zachować chwilę w bezruchu.

Sucha igła w Kosmosie czyli Chwila z grafiką artystyczną
19 września 2021, godz. 11:30
Czy kosmiczne sny da się zapisać na gładkiej, wypolerowanej powierzchni metalowej płyty?  Czy mrożony groszek może być przydatny w kosmosie? Jak narysować błysk, silny niczym wybuch kilkudziesięciu supernowych naraz?  Jak wyznaczyć ślady grawitacyjnych wirów? Gdzie schować na statku kosmicznym czekoladę na czarną godzinę galaktyczną? Jak za pomocą igły wyrwać się z pętli czasu? Szukając odpowiedzi na te pytania zilustrujemy kosmiczne podróże. Poszukamy miękkich tonów o aksamitnej czerni, a przy pomocy prasy graficznej uzyskamy odbitki wyrytych przez nas kresek.

Zjawiskowa dziura czyli Chwila z Konstruktorem Trurlem
26 września 2021, godz. 11:30
Czy maszyna produkująca nici potrafi wyprodukować naparstki, nausznice i natryski? Jak wygląda maszyna produkująca niebo? Czy do produkcji nor można wykorzystać kołowrotki? Uwaga! Uwaga! Za dużo pytań! Potrzebna pomoc małych konstruktorów. Nastąpiła awaria jednej z maszyn konstruktora Trurla. Wszystkie powstałe nici zamieniły się w jeden wielki supeł. Zapraszamy do pałacowego warsztatu wielkich konstrukcji. Wykorzystamy wiertarki, miarki, wkrętarki, młotki, koła zębate, śrubokręty, kołowrotki i postaramy się wprawić w ruch moduł awaryjny.

W czasie warsztatów poznamy opowiadanie “Jak ocalał świat” z książki „Cyberiada” Stanisława Lema (Wydawnictwo Literackie).
Warsztaty Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski
Wiek uczestników: 6-10 lat. Zaplanowana forma spotkania zakłada samodzielny udział dziecka w warsztatach.
Zapisy rozpoczną się 20 września o godz. 10.00.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie