LEMfastyczny wrzesień w MIM

Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 15 mapa

piątek 24.09.2021 do niedziela 26.09.2021

LEMfastyczny wrzesień w MIM

Spacery miejskie, zajęcia edukacyjne, Małopolska Noc Naukowców, a przede wszystkim świętowanie setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Zapraszamy na LEMfastyczny wrzesień do Muzeum Inżynierii Miejskiej!

4 września, godz. 12:00
Spacer energetyczny

11 września, godz. 13:00
Warsztaty kosmos w słoiku

12 września
Świętujemy 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema

18 września, godz. 13:00
Sobotnie MoleCOOLowanie

19 września, godz. 12:00
Spacer „Na znak! Bohaterowie miasta w przestrzeni Krakowa”

 

24 września XV Małopolska Noc Naukowców

  • 18:00-22:00 Zabawy matematyczne prowadzone wspólnie ze Szkołą Matematyki Alfa

W warsztatach może wziąć udział każdy, bez względu na wiek.

Limit miejsc w grupie: 15.

  • 18:00-20:00 „Opowieści o krakowskich fizykach” – spotkanie z Jackiem Gajem
    Historia o naukowcach, którzy rozsławili akceleratory. Ich badania na synchrotronie pozwoliły marzyć o zdobyciu Nagrody Nobla. W czasie spotkania dowiemy się, dlaczego ulica Gołębia dla wielu fizyków jest ważnym miejscem na mapie Krakowa. O dorobku niezwykłych krakowskich fizykach opowie Jacek Gaj.
    Limit miejsc: 30.
  • 19:00-21:00 Spacer „Szlakiem krakowskich fabryk” 

Każde miasto posiada swoje słynne fabryki i zakłady wytwórcze. Podobnie jest w Krakowie. Muzealny szlak techniki zawiera wiele takich punktów. Spacerując ulicami Podgórza, Kazimierz i Zabłocia poznamy wiele miejsc, które dawały mieszkańcom Krakowa miejsca pracy. Wyrabiało się tam delikatną ceramikę albo fragmenty do budowy mostów. Poznamy historii znanych krakowskich przedsiębiorców i ich wkład w rozwój naszego miasta.

Spacer poprowadzi przewodnik miejski Wojciech Zabielski.

Limit miejsc: 35.

 

25 września, godz. 12:00

Spacer LEMowe uliczki i budynki … 

Trasa spaceru poprowadzona została tak, by przybliżyć wam sylwetkę jednego z najciekawszych polskich literatów XX wieku. Z uwagi na to, że Stanisław Lem uwielbiał psy, to na nasz spacer możecie zabrać swoje ukochane czworonogi. W czasie spaceru poznacie kilka ciekawych punktów na mapie lemowskiego Krakowa. Wysłuchacie wiele niezwykłych historii z jego życia.

Optony, lektony, trionsandy, fantomatony… Być może te hasła na razie nic wam nie mówią, ale zapewniamy, że w trakcie spaceru je poznacie, a nawet przekonacie się, że spotykacie się z nimi na co dzień. Stanisław Lem wymyślił wiele z nich na długo przedtem, zanim stały się elementem naszej rzeczywistości.

Cena biletu: 19 zł

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

 

26 września, godz. 12:00 

Spacer pt. Ciepłownictwo – Skąd się wzięło ciepło w Krakowie?  

W trakcie spaceru poznamy historię krakowskiego ciepłownictwa. Jak wyglądało życie mieszkańców miasta zanim powstała krakowska elektrociepłownia i zaczęła dostarczać energię cieplną do domów i instytucji? Dowiemy się jak ogrzewano mieszkania i jak wygladało niegdyś gotowanie potraw.

Na trasie wycieczki poznamy takie obiekty jak krakowska elektrownia, gazownia, Zamek Królewski, miejsce dawnego rurmusu (czyli utworzonej na początku XV wieku wieży ciśnień), a także browar i strażnicę pożarniczą.

Początek spaceru o godz. 12:00 na dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15).

Cena biletu: 19 zł

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

 

26 września, godz. 13:00

Gra SPINgo – Gazownictwo 

Biorąc udział w naszej grze dowiecie się, że początki gazowni na Kazimierzu sięgają połowy XIX wieku. Nasza trasa wiedzie po miejscach, w których można zobaczyć pozostałości po krakowskich gazowniach.

Uczestnicy gry otrzymają przygotowane pakiety do gry zawierające: mapkę z punktami docelowymi trasy, informacjami o punktach i zadaniami do realizacji oraz gazetkę zawierającą ciekawostki naukowe i informacje historyczne. Po powrocie z gry, uczestnicy przedstawiają rezultaty zadań i zdjęcia z punktów gry, do których dotarli.

Gra terenowa SPINGO realizowana w ramach projektu SPINaj naukę. Projekt realizowany jest wspólnie z 11 instytucjami i centrami nauki i jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Koszt uczestnictwa jednej grupy (max 4 osoby) to 40 zł. Każdy kolejny Uczestnik proszony będzie o wykupienie biletu w cenie 19 zł.

***

Prosimy o wcześniejszą rezerwację na wydarzenia. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00.

telefonicznie – 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl

Przy zakupie biletów zachęcamy do skorzystania ze zniżek:

– Krakowskiej Karty Rodzinnej

– Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

– Karty Krakowskiej

– karty #zwiedzajKraków

Odpowiedni dokument uprawniający do zniżki należy okazać przy zakupie biletu w kasie.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie