Lato w Etnografii

Wrocław

■ Muzeum Etnograficzne
Cykl „Lato w Etnografii”, zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 lat
Wstęp z biletem za 3 zł, zapisy na tydzień przed wydarzeniem, tel. 71 344 33 13 lub muzeum@muzeumetnograficzne.pl

4 lipca, godz. 12:00 — Tajemnice indygo
Warsztaty Pauliny Sucheckiej
Na warsztatach dzieci dowiedzą się, co łączy współczesne dżinsy z niebieskimi tkaninami sprzed kilku tysięcy lat. Odkryją też, czy można pieczętować tkaniny i na czym polega batik. Następnie metodą inspirowaną tradycyjnym blaudrukiem wykonają pracę plastyczną.

9 lipca, godz. 12:00 — Deszczownica i grzechotnica – zabawy z dźwiękiem
Warsztaty Pauliny Sucheckiej
(wydarzenie towarzyszące wystawie „Instrumentarium tradycyjne”)
Na wystawie „Instrumentarium tradycyjne” uczestnicy spotkania będą mieli okazję obejrzeć sierszeńki, złóbcoki, parłaczki, burczybasy, diabelskie skrzypce, trombity i suki biłgorajskie. Zapoznają się z dawnymi, mniej znanymi instrumentami, którymi muzycy i muzykanci wiejscy wyczarowywali dźwięki, melodie i rytmy, a na koniec wspólnie wykonają muzyczną tubę i wielką grzechotkę.

11 lipca, godz. 12:00 — Dolnośląski kolaż
Warsztaty Marty Derejczyk
Dolny Śląsk to region wielu kultur. Dziedzictwo przedwojennych mieszkańców tego terenu spotkało się z tradycjami osadników, którzy przybywali po wojnie na Ziemie Odzyskane z różnych krajów i regionów. Na warsztatach poznamy bliżej kilka wątków dolnośląskiej kultury – architekturę, malowane meble, haftowane stroje, tradycje muzyczne. W drugiej części spotkania z kolorowej mieszanki różnorodnych elementów i przy wykorzystaniu różnych materiałów i technik stworzone zostaną kolaże.

16 lipca, godz. 12:00 — Mali muzykanci
Warsztaty Marty Derejczyk
(dla dzieci w wieku od lat 4, wydarzenie towarzyszące wystawie „Instrumentarium tradycyjne”)
Tradycyjne instrumenty mają różne kształty i kolory, możemy je oglądać, ale przecież powstały po to, żeby na nich grać! Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystywano dawne instrumenty i w jaki sposób powstawał w nich dźwięk. Wykorzystując proste instrumenty perkusyjne, wypełnią też nowymi dźwiękami muzealną ekspozycję.

18 lipca, godz. 12:00 — Rysunkowe lato: Nikifor, domy i domki
Warsztaty Olgi Budzan
Podczas spotkania poświęconego Nikiforowi uczestnicy warsztatów przyjrzą się jego technice malarskiej oraz spróbują stworzyć własną pracę inspirowaną architekturą Przedmieścia Oławskiego. Będzie to także świetna okazja do poznania uroków Krynicy.

23 lipca, godz. 12:00 — Rysunkowe lato: John Bauer i opowieści o lasach
Warsztaty Olgi Budzan
Warsztaty przybliżą twórczość skandynawskiego artysty, którego pasją były mity i legendy ludów północy. Każdy z uczestników warsztatów stworzy ilustrację przedstawiającą trolla w otoczeniu dzikiej przyrody, inspirując się roślinnością rosnącą wokół muzeum.

22 sierpnia, godz. 12:00 — Legendy o rzece
Warsztaty Marty Derejczyk
Wakacyjne spotkanie w muzealnym ogrodzie wypełnią opowieści o dolnośląskich rzekach i zamieszkających je (jak sobie niegdyś opowiadano) duchach i demonach. Uczestnicy zajęć sprawdzą też, czy można malować po wodzie?

27 sierpnia, godz. 12:00 — Rysunkowe lato: Iwana Bilibina „Opowieść o domku na kurzej nóżce”
Warsztaty Olgi Budzan
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z niezwykłą twórczością jednego z najznamienitszych ilustratorów baśni rosyjskich Iwanie Jakowlewiczu Bilibinie. Oprócz rysowania posłuchają też najpiękniejszych bajek naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.

29 sierpnia, godz. 12:00 — Dlaczego drewno olchy ma kolor czerwony?
Warsztaty Pauliny Sucheckiej
Uczestnicy spotkania poznają opowieści związane z wierzeniami o magicznym działaniu różnych gatunków roślin. Dowiedzą się też, jaką rolę pełniły w lecznictwie ludowym, w obrzędowości rodzinnej i dorocznej. W drugiej części warsztatów wykonają pracę plastyczną z kolorowych liści.

Oferta dla grup zorganizowanych (półkolonie i kolonie) realizowane są odpłatnie, terminy i tematy zajęć prosimy ustalać telefonicznie – 71 344 33 13 – lub mailowo: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, liczba osób w grupie: 10–25, cena: 4 zł/os.

↟ do góry

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Muzeum prezentuje i kulturę ludową Dolnego Śląska (stroje, tkaniny, ceramikę, kulturę materialną, folklor). Placówka prowadzi lekcje muzealne i konsultacje dotyczące dorobku regionu wrocławskiego. W oparciu o współpracę z innymi muzeami cyklicznie …

ul. Traugutta 111/113