Kolejna odsłona kalendarza Muzeum AK

Muzeum Armii Krajowej mapa

piątek 18.11.2016 do piątek 09.12.2016

15/20 zł

kolejne wydanie kalendarza Muzeum AK

Tegoroczna wersja muzealnego kalendarza przedstawia miejsca związane z działalnością Armii Krajowej w Krakowie. To wydawnictwo jubileuszowe – wpisuje się w 75. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na AK, które miało miejsce 14 lutego 1942 roku.

Wśród sfotografowanych miejsc znalazły się m.in.: miejsca zamachów, montownie uzbrojenia przy ul. Paulińskiej i Mogilskiej, kamieniołom Liban, pozostałości po fabryce Zieleniewskiego. Nie mogło zabraknąć kamienicy przy ul. św. Krzyża 1 – siedziby Komendy Głównej Organizacji Orła Białego, jednej z pierwszych konspiracyjnych struktur w czasie II wojny światowej, a także budynku przy ul. Skarbowej 2 – miejsca ustanowienia tzw. Testamentu Polskiego Państwa Podziemnego. Pamięć o gen. Emilu Fieldorfie „Nilu” przywołuje karta przedstawiająca współczesny widok dawnej dzielnicy Wesołej – miejsca gdzie przyszły generał się urodził i gdzie uczęszczał do szkoły.

Autorem wyjątkowych ujęć jest Paweł Krzan, znany krakowski fotograf, twórca strony www.krakow4u.pl z widokami miasta. Autor specjalizuje się w fotografiach wykonywanych z niestandardowych miejsc. Tegoroczna wersja kalendarza w pewnym stopniu nawiązuje do ubiegłorocznej edycji. Rok temu Muzeum prezentowało fotografie własnych zbiorów wykonane w dużym zbliżeniu. Autorem fotografii makro był Napoleon Bryl z krakowskiej ASP.

Powstały dwie wersje kalendarza: ścienna w formacie A3 dostępna jest w cenie 20 zł oraz biurkowa, która kosztuje 15 zł. Obie dostępne są w kasie Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12.

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie