Koleją na Śląsk! – warsztaty Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni
📅 czwartek 16.04.2020 do czwartek 30.04.2020
Koleją na Śląsk! - warsztaty Muzeum Emigracji w Gdyni
Chcielibyście twórczo i edukacyjnie spędzić czas z dzieckiem? Zapraszamy do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatów domowych pt. „Koleją na Śląsk!’’ przygotowanych przez Muzeum Emigracji w Gdyni.

Choć Katowice i Gdynię dzieli kilkaset kilometrów, miasta te łączy współczesna historia. Magistrala węglowa, emigracja górnicza, przeplatające się historie górników i pracowników portowych to jedne w z wielu elementów łączących Muzeum Emigracji w Gdyni i Muzeum Śląskie w Katowicach.

Te punkty styczne, a także chęć wymiany doświadczeń, skłoniły nas do podjęcia współpracy. Rozpoczęliśmy ją od wspólnego świętowania Nocy Muzeów w 2019 roku – Muzeum Śląskie zawitało w Gdyni, a Muzeum Emigracji – w Katowicach.

Dla kogo przeznaczone są rodzinne warsztaty domowe pt. „Kolej na Śląsk” ?

rodziny z dziećmi, ale nieważne czy macie 5 czy 60 lat – rozwiążcie przygotowane aktywności wspólnie, dzieląc się swoimi doświadczeniami

Potrzebne materiały:

– wydrukowane karty pracy (do pobrania TUTAJ)
– mapa Polski,
– taśma klejąca,
– biała lub czarna kartka papieru, najlepiej papieru technicznego,
– długa wykałaczka lub dłuższy patyk, może być też kredka,
– ołówek lub węgiel

Część I Podróż palcem po mapie

Odnajdźcie w Waszych domach mapę Polski. Jeśli jej nie macie lub nie możecie znaleźć, zajrzyjcie do Internetu. Razem z Waszymi domownikami odnajdźcie następujące miasta: Katowice, Częstochowę, Gliwice. To tylko kilka miast, które możecie odwiedzić w województwie śląskim. Dziś wybierzemy się do Katowic! Prześledźcie też trasę do Katowic z miejscowości, w której mieszkacie.

Część II Co łączy Gdynię i Katowice? | otwórz kartę pracy

Być może zastanawiacie się, dlaczego muzeum z Gdyni opowiada Wam o Śląsku, przecież z mapy Polski jasno wynika, że dzieli nas duża odległość! Rozwiążcie zagadkę znajdującą się w karcie pracy, a dowiecie się, co łączy Gdynię i Katowice.

Czy i jak motywować dzieci

Część III Śląskie słówka | otwórz słowniczek

Zajrzyjcie do kart pracy, czeka tam na Was słowniczek! Zawiera kilka słówek, które usłyszycie na Śląsku. Może urządzicie w domu konkurs na to, kto zapamięta więcej słówek? Jeśli chcecie, możecie wyciąć wyrazy ze słowniczka wraz z obrazkami i zagrać nimi w memory.

Część IV Górnicy i marynarze na wspólnej szychcie | wydrukuj kolorowankę nr 1 i kolorowankę nr 2

Górnik pracuje pod ziemią i zajmuje się wydobywaniem węgla. Marynarz pracuje na statku, a do jego zadań należy między innymi dbanie o maszyny znajdujące się na pokładzie oraz pomoc w rozładunku towarów.

Zdecydujcie jakie przedmioty są związane z pracą górnika i marynarza oraz wykonajcie inne zadania z kolorowanki. Kolorowankę przygotował dla Was artysta – Dawid Ryski. Koniecznie zapoznajcie się z jego pracami!

Część V Czapki z głów! | otwórz wycinankę

Na koniec zapraszamy Was do zrobienia nakrycia głowy górnika lub marynarza. Jeśli macie ochotę możecie zrobić obie czapki. Instrukcję znajdziecie w wycinankach.

Udanej zabawy!