Klucze do kolekcji. Ferie w MNK

oddziały MNK mapa

piątek 07.02.2020

5

Klucze do kolekcji. Ferie w MNK

Każdy z nas zna to uczucie, gdy stawszy się posiadaczem jakiegoś cennego skarbu, pragnie go chronić i ukryć przed oczami ciekawskich. Najlepiej w miejscu zamkniętym na klucz. Okazuje się jednak, że istnieją kolekcje skarbów, które choć bardzo cenne, powstały właśnie po to, by je otworzyć i wszystkim ciekawskim udostępnić. Aby to jednak zrobić, należy pokonać skomplikowane zamki, szyfry i kody. Każdą kolekcję otwiera bowiem inny klucz, którego najpierw trzeba poszukać.

Podczas ferii zimowych zapraszamy na warsztaty, na których wspólnie z dziećmi otworzymy zamkniętą przez wiele lat Kolekcję Książąt Czartoryskich i poszukamy kluczy do innych muzealnych kolekcji.

Ważne informacje:

 • Preferowany wiek dzieci: 5–10 lat
 • Cena 5 zł
 • Liczba uczestników ograniczona, konieczna rezerwacja

JAK SIĘ ZAPISAĆ?
Bilety: https://bilety.mnk.pl/

 • Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie).
 • Bilety do kupienia od 2.01.2020
 • Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez internet nie podlegają zwrotowi.
 • Osoby, którym przysługują ulgi z tytułu „Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem”, są zobowiązane do okazania stosownego dokumentu przed rozpoczęciem zajęć.

Terminy:

 • 4.02.2020 (wtorek), godz. 10:20
  Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 6
  Klucz do ogrodu
  Bywają angielskie, francuskie, uporządkowane lub zapomniane i całkiem dzikie. Bywają też tajemnicze, czekające na znalazcę zgubionego dawno klucza. Podczas warsztatów poszukamy klucza, którym swój ogród otwierała księżna Izabela Czartoryska. Nie wszyscy wiedzą, że nie mniej niż dzieła sztuki kochała cieniste parki, barwne ogrody i pachnące kwiatowe klomby. Sama je projektowała, zatrudniała też najznakomitszych ogrodników. Nie zważając na zimową porę, odwiedzimy dziś słoneczny ogród księżnej Izabeli, zabłądzimy w stworzonej przez nią arkadii, przebiegniemy przez mostek, ochlapiemy się wodą z fontanny, ukryjemy się w grocie przed wiosennym deszczem i wreszcie odpoczniemy w cieniu rozłożystych dębów i topoli. Podglądniemy ukryte w zaroślach domki Gotycki i Żółty, Pałac Marynki i Świątynię Sybilli. Kto wie, może nawet wraz z książęcą parą napijemy się w ogrodzie herbaty?
  Prowadzenie: Aleksandra Nicewicz

 

 • 5.02.2020 (środa), godz. 10:20
  Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 6
  Krucha kolekcja
  Do czego służył dzbanek z postacią dziewczyny o niebieskich włosach? Czemu jedząc z talerzyka z wizerunkiem ślimaka, nie wypada się spieszyć? Co się kryje na dnie miseczki dla młodej mamy? Na którym talerzu wyląduje gorący bochenek chleba? Podczas warsztatów przyglądniemy się kolekcji pięknie dekorowanych naczyń z porcelany i damy się olśnić połyskowi kolorowej majoliki. Poznamy techniki i pojęcia związane z ich produkcją. Odkryjemy sekrety kruchej kolekcji książąt Czartoryskich i damy się jej zainspirować.
  Prowadzenie: Anna Sokulska

 

 • 6.02.2020 (czwartek), godz. 10:20
  Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Galeria Rzemiosła Artystycznego
  Gotowi na podróż (w czasie)?
  Ferie to czas wypoczynku i podróży. Można je spędzić wśród ośnieżonych szczytów, lub w dalekich ciepłych krajach, można odwiedzić babcię i dziadka albo zaszyć się w ciepłym kącie własnego domu. Tym razem jednak nawet tych, którzy wybierają ostatnią opcję, postaramy się namówić do wspólnej podróży w dawne czasy i po wyjątkowej kolekcji. Jak w każdej podróży, tak i w tej towarzyszyć nam będzie bagaż. Zanim spakujemy do niego piżamkę, szczoteczkę do zębów, ciepłą czapkę i termos z gorącą herbatą, sprawdzimy, co mogło się znaleźć w podróżnym ekwipunku naszych przodków. Dowiemy się, jak i czym podróżowano zimową porą, ile trwała podróż – na przykład do Zakopanego – i co mogło się w niej okazać niezbędne.
  Prowadzenie: Joanna Kołek

 

 • 7.02.2020 (piątek), godz. 10:20
  Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
  Kolekcja zapięta na ostatni guzik
  Niektórym wystarczy zestaw ulubionych ubrań, w których czują się wygodnie. Inni codziennie rano męczą się z domknięciem szafy, bo uwielbiają się przebierać i wierzą, że odpowiednio dobrany strój potrafi zdziałać cuda. Jednak nawet największych entuzjastów mody może zaskoczyć garderoba… Jana Matejki. Aksamit, adamaszek, koronka, brokat czy jedwab, a może wełna, skóra lub żelazo? Jaki strój wybrałby król Bolesław Wstydliwy, co narzuciłby na ramiona kosynier spod Racławic, a która kreacja skusiłaby żonę artysty Teodorę? I właściwie po co malarzowi taka kolekcja ubrań, strojów i kostiumów? Podczas warsztatów wspólnie poszukamy klucza (a może raczej guzika) do wspaniałej garderoby Jana Matejki, zainspirujemy się nią i stworzymy własną kolekcję, godną prawdziwego pokazu mody.
  Prowadzenie: Joanna Kołek

Prowadzący:

Aleksandra Nicewicz – studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz absolwentka animacji społeczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów odkryła, że pragnie pracować z dziećmi, a praktyki w Muzeum otwarły jej przestrzeń do twórczych działań z najmłodszą publicznością. W wolnych chwilach czyta literaturę fantastyczną, podróżuje, fotografuje i gra w gry komputerowe.

Anna Sokulska – długoletnia edukatorka współpracująca z muzeami krakowskimi, m.in. z Muzeum Narodowym, Muzeum Etnograficznym oraz Międzynarodowym Centrum Kultury. W instytucjach tych poza tradycyjnym oprowadzaniem i prowadzeniem lekcji muzealnych przygotowuje i prowadzi warsztaty dla dzieci, a także spacery i specjalne oprowadzania tematyczne. Jest również licencjonowaną przewodniczką miejską oraz miłośniczką Krakowa.

Joanna Kołek – absolwentka filozofii, ukrainoznawstwa i rosjoznawstwa. Edukatorka muzealna i pracowniczka organizacji pozarządowej. Ma słabość do secesji, Wyspiańskiego i sztuki użytkowej. Pasjonatka dwóch kółek oraz kultur krajów Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej.

Martyna Majsterek – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Entuzjastka sztuki pod każdą postacią. Swoją wiedzą i pasją uwielbia dzielić się ze wszystkimi, dziećmi i dorosłymi, bo nie ma nic lepszego niż kolejna osoba zarażona miłością chociażby do jednego małego dzieła.

Tomasz Kida – absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Muzeum Narodowym w Krakowie prowadzi zajęcia dla młodszych i tych nieco starszych. Fan gier wszelakich, od szachów i gier komputerowych przez planszówki, na papierowych „erpegach” kończąc.

Agnieszka Gąsienica-Giewont – etnolożka i muzealniczka, animatorka kultury, instruktorka w dziecięcych zespołach regionalnych, współautorka bloga i vloga o Podhalu. Kierownik Oddziału Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, prowadzi również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Jagoda Gumińska-Oleksy – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, edukatorka muzealna, na co dzień opiekuje się programem działań edukacyjnych dla dzieci i rodzin w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorka książki „Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum”. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Lubi słuchać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują, i wierzy, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Klucze do kolekcji. Ferie w MNK

Muzeum Narodowe w Krakowie

Zbiory, nad którymi pieczę sprawuje najstarsze muzeum narodowe w Polsce liczą blisko 780 tysięcy eksponatów. Z liczby tej ponad 300 tysięcy stanowi kolekcja Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich, zarządzana przez MNK. Zasadniczym trzonem zbioru jest sztuka …

Więcej

Adres:

Gmach Główny
al. 3 Maja 1
30 - 062 Kraków


Kontakt:

012/ 295 55 95
edukacja@muzeum.krakow.pl
http://www.muzeum.krakow.pl

ZOBACZ TAKŻE:muzeumwarsztatyzima