Jak sobie radzić z chorobą lokomocyjną? Skuteczne metody

📅 wtorek 20.08.2019 do poniedziałek 26.08.2019
Jak sobie radzić z chorobą lokomocyjną? Skuteczne metody
Choroba lokomocyjna bardzo często dotyka dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Zazwyczaj przemija ona z czasem, choć zdarza się, że powoduje ona nieprzyjemne dolegliwości także u dorosłych, szczególnie kobiet w ciąży i osób cierpiących na migrenę. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają na skuteczne radzenie sobie z chorobą lokomocyjną i łagodzenie jej skutków, podczas podróży.

Co robić, aby choroba lokomocyjna była mniej uciążliwa?

Z całą pewnością warto zrezygnować z objadania się bezpośrednio przed podróżą. To właśnie przepełniony żołądek może potęgować uczucie wzdęcia, czy mdłości. Planując długą trasę lepiej zjeść coś lekkiego, delikatnego i to najlepiej przynajmniej godzinę przed podróżą. Po posiłku warto wypić słabą herbatę lub ziółka, które pozwolą przyspieszyć trawienie i pozytywnie wpływają na żołądek. Zasadą, której także należy zawsze przestrzegać. Warto też skorzystać z pomocy naturalnych środków. Na przykład napar z imbiru skutecznie redukuje mdłości.

Oprócz naturalnego imbiru skuteczne w walce z chorobą lokomocyjną będą leki przeciwhistaminowe – zawierające prometazynę lub cynnaryzynę. Natomiast efektywność stosowania leków homeopatycznych nie została potwierdzona.

Istotną kwestią w radzeniu sobie z chorobą lokomocyjną jest także odpowiednie miejsce w pojeździe. Wydaje się to mało znaczące, a jednak robi ogromną różnicę. Dziecko, które ma problemy z podróżą, powinno bezwzględnie siedzieć przodem do kierunku jazdy. Działa to pozytywnie na błędnik, który się uspokaja i ustępuje wirowanie w głowie. To dlatego w miarę możliwości zawsze należy siadać przodem do kierunku jazdy. W samochodach naturalnie jest to znacznie ułatwione. Podróżując innymi środkami komunikacji, warto zadbać o to, aby miejsce było jak najbardziej statyczne. W autobusie będzie to miejsce jak najdalej położone od osi kół. W samolocie miejsca na skrzydłach, a na statku jak najbliżej jego środka.

Ważna jest także zachowana, podczas jazdy pozycja. Lepiej nie pochylać głowy do przodu, co może wzmacniać nieprzyjemne uczucie zawrotów głowy. Lepiej stabilnie ją oprzeć i nie kręcić ją na boki. W miarę możliwości lepiej jest też nie patrzeć za okno i po prostu utrzymać wzrok prosto.

Z całą pewnością jedną z najważniejszych kwestii jest nawadnianie organizmu. Podawajmy zatem dziecku wodę niegazowaną, która jest najbardziej neutralna. Trzeba mieć dostęp do butelki z wodą przez cały czas trwania podróży i sięgać po nią nie tylko, wtedy gdy już pojawią się mdłości, ale regularnie, aby im zaradzić.

Skuteczną metodą na uspokojenie się i lepsze samopoczucie jest sen lub zapewnienie sobie przyjemnych bodźców, które pozwolą się wyciszyć. Dzięki drzemce lub słuchaniu ulubionej muzyki, podróż minie przyjemniej, a wszelkie dolegliwości powinny być mniej odczuwalne.

Jeśli jednak choroba lokomocyjna ma bardzo ciężki przebieg i nie mija po zastosowaniu powyższych rad, zawsze można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże dobrać odpowiednie lekarstwa, które mogą być konieczne w ciężkim przebiegu choroby oraz przeprowadzi cały szereg niezbędnych badań.

Źródło: https://mozgi.pl/jak-radzic-sobie-z-choroba-lokomocyjna-6658

Mózgi.pl to serwis, który dostarcza informacji na temat zdrowia, urody, żywienia i diety. Artykuły w serwisie opierają się na publikacjach naukowych (przy każdej informacji znajduje się jej źródło), a jednocześnie są napisane w bardzo przystępny i przejrzysty sposób. Co więcej, każdy czytelnik może zgłosić propozycję tematu do zbadania przez Researcherów serwisu.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy