Festiwal Teatrów dla Dzieci w NCK – teatralne święto dla młodych widzów!

Nowohuckie Centrum Kultury mapa

poniedziałek 27.01.2020 do niedziela 09.02.2020

Festiwal Teatrów dla Dzieci w NCK - teatralne święto dla młodych widzów!

Z radością zapraszamy na Festiwal Teatrów dla Dzieci, czyli najpiękniejsze, najzabawniejsze i najmilsze święto najmłodszych widzów!

Po raz kolejny roztoczymy przed Wami magiczny świat teatralnej iluzji, w którym zdarzyć się może wszystko. W tą niezwykłą podróż zabiorą nas najlepsze polskie teatry – z Rzeszowa, Gliwic, Gdańska, Bielska-Białej, Kielc, Zabrza i Sosnowca. Zobaczymy rozśpiewaną „Świnkę Peppę”, szaloną „Anię z Zielonego Wzgórza”, pełen dinozaurów „Zaginiony świat”, rozbrykaną „Calineczkę”, kosmiczne „Bajki robotów” i wiele więcej… A dodatkowo, oprócz spektakli na Scenie NCK, przygotowaliśmy moc wydarzeń towarzyszących – warsztaty, spotkania i przedstawienia dla maluszków.

Będzie mądrze, śmiesznie i refleksyjnie – dla dzieci w każdym wieku!

Zapraszamy – od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r.  

Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie,
gdyż tam pokazuje się ludziom,
jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być,
choć nie mają na to odwagi,
i jakimi są.
Tove Jansson  „Lato Muminków”

PROGRAM Festiwalu Teatrów Dla Dzieci

Spektakle dla dzieci:

27 stycznia (poniedziałek), g. 11.00 i 16.00, Scena NCK
ŚWINKA PEPPA – WIELKA NIESPODZIANKA
Najpopularniejsza świnka na świecie schodzi z ekranów żeby na żywo spotkać się z widzami.
Wśród piosenek, tańców i wspólnej zabawy dzieci będą świętować urodziny Peppy, pobawią się z nią w chowanego, a także przeżyją tytułową – wielką niespodziankę.
czas trwania: 70 minut (w tym przerwa)
bilety: 65/55 zł

28 stycznia (wtorek), g. 11.00, Scena NCK
ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA – Teatr Zagłębia z Sosnowca
Na Zielonym Wzgórzu rozpoczyna się historia rudowłosej Ani Shirley, która odnajduje swój prawdziwy dom. Niesforna, impulsywna, a jednocześnie obdarzona niezwykłą fantazją Ania nieustannie popada w rozmaite tarapaty i wciąż obiecuje sobie, że już nigdy więcej… aż do następnego razu. Familijny musical o miłości, przyjaźni, sile charakteru i wielkiej wyobraźni pozwalającej przeżyć zabawne przygody i perypetie.
czas trwania: 2 godziny 20 minut (w tym przerwa)
bilety: 25 zł

29 stycznia (środa), g. 11.00, Scena NCK
DUSZEK Z KOMINA – Teatr Nowy z Zabrza
Przezabawna, a jednocześnie mądra historia Duszka, który po stracie domu spotyka dwa skrzaty – Poziomka i Stokrotka. To przypadkowe spotkanie zmieni dotychczasowy sposób myślenia Duszka. Widząc postępowanie druhów, słuchając i stosując się do ich rad pozna wiele ważnych, życiowych zasad dotyczących m.in. bezinteresownej pomocy, utrzymania czystości, czy też… segregacji śmieci. Dużo muzyki, wielobarwna scenografia, wyraziste postaci i ważne przesłanie to atuty tego spektaklu.
czas trwania: 1 godzina 40 minut (w tym przerwa)
bilety: 25 zł

30 stycznia (czwartek), g. 11.00, Scena NCK
ZMRUŻ OCZKO – Teatr Lalki i Aktora Kubuś z Kielc
Sztuka Magdaleny Mrozińskiej osadzona jest w przestrzeni snów i dziecięcych fantazji, a zarazem zwykłej, rodzinnej codzienności. To ciepła i zabawna opowieść o lękach, małych-wielkich troskach oraz nieposkromionej dziecięcej wyobraźni.
czas trwania: 45 minut
bilety: 25 zł

31 stycznia (czwartek), g. 11.00, Scena NCK
PIASKOWY WILK – Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic
Urokliwe, niezwykle zabawne i pełne fantazji przygody Karusi i wymyślonego przez nią przyjaciela – Piaskowego Wilka, który w mądry, pozbawiony moralizatorstwa sposób pomaga dziewczynce odkrywać świat. To familijne przedstawienie zwraca uwagę na odmienność postrzegania otaczającej nas rzeczywistości przez dzieci i dorosłych oraz podkreśla konieczność podejmowania prób wzajemnego porozumienia się. Spektakl rozgrywa się na kilku płaszczyznach, łącząc lalki, żywy plan i projekcje multimedialne.
czas trwania: 55 minut
bilety: 25 zł

3 lutego (poniedziałek), g. 11.00, Scena NCK
ZŁODZIEJSKI MAJSTER – Teatr Lalek Rabcio z Rabki-Zdroju
Opowiemy wam historię Złodziejskiego Majstra. Jak to, złodziej ma być bohaterem przedstawienia!? – ktoś zaraz zapyta. A czemu nie, jeśli jego przykład powie nam o czymś ważnym albo czegoś nas nauczy. W końcu nawet złodziej może być dobrym człowiekiem z zasadami, którego ślepy los pchnął na zbójecki tor. Bo sami powiedzcie, czyż złodziej nie może mieć zasad? Nie może być dobry? Pomyślcie dobrze: a Robin Hood? A Janosik? A Rumcajs, Zorro, Arsen Lupin? A widzicie!
czas trwania: 60 minut
bilety: 25 zł

4 lutego (wtorek), g. 11.00, g. 11.00, Scena NCK
ZAGINIONY ŚWIAT –  Teatr Maska z Rzeszowa
Każdy dorosły wie, że największymi znawcami dinozaurów są dzieci. A jednak, gdy ekscentryczny profesor Challenger ogłasza, że podczas swojej ostatniej podróży wpadł na trop żywych dinozaurów i organizuje ekspedycję badawczą, w zespole odkrywców nie ma miejsca dla dzieci. Natalia Malone – córka jednego z uczestników wyprawy – postanawia, że za nic w świecie nie przegapi możliwości spotkania oko w oko z dinozaurem. Twórcy przedstawienia opowiadając o przygodach uczestników ekspedycji pokazują, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach.
czas trwania: 1 godzina 15 minut (bez przerwy)
bilety: 25 zł

5 lutego (środa), g.11.00, Scena NCK
TUWIM DLA DZIECI – Teatr Miejski z Gliwic
Spektakl jest kompilacją znanych, mniej znanych i zupełnie zapomnianych wierszy dla dzieci autorstwa znakomitego poety. To wypełnione muzyką przedstawienie, podczas którego widzowie będą – dosłownie – wciągani w teatralną przygodę. Zabieramy was do czarodziejskiego gabinetu poety, w którym słowa, rymy i wiersze ubrane zostaną w bogatą plastykę teatru masek, lalek i cieni.
bilety: 25 zł

6 lutego (czwartek), g. 11.00, Scena NCK
CALINECZKA –  Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic
Maleńka dziewczynka, porwana przez okrutną Ropuchę, musi pokonać przeciwności losu, znaleźć sprzymierzeńców w wielkim lesie i powrócić do domu. Na swojej drodze spotyka kochliwego Chrabąszcza, znajduje schronienie u zaradnej Myszy i zaprzyjaźnia się z radosną Jaskółką. Kto pomoże jej odnaleźć właściwą drogę? Komu można zaufać? Jak dziewczynka, która mierzy zaledwie cal, poradzi sobie w lesie? To barwna opowieść o dorastaniu, marzeniach i poszukiwaniu własnej ścieżki życia.
czas trwania: 60 minut
bilety: 25 zł

7 lutego (piątek), g. 11.00, Scena NCK
JESTEM AKI – Teatr Lalek Banialuka z Bielska-Białej
Pełne ciepła i humoru przedstawienie o wkraczaniu dziecka w świat dorosłych. Aki to owad, któremu rodzice nadali t-AKI-e imię, bo przecież skąd mogli wiedzieć, czy będzie „TAKI, czy może TAKI”. Pragnęli, by sam odkrył kim jest i w tym celu pozwolili mu wyruszyć w samodzielną podróż. W przedstawieniu najważniejszy jest motyw drogi i kolejne spotkania Akiego z mieszkańcami lasu, w trakcie których odważny owad poznaje różnorodność świata oraz odkrywa kim chce być w przyszłości. Poznając innych, poznaje siebie.
czas trwania: 60 minut
bilety: 25 zł

9 lutego (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
BAJKI ROBOTÓW – Teatr Miniatura z Gdańska
Dwóch przyjaciół-robotów wyrusza w kosmiczną podróż. Po drodze Trurl i Klapaucjusz spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, m.in. elektronicznego poetę Elekrybałta, maszynę, która robi wszystko na literę „n” czy wszystkim znudzonego króla Globaresa. „Bajki robotów” to historie, które opowiadają sobie bohaterowie spektaklu. Z nich dowiadują się o kosmosie – gwiazdach, planetach i czarnych dziurach – ale także o elektrycerzach, bladawcach i murkwiach. W spektaklu realizatorzy wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę. Aktorzy stosują elektroanimację oraz grają na tak kosmicznym instrumencie jak theremin – jedynym, na którym się gra bez dotykania go.
czas trwania: 1 godzina 20 minut (w tym przerwa)
bilety: 50 zł

Spektakle dla najnajów:

28 stycznia (wtorek), g. 10.00, sala 009
CO W TRAWIE PISZCZY – Teatr Figurki z Krakowa
Ta historia nie dzieje się ani dawno, dawno, temu, ani za siedmioma górami i siedmioma morzami, ale tuż za drzwiami naszych domów. Mały ślimak wykluwa się z jajka, gąsienica właśnie zamyka się w kokonie, a mała żabka zaraz zrobi pierwszy skok. W tym spektaklu nie będzie wielkich przygód ani strasznych katastrof. Za to zobaczycie małą mrówkę, dźwigającą zdecydowanie zbyt duży liść, gonitwę pszczół i pająka, który nie ma się z kim bawić.
Kameralny spektakl w technice teatru cieni dla dzieci w wieku 1-4 lat oraz ich rodziców.
Czas trwania: 30 minut + 15 minut zabawy
bilety: 20/10 zł

4 lutego (wtorek), g. 13.00, sala 009
CZASOODKRYWANIE – Teatr Maska z Rzeszowa
Czas na spotkanie z władcą zegarów, wskazówek i przesypującego się piasku. Spróbujmy razem poznać jego tajemnice. Czy czas stoi, biegnie, a może płynie? Jak można go zatrzymać? Czy czas można zobaczyć? A może, jeśli się tylko postaramy, zdołamy go usłyszeć? Przed nami fascynujący świat sekund, minut, godzin, ale również dni, nocy i pór roku. Spektakl w prosty i w przystępny sposób opowiada o skomplikowanym zjawisku, jakim jest czas.
czas trwania: 40 minut
bilety: 20/10 zł

WARSZTATY:

27 stycznia (poniedziałek)
9.30, sala 208
GDZIE SĄ OKULARY TATY ŚWINKI?
warsztaty edukacyjne
Ogólnorozwojowe zajęcia edukacyjne dla trzylatków wraz z rodzicem/opiekunem. Praca w grupie, oparta na elementach z bajki o Śwince Peppie. Zajęcia dostarczą każdej mamie i każdemu tacie ciekawych pomysłów i inspiracji do tworzenia własnych zabaw, a dla dzieci okażą się rewelacyjną formą aktywności.
Zajęcia dla trzylatków.
bilety: 20 zł

11.00-12.30, sala 115
MÓJ BOHATER – rodzinne drukowanie na lnianych torbach
warsztaty graficzne
Prace inspirowane teatrzykiem dla dzieci. Dzieci wykonają pracę w  technice druku wypukłego. Wydruk prac na lnianych torbach.

13.00-14.30, sala 115
KOLOROWY ŚWIAT ŚWINKI PEPPY– rodzinne drukowanie na lnianych torbach
warsztaty graficzne
Odbijanie wielobarwnych matryc graficznych na lnianych torbach oraz na papierze.
bilety: 15 zł

28 stycznia (wtorek), g. 13.00, sala 006
BRZUCHEM DO GÓRY!
Warsztaty z Urszulą Palusińską autorką książek obrazkowych dla dzieci.
Warto czasem zmienić perspektywę i choćby na chwilę spojrzeć na świat do góry nogami albo brzuchem do góry. Zapraszamy na malarskie warsztaty wokół książki “Brzuchem do góry”. Przyjrzymy się jak wygląda świat z nietypowej, leniwej perspektywy. Dowiemy się co można zobaczyć leżąc w wysokiej trawie lub pod drzewem.
Warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat.
bilety: 20 zł

29 stycznia (środa)
9.30, sala 208
DUSZEK POD DASZKIEM
warsztaty edukacyjne
Ogólnorozwojowe zajęcia edukacyjne dla trzylatków wraz z rodzicem/opiekunem. Praca w grupie, podczas zabawy zostaną wykorzystywane także sztuczki związanie ze znikaniem i pojawianiem się przedmiotów oraz różne rekwizyty teatralne. Warsztaty są nie tylko porcją zabawy dla najmłodszych, ale także inspiracją do wspólnych, kreatywnych zabaw z rodzicami w domu.
Zajęcia dla trzylatków.
bilety: 20 zł

9.00 – 10.30, 10.30 – 12.00, 13.00 – 14.30, 14:30-16:00, sala 012
DUSZEK W KOLORACH
warsztaty plastyczne
Podczas warsztatów dzieci pod opieką doświadczonego instruktora stworzą ilustracje do bajki „Duszek z komina”. Technika mieszana.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 6 – 16 lat.
bilety: 15 zł

30 stycznia (czwartek), g. 13.00 , sala 006
MIT JEST W NAS!
Warsztaty z Melanią Kapelusz autorką książek dla dzieci.
W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się czym jest mit, i poznają mało znany świat słowiańskich wierzeń. Podczas kreatywnej zabawy spróbują znaleźć odpowiedź na pytania: jak powstał świat, skąd wziął się człowiek i czemu piorun bije z nieba?
Zajęcia dla dzieci w wieku 5-10 lat.
bilety: 20 zł

31 stycznia (piątek), g. 9.00 – 10.30, 10.30 – 12.00, 13.00 – 14.30, 14.30-16.00, sala 012
PORTRETY PIASKOWEGO WILKA
warsztaty plastyczne
Podczas warsztatów dzieci pod opieką doświadczonego instruktora stworzą w wybranej technice (rysunek/malarstwo) portret głównego bohatera skandynawskiej bajki.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat.
bilety: 15 zł

3 lutego (poniedziałek)
11.00-12.30, 13.00-14.30, sala A 115
MAJSTER GRAFIKA – rodzinne warsztaty graficzne na materiałach recyclingowych
warsztaty graficzne
Złodziejski Majster – tworzymy własną ilustrację do bajki. Druk wklęsły, sucha igła na materiałach recyklingowych. Warsztaty rodzinne.
wejściówka: 15 zł

13.00, sala 006
USZYJ SOBIE MISIA
warsztaty diy
Własnoręczne szycie maskotek z polaru to super zabawa dla dzieci i dorosłych! Poziom trudności jest dostosowany do uczestników – młodsze dzieci będą korzystały z częściowo gotowych wyrobów, a jeszcze młodsze zapraszamy wraz z rodzicami/opiekunami.
Warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat.
bilety: 20 zł

4 lutego (wtorek), g. 14.00, sala kameralna 203
BARBARA GAWRYLUK „Pies na medal”
spotkanie autorskie
Spotkanie z autorką serii książek przedstawiających historię niezwykłych psów. Ratują ludzi zasypanych przez lawiny, opiekują się starszymi, są przewodnikami osób niewidomych oraz uczestniczą w terapiach chorych dzieci.
wstęp wolny

5 lutego (środa),
9.00 – 10.30, 10.30 – 12.00, 13.00 – 14.30, 14:30-16:00, sala A 012
Z NOTATNIKA PANA TUWIMA
warsztaty plastyczne
Abecadło? Lokomotywa? A może… Okulary?! Ulubiony utwór wybieracie sami, a doświadczony instruktor pomoże Wam stwożyć prawdziwe dzieło. Technika mieszana.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat.
bilety: 15 zł

13.00, sala 008
KOMIKSOWA LOKOMOTYWA
warsztaty edukacyjne
Warsztaty komiksu nawiązujące do spektaklu „Tuwim dla dzieci”. Podczas zajęć stworzymy najdłuższy na świecie, komiksowy pociąg i ruszymy nim w podróż po NCK. Wsiadajcie! Pociąg zaraz rusza!
Warsztaty dla dzieci i rodziców (od lat 7 do 107!)
bilety: 20 zł

7 lutego (piątek), g. 9.00 – 10.30, 10.30 – 12.00, 13.30 – 15.00, 15.00 – 16.30, sala A 012
AKI I EKIPA
warsztaty ceramiczne
Stwórz własnego Akiego lub innego wesołego stworka. Warsztaty ceramiczne rozwijające kreatywność i zdolności manualne.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat.
bilety: 15 zł

KONKURS
Podczas Festiwalu zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w plebiscycie na najciekawszy spektakl teatralny. Wśród uczestników konkursu zostaną rozdane nagrody.

Szczegółowy program: www.festiwalteatrow.pl

INFORMACJE I BILETY:

Nowohuckie Centrum Kultury
Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl

Festiwal Teatrów dla Dzieci w NCK - teatralne święto dla młodych widzów!
Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Festiwal Teatrów dla Dzieci w NCK – teatralne święto dla młodych widzów!

Nowohuckie Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury to instytucja, która od ponad trzydziestu lat nakręca kulturę w Krakowie. Rok w rok odbywa się w nim półtora tysiąca przedstawień, festiwali, wystaw, wykładów i konferencji - dla trzystu tysięcy ludzi.  …

Więcej

Adres:

Aleja Jana Pawła II 232
Nowa Huta
31-913 Kraków


Kontakt:

(012) 644 02 66
nck@nck.krakow.pl
http://www.nck.krakow.pl
facebook