Festiwal Teatrów dla Dzieci: Podskoki i wykręty

Miejsce wydarzenia: różne lokalizacje

Data wydarzenia: sobota 25.11.2017 do niedziela 26.11.2017

Festiwal Teatrów dla Dzieci: Podskoki i wykręty

Festiwal Teatrów dla Dzieci „Poskoki i wykręty” to nowa propozycja teatralna dla widzów w wieku 1-12 lat w Krakowie. Teatr Figurki przygotował wydarzenie obfitujące w spektakle teatralne dla najmłodszych oraz dla dzieci do 12 roku życia, urzekające opowieści, twórcze warsztaty, interaktywną instalację cieniową i mnóstwo zabawy.

Nie zabraknie także wydarzeń dla dorosłych  – warsztatów dla nauczycieli, pedagogów, animatorów oraz wyjątkowego Panelu Dyskusyjnego z udziałem reżyserów i edukatorów poświęconego tematowi wprowadzania dziecka w świat sztuki.

Teatr Figurki (scena dla najmłodszych Teatru Figur Kraków), wspólnie z partnerami strategicznymi – Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży oraz Muzeum Etnograficznym, księgarnio-kawiarniami BONA i LOKATOR a także Dworem Czeczów zapraszają krakowską publiczność na pierwszą edycję Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty”, która odbędzie się w dniach 25-28 listopada 2017 w Krakowie. Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

– Teatr Figurki, czyli scena dla najmłodszych TFK, działa od dwóch lat. – mówi Dagmara Żabska, szefowa artystyczna TFK – Kiedy dziesięć lat temu zakładałam Teatr Figur wydawało mi się, że będę robiła spektakle dla wszystkich z wyjątkiem małych dzieci. A teraz spektakle figurkowe cieszą mnie najbardziej. Festiwal „Podskoki i wykręty” jest kolejnym dość naturalnym etapem rozwijania tego tematu. Skoro sami zaczęliśmy robić spektakle dla maluchów, chętnie przyglądamy się temu, co robią inni. A że robią świetne spektakle, to zapraszamy ich do Krakowa.

Wyselekcjonowane propozycje teatralne pozwolą krakowskiej publiczności obejrzeć wyjątkowe i cenione spektakle stworzone przez teatry z różnych miejsc w Polsce. Będziemy gościć zespoły z z Poznania, Wrocławia, Krakowa czy Sanoka. To, co wyróżnia propozycje festiwalowe, to czerpanie z nieograniczonej siły dziecięcej wyobraźni i swobody. Spektakle opierają się na zaskakujących skojarzeniach, kreatywności i unikaniu schematycznego myślenia o świecie. Co istotne – nie dostosowują swojej formy do wyobrażeń i gustów dorosłych, ale znakomicie odnajdują język, który pobudza, stymuluje i rozwija dziecięcą wyobraźnię.

Organizatorzy stawiają na różnorodność, dlatego w ramach Festiwalu publiczność będzie mogła poznać niezwykłych i niesfornych bohaterów: małego Julka Tuwima, którego pomysły i marzenia przyprawiają dorosłych o zawrót głowy (Julek TUWIM – PARA buch, FRAZY w ruch, Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi z Wrocławia, dla widzów od 2 do 102 lat). Pomysłowością i odrobiną nierozsądku nie ustępuje mu Klementynka, prawdziwa mistrzyni w pakowaniu się w tarapaty (Klementynka, Opowieści z walizki z Sanoka, dla widzów od 4 lat). Będzie można spotkać też Króla Maciusia Pierwszego, który wysłał swoich ministrów na plac zabaw, a parlament oddał dzieciom (Król Maciuś Pierwszy, Teatr Figurki z Krakowa, dla widzów od 6 do 11 lat).

Odrębną ścieżkę tworzą spektakle oparte na sile wyobraźni. Bez niej świat dziecka byłby pełen nudy i rutyny. Bez uruchomienia wyobraźni nie sposób obejrzeć spektaklu Pan Satie (Teatr Atofri z Poznania, dla widzów w wieku 1-5 lat) opowiadającego o niezwykłym świecie powstającym w papierowej scenografii, na oczach widzów i przy dźwiękach muzyki. Wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach w nocy, więc opowiadane ruchem historie i dźwięki dawnych kołysanek przeniosą najmłodszych widzów w świat z pogranicza jawy i snu (Lulajka, Teatr Atofri z Poznania, dla widzów w wieku 1-5 lat). Będziemy też świadkami powstania świata ze zwykłych kartek papieru – w technice teatru papieru będzie można obejrzeć historię o przyjaźni robota i motyla (Robot i motyl, Teatr Figurki z Krakowa, dla widzów w wieku 4-7 lat). Grupa Opowieści z walizki z Sanoka przeniesie widzów w świat dawnych i współczesnych opowieści z różnych zakątków świata (Hiena Lola oraz O chłopie, co poszedł do słonka pytać, gdzie jego kurka znosi jajka, dla widzów dla widzów od lat 4). Stworzoną z miłości do teatru lalek historię zajączka i grupy jego nowych przyjaciół wykonujących niezwykłe sztuczki opowie Teatr Uszyty z Krakowa (Kto tam?, dla widzów w wieku 3-6 lat).

Na kolejną ścieżkę złożyły się spektakle i instalacje Teatru Figurki – Cieniowanki. W ramach cyklu dzieci będą mogły pomóc Panu Andersenowi uporządkować porozrzucane strony rękopisu najpiękniejszych baśni (Kartki Pana Andersena dla widzów w wieku 4-7 lat), podejrzeć sekretne życie skrzatów (Skrzaty – opowieść z warsztatem, dla widzów w wieku 4-7 lat), a także samodzielnie poeksperymentować ze światłem i cieniem w ramach interaktywnej instalacji inspirowanej tajemniczym miastem robotów – Machinarium.

Ostatnią ścieżkę wypełniają ambitne spektakle dziecięce: Teatru Piccolo z Wadowic (Pluk z wieżyczki) pod opieką Moniki Filipowicz oraz Dziecięcego Studia Teatralnego WYJĄTEK Mówiątek Śpiewątek (Biało jak szron. Ciepło jak dom. i Strachy na łachy) ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży pracujące z Krystyną Hussak-Przybyło.

Oprócz spektakli i instalacji teatralnych dzieci będą mogły uczestniczyć w spotkaniu naukowo-filozoficznym z opowieściami wraz z Panem Piórko (Akademia Pana Piórko, dla dzieci w wieku 2-12 lat), czy wziąć udział w warsztatach teatru cieni (dla dzieci w wieku 3,5-5 lat, oraz 6-12 lat).

Program dla dorosłych przygotowało natomiast Centrum Edukacji Teatralnej. Odbędą się warsztaty z zakresu pedagogiki teatru dla nauczycieli, pedagogów, animatorów inspirowane sztuką muzealną oraz wyjątkowy Panel Dyskusyjny z udziałem dyrektora artystycznego i reżysera spektakli dla dzieci – Konrada Dworakowskiego; reżyserki spektakli, inicjatyw i instalacji teatralnych dla dzieci Magdaleny Miklasz oraz koordynatorki działań edukacyjnych Cricoteki – Barbary Pasterak. Rozmowę poprowadzi szefowa artystyczna Teatru Figur Kraków – Dagmara Żabska.

Festiwal Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty” to spotkanie z wyjątkową sztuką dla dzieci.

– Wymyślając festiwal inspirowaliśmy się słowami prof. Schneidera, z niemieckiego ASSITEJ. Powiedział: „Teatr (dla dzieci) może przywrócić utracone języki poprzez słuchanie, patrzenie, śpiewanie, rozumienie, odczuwanie, mówienie, granie…” W teatrze dla maluchów ważny jest nie tylko tekst, ale ruch, przestrzeń, muzyka, zabawa, a w końcu relacja scena-widownia. To, co się dzieje na scenie, musi być częścią świata dzieci. Ale żeby tak się stało czasem trzeba wykręcić kota ogonem albo 100 razy podskoczyć. – tłumaczy Anna Książek, kuratorka festiwalu.

Więcej informacji o teatrach, spektaklach i działaniach wokół festiwalu znajdziecie Państwo na stronie www.podskokiiwykrety.pl oraz na facebooku Teatru Figurki.

Bilety: 16/12/10/7 złotych (w zależności od wydarzenia). Część wydarzeń bezpłatna.

Rezerwacje:    bilety: figurki@teatrfigur.pl

                        warsztaty dla dzieci: pasterak@cricoteka.pl

                        warsztaty dla dorosłych: martyna@edukacjateatralna.pl

Festiwal Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty” jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

podskoki i wykręty

PROGRAM FESTIWALU

Sobota, 25.11.2017

9:30     Centrum Edukacji Teatralnej, „Teatr cieni i tradycja Bożego Narodzenia” – warsztat dla dorosłych, nauczycieli, animatorów, inspirowany wystawą w Muzeum Etnograficznym. Czas trwania: 3 godziny. Miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli. Koszt udziału: 50 zł.

11.00 Teatr Atofri, „Pan Satie”, spektakl dla dzieci w wieku 1-5 lat, SCKM, bilety 16 zł
Kim Jest Pan Satie? Dźwiękiem, Rytmem.
Pan Satie jest Muzyką.
W papierowej scenografii powstają obrazy inspirowane utworami Erika Satie.
Zabawy z dziecięcej wyobraźni łączą się z brzmieniem preparowanego pianina.
Czas trwania: 35 minut + wspólna zabawa

11.30 W roli głównej cienie – warsztaty teatru cieni dla dzieci w wieku 3,5-5 lat, CRICOTEKA, bilety 10 zł, rezerwacje: pasterak@cricoteka.pl
Jakie mogą być kształty? Płaskie czy trójwymiarowe? Czarno-białe czy kolorowe? A może we wszystkich kolorach tęczy? Czy z małych kształtów może powstać duży obraz? A może przedstawienie? W rolach głównych: kwadrat, kółko i trójkąt. Zapraszamy do zabawy z teatrem cieni!
Czas trwania: 60 minut

13.00 Jakie kształty widać w ciemności? – warsztaty teatru cieni dla dzieci w wieku 6-12 lat, CRICOTEKA, bilety 10 zł, rezerwacje: pasterak@cricoteka.pl
Będziemy zginać,  zawijać i bawić się. Odkryjemy możliwości takich materiałów jak papier i kolorowa folia. Stworzymy proste lalki i spróbujemy nadać im życie. Sprawdzimy, jaki dają cień i jak można go przekształcać pod wpływem światła.
Czas trwania: 60 minut

14.00, 15.00, 16.00 Teatr Figur Kraków, „Machinarium”, instalacja cieniowa, BONA, bilety: 7 zł
Machinarium to niezwykła, interaktywna instalacja cieniowa przeznaczona dla dzieci i dorosłych, prezentująca m.in. cienie 3D, kolorowe kolaże świetlne wykorzystujące zjawisko polaryzacji, a także stanowiska oparte na odbiciach i refleksach. Inspiracją do stworzenia instalacji była wizja miasta, zbudowanego z maszyn i wynalazków obsługiwanych przez roboty – jego mieszkańców. To przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania z teatrem cieni, wspólnej zabawy i warsztatów.

14.00 Teatr Piccolo, „Pluk z wieżyczki”, spektakl w wykonaniu dzieci z Wadowickiego Centrum Kultury,CRICOTEKA, wstęp wolny      
To opowieść o chłopcu- podróżniku, który pewnego dnia pojawia się w małym miasteczku. Zaprzyjaźnia się z gołębicą Gercią i karaluchem Zazą. Poznaje panią Piórowską i osobliwą rodzinę Tupalskich. Ten chłopiec o wielkim sercu szybko zjednuje sobie przyjaciół. Ale któregoś dnia harmonijne życie załamuje się. Pluk staje przed ogromnym wyzwaniem – uratowaniem Ogrodu Turkawek przed zagładą. Czy uda mu się wypełnić to zadanie? Czy starczy mu odwagi, aby ocalić zielony raj dla zwierząt i ptaków?
Czas trwania: 45 minut

15:00   Dziecko i świat sztuki – panel dyskusyjny. Rozmawiają Magdalena Miklasz, Barbara Pasterak, Konrad Dworakowski i Dagmara Żabska. Czas trwania: 90 min. + dyskusja. Miejsce: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Wstęp bezpłatny.

16.00 Dziecięce Studio Teatralne WYJĄTEK Mówiątek Śpiewątek, „Biało jak szron. Ciepło jak dom”, spektakl w wykonaniu dzieci ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, SCKM, wstęp wolny   
Autorska adaptacja „Królowej Śniegu” H.Ch. Andersena. Dzieciaki animując płaskie trójkąty wyczarowują różne przestrzenie opowieści o Kaju i Gerdzie. W ten sposób uruchamiana zostaje dziecięca wyobraźnia, a stworzony teatralny świat prowokuje do refleksji na temat wielkiej siły PRZYJAŹNI.
Czas trwania: 30 minut

17.00 Teatr Figurki, „Skrzaty”, opowieść cieniowa dla dzieci w wieku 4-8 lat, LOKATOR,  bilety 16 zł
Kiedyś ludzie znali skrzaty, a skrzaty dobrze znały ludzi…
Ale trole nie mogły tego znieść. tak długo gnębiły skrzaty, że te musiały się całkiem ukryć!
I teraz mało kto potrafi odróżnić krasnoludka od skrzata!
Mało kto cokolwiek wie o skrzatach!
Dlatego z tym większą radością zapraszamy na wykład profesora Wróbla na temat zwyczajów i obyczajów skrzatów leśnych.
Czas trwania: 40 minut

17.00 Opowieści z Walizki, „Hiena Lola”, opowieść dla dzieci od 4 roku życia, SCKM,  bilety 16 zł
To współczesna bajka izraelskiej pisarki, Orit Bergman. Historia opowiada o hienie, której wszyscy się bali, jedyną osobą, która doceniła jej serce i talent był ślepy kret. „Hiena Lola” to bajka o równości, o różnicach między nami, które są piękne i sprawiają, że razem możemy zrobić więcej. Opowieść zdecydowanie wzruszająca!
Czas trwania: 40 minut

 

Niedziela, 26.11.2017

11.00 Akademia Pana Piórko, SCKM, wstęp wolny
Akademia Pana Piórko to spotkania naukowo-filozoficzne, nastawione na edukację, poznawanie, ale w duchu artystycznym. Zgłębianemu problemowi, pytaniom towarzyszą: opowieść jako źródło wiedzy i mądrości, snuta z udziałem małych, ciekawych świata naukowców oraz eksperymenty. Nierzadko też zapraszani są specjalni goście, znawcy tematu. Tłem jest muzyka wykonywana na żywo. Tym razem Akademia Pana Piórko zbada Ma … , Ta… i Ja. Może uda nam się odpowiedzieć na pytanie skąd bierze się Ja. W badaniach pomogą nam przygody Calineczki. Przyjrzymy się również jaki wpływ na jej losy miały podskoki i wykręty.  Ważne ! Osoby chcące brać czynny udział w badaniach powinny zjeść śniadanie przynajmniej godzinę wcześniej.
Czas trwania: 60 minut

11.00 Opowieści z walizki, „Klementynka”, opowieść dla dzieci od 4 roku życia, CRICOTEKA, bilety: 12 zł           
To bajka prowansalska, ale też historia dziewczynki, która popadła w tarapaty z powodu swojej próżności; niemniej maleńkie ziarenko dobra i empatii ratuje ją z opresji. Opowieści towarzyszą ręcznie szyte lalki, w powietrzu unosi się zapach lawendy, jest też czas na rozmowę o marzeniach.
Czas trwania: 25 minut + animacje muzyczne

12.00 Teatr Atofri, „Lulajka”, spektakl dla dzieci w wieku 1-5 lat, SCKM, bilety: 16 zł
Luli luli laj… już pieją kogutki…
Opowiadane ruchem historie z pogranicza jawy i snu przeplatane są starodawnymi pieśniami do kołyski.
Gwiazdkom na wyciągnięcie ręki towarzyszą dźwięki harmonii.
Czas trwania: 35 minut + wspólna zabawa

14.00 Opowieści z walizki, „O chłopie co poszedł do słonka pytać, gdzie jego kurka znosi jajka”, opowieść dla dzieci od 4 roku życia, CRICOTEKA, bilety: 12 zł
Pełna uroku, prosta opowieść o wędrówce podczas której główny bohater pomaga zwierzętom, roślinom i ludziom dzięki czemu zyskuje więcej, niż się spodziewał. Bajce towarzyszy muzyka polska, rytmy mazurkowe i tradycyjne polskie tańco-zabawy.
Czas trwania: 45 minut

14.00, 15.00, 16.00 Teatr Figur, „Machinarium”, instalacja cieniowa, BONA, bilety: 7 zł

16.00 „Strachy na łachy”, spektakl w wykonaniu dzieci ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, SCKM, wstęp wolny
Pełen piosenek i kolorów spektakl porusza temat indywidualności, niepowtarzalności,wolności każdego z nas. Spektakl opowiada o losach małego króla, któremu trudno jest się odnaleźć w pełnej form i konwenansów rzeczywistości dworskiej. Ten świat królewskich zasad więzi go i pozbawia dziecięcej spontaniczności, dlatego chłopiec postanawia uciec i zrezygnować z tronu. Czy uda mu się zawalczyć o własną indywidualność?
Czas trwania: 30 minut

17.00 Teatr Figurki, „Kartki Pana Andersena”, spektakl z warsztatem dla dzieci w wieku 4-7 lat, LOKATOR, bilety: 16 zł
Kartki Pana Andersena” to magiczna i czarująca opowieść teatru cieni o tym, jak nagły wiosenny wiatr porwał kartki rękopisu pana Andersena, gdy ten zmierzał do wydawcy. W jednej chwili w świecie baśni zapanował chaos. Nagle w kwiatuszku zamiast Calineczki siedzi obrzydliwa wilgotna ropucha albo dzielny cynowy żołnierzyk. Do myszy i Calineczki zamiast kreta przychodzą w gości „stare trolle pierwszej klasy z ogonami”.    
Spektakl naturalnie przechodzi we wspólną zabawę cieniową.
Czas trwania: 50 minut

 

Poniedziałek, 27.11.2017

10.00 Teatr Uszyty, „Kto tam?”, spektakl dla dzieci od 1-6 lat, Dwór Czeczów, bilety: 16 zł
Mały, niebieski Zajączek- główny bohater przedstawienia, wprowadza najmłodszego widza w magiczny świat teatru lalek i niezwykłych dźwięków. Stworzony na oczach dzieci Zajączek nie chce być sam, pragnie poznać inne zwierzęta, by się z nimi zaprzyjaźnić. Ale czy mu się to uda? Przekonajcie się sami. Kolejni bohaterowie przychodzą do widza przez tajemnicze drzwi, a każdy bohater ma jakąś ukrytą tajemnicę, zagadkę, sztuczkę…
Czas trwania: 40 minut

10.00 Teatr Figurki, „Robot i motyl”, spektakl dla dzieci 4-6 lat, CRICOTEKA, bilety: 16 zł
Na początku była kartka. Zwykła, biała kartka papieru. Taka, co szeleści przy potrząsaniu, zgina się na wszystkie strony i spada, kiedy wiatr zawieje. Zmięta w kulkę doleci daleko, złożona cztery razy może być statkiem, czapką, peryskopem, robotem.  Głównym bohaterem spektaklu jest właśnie biała kartka, bo to z niej wyłaniają się kolejni bohaterowie – Dondon, który potrafi odpowiadać tylko na pytania z karteczki, Motyl Strzałeczka i jego śmiertelny wróg Nietoperz, cała plejada łąkowych skoczków. Spektakl powstał na podstawie opowiadań Vytaute Zilinskaite.
Czas trwania: 90 minut

10.30 Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi, „TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w ruch”, spektakl dla dzieci od 3 roku życia, CRICOTEKA, bilety: 16 zł
“Był raz sobie Julian Tuwim! To nazwisko Wam coś mówi? Że poeta? Że literat? Jak dorośnie – tak! Lecz teraz? Teraz to jest mały Julek. Wisus, urwis i w ogóle. Nic nie zapowiada jeszcze, że ma zostać taaakim wieszczem!”
Mobilny Słup Ogłoszeniowy, a w nim scenka lalkowa ukazująca łobuzerskie dzieciństwo Tuwima Julka. Wspólna podróż w świat dzieciństwa Tuwima Julka i parafrazy jego wierszy, sprawiają dużo frajdy oraz pobudzają wyobraźnię zarówno najmłodszych jak i starszych widzów.

11.00, 12.00, 13.00 Teatr Figur, „Machinarium”, instalacja cieniowa, BONA, bilety: 7 zł

17.30-20.30 – Dziecko i sztuka – warsztat inspirowany wystawą Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka; warsztat dla dorosłych, dla nauczycieli, animatorów, pedagogów. Czas trwania: 3 godziny. Miejsce: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Koszt: 50 zł.

 

Wtorek, 28.11.2017

9.30 Teatr Figurki, „Król Maciuś I”, spektakl dla dzieci od 6 roku życia, CRICOTEKA, bilety 16 zł           
Spektakl „Król Maciuś Pierwszy” to historia dorastania. To opowieść o mierzeniu się z własnymi słabościami, pogonią za marzeniami i konfrontowaniu z porażką. W świecie, w którym obowiązuje terror uśmiechu i przymus sukcesu sprawdzamy, co będzie, jeśli wszystko NIE będzie dobrze? Jeśli zrobimy błąd? Co będzie, jeśli przegramy?
Czas trwania: 50 minut                                            

11.00, 12.00, 13.00 Teatr Figur, „Machinarium”, instalacja cieniowa, BONA, bilety: 7 zł

MIEJSCA FESTIWALOWE:

SCKM – Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 15

CRICOTEKA – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4

MEK – Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, pl. Wolnica 1

BONA – Księgarnia BONA – Książka i Kawa, ul. Kanonicza 11

LOKATOR – Księgarnia LOKATOR, ul. Mostowa 1

Dwór Czeczów, ul. Popiełuszki 36

 

Zobacz miejsce wydarzenia

Zobacz także