Ferie w Muzeum Krakowa 2020

oddziały Muzeum mapa

niedziela 26.01.2020 do sobota 08.02.2020

5

Ferie w Muzeum Krakowa 2020

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną „Ferie w muzeum”!

26 STYCZNIA – 8 LUTEGO 2020
 
Pałac Krzysztofory
Wejście od strony ul. Szczepańskiej 2
Miasto ze snów. I ty możesz zostać architektem
Warsztaty architektoniczno-plastyczne dla dzieci

29 stycznia, godzina 10.00 – dla dzieci w wieku 6–10 lat
7 lutego, godzina 12.00 – dla dzieci w wieku 10–13 lat
Celem warsztatów będzie stworzenie projektu wymarzonego miasta. Zwiedzając wystawę Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń, dowiemy się, czym kierowali się mieszkańcy nadwiślańskiej osady w wyborze miejsca na jej założenie. Zobaczymy też, jak na przestrzeni wieków zmieniał się Kraków, jak się rozrastał i przemieniał w aglomerację. Zastanowimy się, jakie udogodnienia były konieczne, żeby sprostać wymaganiom stawianym przed nowoczesnym miastem. W części warsztatowej zaprojektujemy i wykonamy makietę miasta idealnego, używając do tego celu materiałów recyklingowych.
Prowadzenie: Justyna Kasińska

Strażnicy zaczarowanej księgi
Pałac Krzysztofory, Sala Kupferhaus, wejście od strony ul. Szczepańskiej 2
Spektakl teatralny dla dzieci w wieku 5–10 lat
8 lutego, godzina 15.00
Strażnicy zaczarowanej księgi to dynamiczny i pełen humoru spektakl, dzięki któremu przeniesiemy się w świat krakowskich legend i tajemnic ukrytych w podziemiach Pałacu Krzysztofory. Tu historia spotyka się z legendą, wartka akcja z fantazją, a wszystko przyprawione jest dobrym żartem. Znakomity scenariusz, brawurowa gra aktorów i bajkowa scenografia to gwarancja dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Bohaterowie przedstawienia – Krzysztoforek i Dorotka – za sprawą tajemniczej księgi przeniosą się do średniowiecznego Krakowa i przeżyją wspaniałą przygodę.

Rynek Podziemny
Rynek Główny
Ogniste opowieści
Warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi (w ramach święta oddziału Drążenie miasta. Ogień)
26 stycznia, godzina 11.00
Pod ziemią bywa gorąco. Nic więc dziwnego, że właśnie w podziemiach krakowskiego rynku będziemy rozmawiać o tych krakowskich legendach, w których pojawia się ogień. Dowiemy się, kto ratował Kraków przed pożarem, dlaczego Smok Wawelski ział płomieniami i jak skończył się dla miasta najazd tatarski. Postaramy się wspólnie przygotować ilustrację do jednej z poznanych opowieści. Przybywajcie – będzie gorąco!
Prowadzenie: Justyna Kutrzeba-Synowiec

O zaczarowanych kamieniach i skrzydlatych rycerzach
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat
4 lutego, godzina 12.00
Gdzie się podziali rycerze księcia Henryka Prawego i dlaczego na krakowskim rynku jest tyle gołębi? Skąd książę miał wziąć fundusze na daleką podróż po koronę królewską? Podczas zajęć plastycznych poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania i postaramy się pomóc księciu Henrykowi w rozwiązaniu nie lada problemu.
Prowadzenie: Justyna Kutrzeba-Synowiec

Celestat
ul. Lubicz 16
Niebezpieczna historia
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 10–13 lat
29 stycznia, godzina 12.00
5 lutego, godzina 12.00 
Zastanawialiście się kiedyś, czy w Krakowie 500 lat temu było bezpiecznie? Jakie zagrożenia czaiły się w mieście i jak jego mieszkańcy musieli sobie z nimi radzić? Czy ktoś czyhał na zdrowie lub życie naszych przodków? W takcie warsztatów przyjrzymy się uważnie dawnemu Krakowowi i jego mieszkańcom, którzy wielokrotnie zmuszeni byli stawać w obronie swojego miasta. Zastanowimy się również, co współcześnie zagraża Krakowowi. Poznamy kolekcję broni używanej przed wiekami i rozważymy jak dziś powinniśmy się bronić, by zwalczyć współczesne nam zagrożenia. Innymi słowy, porozmawiamy o niebezpiecznych, ale bardzo ważnych sprawach!
Prowadzenie: Szymon Jarosiński

Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41
Śladami królowej Jadwigi
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat
30 stycznia, godzina 10.00
6 lutego, godzina 10.00
Każdy z nas zostawia ślady: zapisane zeszyty, fotografie z wczesnego dzieciństwa… Na krakowskich Garbarach, przy kościele Karmelitów, zachowała się niezwykła pamiątka po królowej Jadwidze – odciśnięty w kamieniu ślad jej stopy. Skąd tam się wziął? Jeśli niczym prawdziwi detektywi chcecie rozwikłać tę zagadkę i samemu pozostawić ślad dla przyszłych pokoleń, przyjdźcie koniecznie na warsztaty do Domu Zwierzynieckiego. Z pewnością będzie emocjonująco!
Prowadzenie: Katarzyna Garus

Kamienica Hipolitów
pl. Mariacki 3
W rytmie walca, czyli co się działo w karnawale
Warsztaty dla dzieci w wieku od 6–10 lat
30 stycznia, godz. 13.00
6 lutego, godz. 13.00
Podobnie jak dziś, tak i sto lat temu okres karnawału był okazją do hucznych zabaw i uroczystych balów. Zarówno arystokraci, jak i mieszczanie z wielką pieczołowitością przygotowywali się do rozmaitych zabaw, by rozerwać się nieco w doborowym towarzystwie lub… znaleźć odpowiedniego kandydata na męża bądź odpowiednią kandydatkę na żonę. W trakcie warsztatów dowiemy się m.in. jak przygotować się do balu i co na siebie włożyć, jak wykonać modną fryzurę za pomocą lokówki, co w czasie balu zrobić z uszkodzoną lub ubrudzoną suknią, czy wachlarz służył tylko do wachlowania oraz po co pannie karnet balowy i właściwie co to takiego. Stworzymy również własne maski karnawałowe i kotyliony oraz zaprojektujemy niepowtarzalny wachlarz lub ozdobną muchę.
Prowadzenie: Barbara Świadek, Michał Hankus

Fabryka Schindlera
ul. Lipowa 4
Propaganda wczoraj i dziś
Warsztaty plastyczne dla młodzieży w wieku 13–15 lat
26 stycznia – godz. 14.00
5 lutego – godz. 10.00
Podczas warsztatów bliżej poznamy zjawisko propagandy. Szczególnie dokładnie przyjrzymy się, jak wyglądało ono podczas II wojny światowej i jak działa w czasach nam współczesnych. Oglądając plakaty tworzone w Europie w latach 1939–1945, zastanowimy się nad istotnymi cechami propagandy. Poznamy również mechanizmy stojące za działaniami agitacyjnymi i sposoby docierania do odbiorców. Poznamy też odpowiedź na pytanie, czy w dzisiejszych czasach stosuje się działania propagandowe, a jeśli tak, to gdzie i w jaki sposób są one wdrażane. W trakcie warsztatów przeanalizujemy, czy wszechobecna dzisiaj reklama jest formą propagandy. W części warsztatowej spotkania, bazując na zdobytej wiedzy, stworzymy własne plakaty i zastanowimy się, jak współczesne działania marketingowe wpływają na człowieka.
Prowadzenie: Mateusz Zdeb

Apteka pod Orłem
pl. Bohaterów Getta 18
Tadeusz Pankiewicz – kronikarz krakowskiego getta
Interaktywne oprowadzanie dla dzieci w wieku 11–13 lat
27 stycznia, godzina 12.00
6 lutego, godzina 12.00
Podczas zajęć, wykorzystując informacje dostępne na ekspozycji w Aptece pod Orłem, poznamy okoliczności działań Tadeusza Pankiewicza w czasie II wojny światowej, a także z historię getta krakowskiego. Odnajdziemy ukryte informacje dotyczące różnych aspektów życia w getcie oraz wysłuchamy relacji świadków. Poprzez analizę indywidualnych historii odpowiemy na pytania dotyczące różnych form prześladowań stosowanych przez Niemców wobec Żydów i sposobów przezwyciężania przez ludność żydowską trudów życia okupacyjnego.
Prowadzenie: Katarzyna Kocik, Bartosz Heksel

Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2
Śladami pamięci XX w. Wzdłuż Ulicy Karmelickiej
Spacer edukacyjny dla młodzieży w wieku 13–15 lat
4 lutego, godzina 12.00
Ulica Karmelicka jest jedną z reprezentacyjnych ulic Krakowa. W XX wieku była świadkiem wielu ciekawych, ale i dramatycznych wydarzeń ważnych dla historii naszego miasta i kraju. Jej zabudowa w tym czasie niewiele się zmieniła. W czasie spaceru wzdłuż jej traktu odnajdziemy ślady dawnych, przedwojennych krakowskich kin, odszukamy konspiracyjną drukarnię oraz dom, w którym mieszkał Xawery Dunikowski. Poznamy też wojenną historię ulicy, oczami wyobraźni spoglądając na okupowane przez hitlerowskie Niemcy miasto.
Miejsce zbiórki: Ulica Pomorska 2
Prowadzenie: Tomasz Stachów

Muzeum Podgórza
ul. Powstańców Wielkopolskich 1
Podgórskie wycinanki
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat
28 stycznia, godzina 10.00
8 lutego, godzina 11.00
Za rogiem, przy moście Piłsudskiego będzie cukiernia. A po drugiej stronie ulicy basen. Taki ze zjeżdżalnią! Tu, pod kopcem, umieścimy lodziarnię. A za zakrętem wielki park z trampolinami albo miejską plażę z boiskiem do siatkówki! Można pomarzyć… Podczas zajęć dowiemy się, jak wyglądało Podgórze 100 lat temu. A jak wygląda ono w waszej wyobraźni? Wykorzystując dawne i współczesne fotografie Podgórza stworzymy dzielnicę na nowo. Poznamy jej historię i spróbujemy zaprojektować jej przyszłość. Zapraszamy! Będzie bardzo kreatywnie!
Prowadzenie: Filip Rekucki-Szczurek

Muzeum Teatralne
ul. Szpitalna 21
Titi, Nunu i Klembolo, czyli niespodziewana wyprawa w głąb lasu
Warsztaty plastyczno-teatralne z elementami logopedycznymi dla dzieci w wieku 6–10 lat
27 stycznia, godzina 10.00
3 lutego, godzina 10.00
Spór o motyla zmusił chłopców o imionach Titi i Nunu do długiej wędrówki przez las. Towarzyszył im ich wierny pies Klembolo. W czasie swojej niesamowitej podróży natrafili na wiele pułapek, poznali ciekawe zjawiska i ostatecznie szczęśliwie odnaleźli drogę do domu. Bajkę o takiej treści napisała dla swojego wnuka Helena Modrzejewska, wspaniała XIX-wieczna artystka. Podczas zajęć odczytamy wybrane fragmenty historii, które staną się dla nas inspiracją do prześledzenia zdarzeń kadr po kadrze. Poprzez stworzoną opowieść plastyczną, a potem odegrane sceny odkryjemy relacje, emocje i znaczenia zawarte w opowieści. Dowiemy się również, jak konstruktywnie rozwiązywać „spory o motyle”.
Prowadzenie: dr Karina Janik

Rydlówka
ul. W. Tetmajera 28
Wysnute z wyobraźni
1 lutego, godzina 10.00 – warsztaty teatralne dla rodzin z dziećmi od 5 lat
4 lutego, godzina 10.00 – warsztaty teatralne dla dzieci 6–10 lat 
Lucjan Rydel, Włodzimierz Tetmajer i Stanisław Wyspiański potrafili bacznie obserwować otaczający ich świat. Używając wyobraźni, swoją twórczością ubarwiali zwyczajną, szarą codzienność. My także tego spróbujemy! Wspólnie zwiedzimy Rydlówkę i dowiemy się, jak tworzyli wspomniani artyści, a następnie przygotujemy własne opowieści, które – niczym w teatrze – przedstawimy sobie nawzajem za pomocą kukiełek i pantomimy.
Prowadzenie: dr Joanna Zdebska-Schmidt

Podziemna Nowa Huta 
schron na os. Szkolnym 37 (pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3)
Co łączy igloo i kameleona?
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5–10 lat
28 stycznia, godzina 12.00
Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb zarówno człowieka, jak i zwierząt. Żółwie chowają się w swoich skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. O bezpiecznych kryjówkach zwierząt i ludzi porozmawiamy podczas oglądania fragmentu wystawy Stan zagrożenia przy os. Szkolnym 37. Zainspirowani ekspozycją stworzymy fantazyjne i niepowtarzalne projekty plastyczne własnych bezpiecznych baz.
Prowadzenie: Bartosz Arkuszewski

Muzeum Nowej Huty 
os. Centrum E1
PRL w kadrze 
Turniej gier planszowych dla dzieci i młodzieży w wieku 10–15 lat
31 stycznia, godzina 12.00
Spotkanie rozpoczniemy od obejrzenia materiałów filmowych i archiwalnych zdjęć, które pozwolą nam zapoznać się z trudną, czasem wręcz groteskową codziennością okresu PRL-u. Następnie rozpoczniemy turniej gier planszowych, w czasie którego uczestnicy będą odpowiadać na pytania dotyczące życia codziennego w czasach dzieciństwa i młodości ich rodziców i dziadków. Każda dobra odpowiedź to jeden punkt. Osoba, która zdobędzie ich najwięcej wygrywa! Na zwycięzców czekają upominki.
Prowadzenie: Bartosz Arkuszewski

Thesaurus Cracoviensis
ul. Księcia Józefa 337
Dada Thesaurus
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5–12 lat
31 stycznia, godzina 10.00
7 lutego, godzina 10.00
W Thesaurus Cracoviensis, głównym magazynie zbiorów Muzeum Krakowa, kolekcje przechowywane w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach magazynowych tworzą swoisty kolorowy kolaż. W ruchu dadaistycznym, popularnym na początku XX w. kierunku sztuki, kolaż był jedną z najczęściej wykorzystywanych technik artystycznych. Metoda łączenia ze sobą często kompletnie niepasujących do siebie elementów pozwala na stworzenie niezwykłych i zaskakujących prac. Co wyjdzie z połączenia fragmentów artefaktów znajdujących się w muzealnych kolekcjach i materiałów plastycznych takich jak koraliki, bibuła, tkaniny, wycinki plakatów i gazet? A gdyby spróbować nazwać jednym słowem tak wykonaną pracę? W czasie warsztatów poeksperymentujemy z metodą kolażu w stylu dadaistycznym. Postaramy się również dowiedzieć, co właściwie oznacza styl dada. Będziemy ciąć, kleić, kolorować i nazywać! I oczywiście interpretować!
Prowadzenie: Katarzyna Ból
 
Kalendarium

26.01 (niedziela)
godz. 11.00 – Ogniste opowieści, Rynek Podziemny (rodziny z dziećmi)
godz. 14.00 – Propaganda wczoraj i dziś, Fabryka Schindlera (rodziny z dziećmi 13–15 lat)

27.01 (poniedziałek)
godz. 10.00 – Titi, Nunu i Klembolo, czyli niespodziewana wyprawa w głąb lasu, Muzeum Teatralne (dzieci 6-10 lat)
godz. 12.00 – Tadeusz Pankiewicz – kronikarz krakowskiego getta, Apteka pod Orłem (dzieci 11–13 lat)

28.01 (wtorek)
godz. 10.00 – Podgórskie wycinanki, Muzeum Podgórza (dzieci 6–10 lat)
godz. 12.00 – Co łączy igloo i kameleona?, Podziemna Nowa Huta (dzieci 5–10 lat)

29.01 (środa)
godz. 10.00 – Miasto ze snów. I ty możesz zostać architektem, Pałac Krzysztofory (dzieci 6–10 lat)
godz. 12.00 – Niebezpieczna historia, Celestat (dzieci 10–13 lat)

30.01 (czwartek)
godz. 10.00 – Śladami królowej Jadwigi, Dom Zwierzyniecki (dzieci 6–10 lat)
godz. 13.00 – W rytmie walca, czyli co się działo w karnawale, Kamienica Hipolitów (dzieci 6–10)

31.01 (piątek)
godz. 10.00 – Dada Thesaurus, Thesaurus Cracoviensis (dzieci 5–12 lat)
godz. 12.00 – PRL w kadrze. Turniej gier planszowych dla dzieci i młodzieży, Muzeum Nowej Huty (10–15 lat)

01.02 (sobota)
godz. 11.00 – Wysnute z wyobraźni, Rydlówka (rodziny z dziećmi od 5 lat )

03.02 (poniedziałek)
godz. 10.00 – Titi, Nunu i Klembolo, czyli niespodziewana wyprawa w głąb lasu, Muzeum Teatralne (dzieci 6–10 lat)

04.02 (wtorek)
godz. 10.00 – Wysnute z wyobraźni, Rydlówka (dzieci 6-10 lat)
godz. 12.00 – O zaczarowanych kamieniach i skrzydlatych rycerzach, Rynek Podziemny (dzieci 6–10 lat)
godz. 12.00 – Śladami pamięci XX w. Wzdłuż Ulicy Karmelickiej, Ulica Pomorska (młodzież 13–15 lat)

05.02 (środa)
godz. 10.00 – Propaganda wczoraj i dziś, Fabryka Schindlera (rodziny z dziećmi 13–15 lat)
godz. 12.00 – Niebezpieczna historia, Celestat (dzieci 10–13 lat)

06.02 (czwartek)
godz. 10.00 – Śladami królowej Jadwigi, Dom Zwierzyniecki (dzieci 6–10 lat)
godz. 12.00 – Tadeusz Pankiewicz – kronikarz krakowskiego getta, Apteka pod Orłem (dzieci 11–13 lat)
godz. 13.00 – W rytmie walca, czyli co się działo w karnawale, Kamienica Hipolitów (dzieci 6–10)

07.02 (piątek)
godz. 10.00 – Dada Thesaurus, Thesaurus Cracoviensis (dzieci 5–12 lat)
godz. 12.00 – Miasto ze snów. I ty możesz zostać architektem, Pałac Krzysztofory (dzieci 10–13 lat)

08.02 (sobota)
godz. 11.00 – Podgórskie wycinanki, Muzeum Podgórza (dzieci 6–10 lat)
godz. 15.00 – Strażnicy zaczarowanej księgi – spektakl teatralny dla dzieci w wieku 5–10 lat, Pałac Krzysztofory

Informacje organizacyjne
Bilety:
Zajęcia edukacyjne – 5 zł (wstęp bezpłatny dla jednego opiekuna)
Spektakl teatralny – bilet normalny: 15 zł, bilet ulgowy: 12 zł

Bilety na spektakl teatralny „Strażnicy zaczarowanej księgi” w Pałacu Krzysztofory można rezerwować na stronie www.bilety.muzeumkrakowa.pl.

Liczba miejsc ograniczona
Pierwszeństwo dla osób z wcześniejszą rezerwacją.
 
Rezerwacje i informacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków
tel. 12 426 50 60
info@muzeumkrakowa.pl, www.muzeumkrakowa.pl

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa

Muzeum gromadzi obiekty dotyczące kultury materialnej, dziejów politycznych i gospodarczych, sztuki oraz tradycji i zwyczajów mieszkańców Krakowa od czasów najdawniejszych aż po dzień dzisiejszy.

Wśród kolekcji muzealnych, na pierwszym miejscu należy wymienić zbiory ikonograficzne - widoki …

Więcej

Adres:

Siedziba główna:
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
31-011 KrakówKontakt:

centrala: (012) 61-92-30
info@mhk.pl
http://www.mhk.pl
facebook