Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2021 – Zamek Żupny w Wieliczce
UD

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2021 – Zamek Żupny w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
🗺 mapa
📅 sobota 06.11.2021 do wtorek 30.11.2021
Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2021 – Zamek Żupny w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich zaprasza do zwiedzania swoich ekspozycji w Zamku Żupnym w Wieliczce w ramach wydarzenia „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2021″. Wstęp bezpłatny.

Wydarzenie jest organizowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz dziesiąty, wielicki zamek bierze w nim udział po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że doda wydarzeniu kolorytu i smaku swoją ponad 700-letnią historią. Zamek Żupny w Wieliczce nie był typową rezydencją królewską. Pełnił rolę siedziby zarządu królewskiego przedsiębiorstwa. Ponieważ dostarczało ono znacznych dochodów do skarbca królewskiego, władcy odwiedzali zamek zatrzymując się w specjalnie dla nich urządzonej komnacie królewskiej.

W Zamku Żupnym zapraszamy do zwiedzania wystawy wyjątkowych królewskich sreber stołowych z kolekcji Helga Matzke. Te piękne i bardzo cenne przedmioty sprowadzone z Niemiec prezentowane są w Polsce po raz pierwszy. Dzięki wystawie można zobaczyć jak mogły wyglądać stoły w czasie bankietów towarzyszących ważnym wydarzeniom królewskim – ślubom i koronacjom. Przybliża je zaaranżowany, reprezentacyjny stół z XVIII w. z zastawą dla 12 osób składającą się z ponad 70 przedmiotów.

Tematycznie łączy się z nimi stała ekspozycja „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Wielicka kolekcja solniczek i naczyń przyprawowych obejmuje ponad 1000 obiektów i zaliczana jest do najcenniejszych na świecie. Ponad 300 z nich prezentowanych jest na wystawie.

W podróż do pradziejów Wieliczki i okolic zabiera wystawa archeologiczna a Sala Gotycka –  najładniejsza z zamkowych komnat – zwraca uwagę na architekturę wnętrza oraz przybliża dawnych zarządców przedsiębiorstwa.

W weekendy wystawy dodatkowo można zwiedzać z przewodnikiem.

Obok wielickiego Zamku w wydarzeniu „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2021″ biorą udział: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie w Warszawie, Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Zamek w Malborku, Zamek Królewski w Sandomierzu i Zamek Królewski w Poznaniu.

Zamek Żupny jest czynny w listopadzie od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00.

Szczegóły na stronie internetowej www.muzeum.wieliczka.pl

391 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent