Czyste Tatry – akcja sprzątania gór

📅 piątek 26.07.2019 do sobota 27.07.2019
Czyste Tatry po raz ósmy!

Wiecie, że Tatry to najbardziej zanieczyszczone góry w Polsce? Co roku odwiedza je około 3 mln turystów, oczywiście najwięcej w wakacje. Przemierzają szlaki i … niestety zostawiają śmieci, mnóstwo śmieci. Tłumaczą to brakiem koszy na odpady.

A przecież na terenie parku narodowego niemożliwe jest rozstawienie koszy – resztki jedzenia i różnorakie odpadki zapachem kusiłyby zwierzęta! Poza tym nie wszystkie odpadki nadają się do spożycia przez niedźwiedzia czy jelenia.

Zatem szanujmy przyrodę i dbajmy o czystość oraz porządek w górach. Nie śmiecąc  udowadniamy swoją kulturę, dajemy też przykład innym – przede wszystkim swoim pociechom. Kolejnym działaniem może być również udział w akcji sprzątania Tatr. Bardzo cenne jest uczestnictwo w takich akcjach całych rodzin, w tym dzieci, które od najmłodszych lat uczą się  sprzątać po sobie zawsze i wszędzie,  śmieceniu mówią wyraźne nie!

Już 26 i 27 lipca setki wolontariuszy spotkają się w Zakopanem, aby razem wyruszyć na górskie szlaki i zadbać o nasze najcenniejsze bogactwo narodowe – Tatry. Ty też możesz zostać opiekunem przyrody! Dołącz do ósmego finału akcji Czyste Tatry – największej akcji sprzątania gór w Polsce!

Tegoroczny finał Czystych Tatr odbędzie się w pełni sezonu turystycznego, więc, jak podkreślają organizatorzy, będzie to świetna okazja, by dać innym dobry przykład i zwiększyć świadomość ekologiczną Polaków. Wolontariusze z charakterystycznymi worko-plecakami Jana Niezbędnego będą sprzątać góry wśród tłumów turystów, pokazując im, że #ŚmiecenieToObciach.

– Co roku przekonujemy się, że dobro przyrody leży na sercu naprawdę wielu osób. Jako partner strategiczny akcji Czyste Tatry już od siedmiu lat obserwujemy wzrost ekotrendów wśród Polaków. Wystarczy wspomnieć, że podczas siedmiu edycji naszej akcji 20 000 wolontariuszy zebrało w polskich górach aż 5 ton odpadów! Jednak wciąż jest mnóstwo turystów, których trzeba edukować, i mamy nadzieję, że w tym roku będzie ku temu szczególnie dobra okazja – mówi Mieszko Miazga, Junior Brand Manager, Sarantis Polska.

Każdy uczestnik projektu Czyste Tatry otrzyma od Jana Niezbędnego zestaw produktów zapakowanych w worko-plecak. Specjalnym prezentem dla ekopasjonatów będzie też koszulka z rysunkiem Andrzeja Mleczki. Wśród wolontariuszy na tatrzańskich szlakach będzie można spotkać popularnych youtuberów i ambasadorów akcji: Artura Małka, Remigiusza “Rezi” Wierzgonia, Adę Pałkę, Tatianę Mindewicz-Puacz, Tomasza Ciachorowskiego, Aleksandrę Kutz i Mateusza Ligockiego.

Po zejściu z gór na wszystkich uczestników akcji będą czekać w pełni zasłużone atrakcje. Organizatorzy szczególnie zachęcają, aby wolontariusze zabrali ze sobą dzieci. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano mnóstwo niespodzianek, m.in. zagadki, zadania, gry sportowe, zabawy edukacyjne, puzzle, krzyżówki, konkursy plastyczne i wiele innych. Maluchy będą miały szansę zdobyć medal Przyjaciela Parków Narodowych oraz pobić Rekord Polski w przeprowadzeniu największej lekcji ekologii.

Z kolei na starszych w Miasteczku Finałowym będzie czekała specjalna Strefa Relaksu i w pełni wyposażony pawilon, w którym znajdą: ekspres do kawy, kuchenki elektryczne, garnki i patelnie, czajniki do wody, naczynia jednorazowe, ławy i stoły, suszarki na ubrania oraz deski do prasowania z żelazkami. W piątek, po odpoczynku, będą mogli wziąć udział w wyjątkowych pokazach filmowych, m.in. filmu Dreamland” o słynnym wspinaczu Macieju Berbece, oraz prelekcjach, m.in. znanego himalaisty i alpinisty Janusza Gołębia oraz podróżniczki, pisarki i dziennikarki Beaty Pawlikowskiej. W sobotę dzień zacznie się od energetycznej rozgrzewki z popularnym trenerem Qczajem, a zakończy degustacją dań przygotowanych przez telewizyjnych kucharzy Davida Gaboriaud i Charles’a Daigneault oraz wielkim finałem, czyli żywiołowym koncertem niepowtarzalnego zespołu Afromental!

Jeszcze możesz zarejestrować się na stronie www.CzysteTatry.pl i dołączyć do ekopasjonatów Jana Niezbędnego! Do zobaczenia na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem!