Baranki Dzieciom w Kinie Pod Baranami – jesień 2019

Kino Pod Baranami mapa

niedziela 22.09.2019

11

Baranki Dzieciom w Kinie Pod Baranami - jesień 2019

Kino Pod Baranami zaprasza najmłodszych widzów oraz ich opiekunów na niezwykłą, jesienną odsłonę Baranków Dzieciom – cyklu filmowych poranków dla dzieci. Zsypująca z drzew złote liście jesień, przyniesie zatrzęsienie różnorodnych wydarzeń, przygotowanych specjalnie z myślą o małych kinomanach. 

Jesienne Baranki Dzieciom rozpoczną się od wspólnego powitania nowego roku szkolnego – pełnego wyzwań, ale też zabawy, nowych przyjaźni i fascynujących informacji o otaczającym świecie. Do szkolnych ławek dzieciaki poprowadzą ulubieni bohaterowie polskich bajek –  Bolek i Lolek oraz Reksio, który wcieli się nawet w rolę nauczyciela. Wrześniowe spotkania uświetni także krakowska premiera czwartego sezonu lubianej serii Pamiętnik Florki, której główna bohaterka, sympatyczna i ciekawa świata ryjówka, po raz pierwszy pojawiła się na kartach książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Premierze towarzyszyć będą warsztaty plastyczne z Olkiem Rajewskim, znanym również jako TurboOlek.

A to dopiero początek jesiennych atrakcji! Pod koniec września, w Kinie Pod Baranami zagości szósta edycja ogólnopolskiego festiwalu Kino Dzieci, w ramach której mali widzowie zobaczą aż dziewięć nowych, wyjątkowych tytułów dostosowanych do swojego wieku. Baranki Dzieciom zapraszają szczególnie na pokaz norweskiej animacji Klara Muu! – opowieści o małej krówce marzącej o karierze piosenkarki, która wyrusza w podróż by spotkać się z dawno niewidzianym tatą. Seansowi towarzyszyć będą warsztaty ruchowe Contakids, czyli zabawa… bez zabawek.

Podobnie jak ich opiekunowie, mali widzowie uczestniczyć będą w organizowanym przez Kino Pod Baranami przeglądzie Lata dwudzieste, lata trzydzieste… Złote lata polskiej komedii. Na ekranie raz jeszcze zagości pomysłowy duet Bolek i Lolek, a po seansie dzieci wezmą udział zabawach podwórkowych z dawnych lat.

13 października maluchy włączą się we wspólne świętowanie Europejskiego Dnia Kina Artystycznego oglądając animowane przygody rezolutnej pięciolatki Basia, znanej z serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Uwielbiany przez przedszkolaki serial został nagrodzony Złotym Animuszem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator.

Jesień znacznie rzadziej niż lato kojarzy się z dalekimi podróżami. Mimo to, właśnie podczas tej pory roku, Barankowi widzowie udadzą się w wyjątkową wyprawę na daleką północ, gdzie poznają Wikinga Tappiego – nietypowego bohatera serii barwnych książeczek autorstwa Marcina Mortki. Dzieci wyruszą także w podróż do krainy muzyki, gdzie odwiedzi ich Reksio, Komar i Pasikonik, a także prowadzący warsztaty bębniarskie, Mateusz Sarapata. Zwieńczeniem jesiennych spotkań będą Literackie Baranki Dzieciom – wydarzenie towarzyszące 10. Festiwalowi Conrada – podczas których mali widzowie obejrzą Wędrówki Pyzy – adaptację słynnych opowiadań Hanny Januszewskiej i wezmą udział w kreatywnych warsztatach książkowych.

Ponadto, wizyta w Kinie Pod Baranami to niepowtarzalna okazja do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów. Dodatkowo każdy mały widz otrzyma pamiątkowy dyplom z pierwszej wizyty w kinie, który może z dumą powiesić na ścianie swojego pokoju.

BILETY: 11 zł
6. Festiwal Filmowy Kino Dzieci: 14 zł

Więcej informacji na www.kinopodbaranami.pl oraz w portalu Facebook.

KINO POD BARANAMI – MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM
Kino Pod Baranami dziewięciokrotnie uhonorowane zostało tytułem Miejsca Przyjaznego Maluchom! Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie.

PROGRAM:

niedziela, 22 września, godz. 11.00
6. FESTIWAL MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY KINO DZIECI
KLARA MUU!
+ warsztaty ruchowe z Contakids

KLARA MUU! | KUTOPPEN
reż. Lise I. Osvoll, Norwegia 2018, 64’ (dubbing PL)
Pogodna opowieść o marzeniach bohaterki, które nabrały zupełnie innych, od zamierzonych odcieni. Klara to mała krowa, mieszkająca razem ze swoją mamą w mieście. Największym marzeniem Klary jest zostanie gwiazdą muzyki i wiążąca się z tym sława. Klara od wielu lat nie widziała się z ojcem, więc gdy otrzymała od niego list, wyruszyła w podróż na wieś, żeby się z nim spotkać. Podróż zamienia się w jedną wielką przygodę… Klara staje przed koniecznością pomocy ojcu, ratuje jego gospodarstwo przed chciwym biznesmenem, poznaje przyjaciół i rozumie w końcu, że sława może przejawiać się na wiele różnych sposobów, a bycie gwiazdą nie jest zarezerwowane jedynie dla artystów.

Warsztaty poprowadzi Anna Wańtuch, filmoznawczyni, tancerka, performerka, nauczycielka tańca. Autorka performensów Postnatal Project, w których występuje ze swoim dzieckiem. Pierwszy certyfikowany nauczyciel Contakids w Polsce.
Contakids to czas na wspólne szaleństwo, bieganie, skakanie, turlanie i tarzanie. To czas odkrywania, jak można się wspólnie bawić bez żadnych zabawek, wykorzystując tylko ciało. W Contakids, poprzez fizyczny kontakt, pracę z ciałem i ruchem, rodzice i dzieci rozwijają nową formę komunikacji, która sprawia radość wszystkim. Dzieci zwiększają swoje umiejętności motoryczne i pewność siebie, a ich rodzice stają się bardziej ufni wobec siebie i swoich dzieci.

 

niedziela, 29 września, godz. 11.00
BARANKI ZAPRASZAJĄ DO ZABAWY
LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE… ZŁOTE LATA POLSKIEJ KOMEDII
 wydarzenie towarzyszące

ZABAWY BOLKA I LOLKA – zestaw bajek, 40’
+ zabawy podwórkowe z Wytwórnią Przyjęć

GOKARTY
reż. Marian Cholerek, Polska 1975
Bolek z Lolkiem konstruują gokarty. Po wielu przygodach i niepowodzeniach biorą udział w wyścigach i zwyciężają.

NIEZWYKŁE ODKRYCIE
reż. Zdzisław Kudła, Franciszek Pyter, Polska 1975
Bolek z Lolkiem znajdują garnek ze starymi monetami, które padają łupem złodzieja. Chłopcy odzyskują skarb i oddają go do muzeum.

MASZERUJE WOJSKO
reż. Wacław Wajser, Polska 1976
Bolek i Lolek spotykają żołnierzy. Chłopcy zafascynowani popisami komandosów postanawiają naśladować ich wyczyny. Przygoda ze spadochronem kończy się nad wodospadem i malcy wzywają pomocy. Na szczęście zjawiają się prawdziwi komandosi i ratują chłopców z opresji.

NIEFORTUNNE NIAŃKI
reż. Edward Wątor, Polska 1976
W parku Bolek i Lolek ratują z opresji niemowlaka, którego niania pozostawiła bez opieki.

Podczas zabaw podwórkowych dzieci i ich opiekunowie cofną się do czasów sprzed komputerów, smartfonów i tabletów. Zanurzą się w atmosferze prawdziwego, międzywojennego podwórka, na którym niepodzielnie królowała dziecięca wyobraźnia.  Animatorzy z Wytwórni Przyjęć zaproszą do udziału m.in. w kapslowym wyścigu oraz grze w klasy, a wszystko to w rytmie dawnych piosenek i wyliczanek.

 

niedziela, 6 października, godz. 11.00
BARANKI I WIKINGOWIE
WIKING TAPPI – zestaw bajek, 44’
reż. Andrzej Piotr Morawski, Polska 2016
+ warsztaty plastyczne z TurboOlek

Tappi to zupełnie nietypowy wiking – co prawda ma gęstą brodę i hełm na głowie, więc może wyglądać groźnie, ale tak naprawdę łagodność to jego drugie imię. To opiekun Szepczącego Lasu, gdzie wraz ze zwierzęcymi przyjaciółmi dba o porządek i niesie pomoc każdemu, kto tego potrzebuje. Poznajcie przygody tego bohatera serii barwnych książeczek autorstwa Marcina Mortki.

ZAMIESZANIE Z ZIMOWYMI ZAPASAMI
„Ziiima idzie” – szepcze figlarny wiatr. To ostatnia chwila by uzupełnić zapasy. Tappi i Chichotek wyruszają do lasu, by uzbierać jak najwięcej smakowitości na nadchodzący mroźny czas. Dzięki pomocy przyjaciół: wiewiórki Śmigaczki, misia Brzuchacza oraz kupca Pasibrzucha bohaterowie wypełniają worek po brzegi.  W podzięce Tappi postanawia zaśpiewać piosenkę. Jednak donośne dźwięki, zamiast umilić wszystkim czas, płoszą leśne zwierzęta i… przyciągają wygłodniałego trolla Gburka, który zamiast zbierać woli zabierać zapasy. Przed Tappim i Chichotkiem ciężkie zadanie. Jak powstrzymać głodomora i przekonać go, że postępuje źle?

OPOWIEŚĆ GAWĘDZIARZA
Do Szepczącego lasu przybywa od dawna oczekiwany gość – Gawędziarz. To postać nietuzinkowa, znająca mnóstwo historii i anegdot. Dlatego nie bez powodu na jego występ przybywają niemal wszyscy mieszkańcy z okolicy, łącznie z Tappim i Chichotkiem. Niestety, szybko okazuje się, że gość nie jest tym za kogo się podaje. Zamiast pięknych opowieści o mieszkańcach innych krain, zaczyna obrażać i skłócać wszystkich dookoła. Szybko wychodzi na jaw, że ma w tym swój niecny cel.

W OBRONIE PRZED ŚNIEŻYCĄ
Szepczący Las wiosną odwiedzają czasem nieproszeni goście – złośliwe chmury. Tappi posyła Paplaka po magiczny przedmiot, który ma obronić Szepczący Las przed nadchodzącą śnieżycą. Paplak zostaje napadnięty a przesyłka skradziona. Tappi, Chichotek i Paplak wyruszają na wyspę Batochlasta, żeby odzyskać skradziony przedmiot. Nie mają jednak zbyt wiele czasu, lada chwila rozpęta się śnieżyca..

KIEPSKI PORANEK OLBRZYMA GRZMOCICHA
Pewnego dnia podczas porannego spaceru Tappi z Chichotkiem spotykają  wpadających znienacka do rzeki Gburka i Pasibrzucha. Zaskoczeni wyciągają ich z wody i dowiadują się, że przyczyną porannego lotu był wzburzony Olbrzym Grzmocich. Jak się okazuje stracił on swoją magiczną misę.  Tappi i Chichotek czym prędzej muszą odzyskać zaginiony przedmiot, ponieważ Grzmocich ze smutku zaczął niszczyć góry, co ostatecznie może wywołać lawinę, która zniszczy cały Szepczący Las.

Warsztaty plastyczne poprowadzi Olek Rajewski (TurboOlek) – rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny, animator i kombinator, którego głównym narzędziem jest wyobraźnia. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych.

 

niedziela, 13 października, godz. 11.00
BARANKI ŚWIĘTUJĄ
EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO
BASIA 2
reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2019, 45’
+ warsztaty ruchowe z Contakids

Basia ma charakterek, pluszowego przyjaciela Miśka Zdziśka, uwielbia żelki i ubrania w paski. Codziennie wymyśla coś nowego – dziś chce zostać baletnicą, a jutro treserką dzikich zwierząt. Basia nie jest idealnie grzeczna, ale nie sposób jej nie lubić.
Basia jest dobrze znana wielbicielom serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, obecnej na rynku wydawniczym od ponad 10 lat, a od zeszłego roku także kinomanom. W kwietniu 2018 na ekranach kin pojawiły się animowane przygody Basi, które podbiły serca młodych widzów. Twórcy serialu zachowali styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi. W świecie Basi wszystko jest przygodą – nauka piruetów, wspólne gotowanie czy zakupy w supermarkecie. Z Basią nie można się nudzić!

Odcinki:  BASIA I TANIEC / BASIA I PIENIĄDZE / BASIA I GOTOWANIE / BASIA I TELEWIZOR

Contakids to czas na wspólne szaleństwo, bieganie, skakanie, turlanie i tarzanie. To czas odkrywania, jak można się wspólnie bawić bez żadnych zabawek, wykorzystując tylko ciało. W Contakids, poprzez fizyczny kontakt, pracę z ciałem i ruchem, rodzice i dzieci rozwijają nową formę komunikacji, która sprawia radość wszystkim. Dzieci zwiększają swoje umiejętności motoryczne i pewność siebie, a ich rodzice stają się bardziej ufni wobec siebie i swoich dzieci.
Warsztaty poprowadzi Anna Wańtuch, filmoznawczyni, tancerka, performerka, nauczycielka tańca. Autorka performensów Postnatal Project, w których występuje ze swoim dzieckiem. Pierwszy certyfikowany nauczyciel Contakids w Polsce.

 

niedziela, 20 października, godz. 11.00
MUZYCZNE BARANKI – zestaw bajek, 40’
+ warsztaty bębniarskie

REKSIO I ŚWIERSZCZ
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1982
Reksio nie może słuchać śpiewu ptaków, bo przeszkadza mu dziwny dźwięk. W poszukiwaniu źródła tego dźwięku demoluje swoją budę. Okazuje się, że ten denerwujący dźwięk to głos świerszcza. Kiedy jednak przychodzi zima, koło budy wyje wiatr, granie świerszcza wprowadza Reksia w przyjemny nastrój.

KOMAR I ORKIESTRA
reż. Józef Byrdy, Polska 1989
Oparta na wierszowanej opowieści bajka o rywalizacji muzycznej pomiędzy komarem a konikiem polnym. Zwaśnieni rywale godzą się dopiero występując wspólnie w orkiestrze, gdzie dla obu jest miejsce.

SKRZYPCE PASIKONIKA
reż. Edward Wątor, Polska 1989
Wiatr porwał pasikonikowi jego ukochane skrzypce. Biedronka, żuk i pasikonik wyruszają na poszukiwanie zguby. Odnajdują skrzypce wplątane w pajęczynę. Zdenerwowany pająk nie chce ich oddać. Skrzypce same uwalnia się z pułapki i trafiają do rąk konika polnego.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK, Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.

 

niedziela, 27 października, godz. 11.00
LITERACKIE BARANKI DZIECIOM
10. Festiwal Conrada – wydarzenie towarzyszące
WĘDRÓWKI PYZY
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Polska 1979-1981, 40’
+ warsztaty książkowe z Joanna tworzy

Serial animowany dla dzieci, którego bohaterką jest Pyza mazowiecka, znana z baśni Hanny Januszewskiej. Mała Pyza wędrując po Polsce przeżywa liczne przygody, dzięki którym mali widzowie poznają świat polskich legend, zwyczajów i podań ludowych. Na tatrzańskich szlakach Pyza spotyka góralskich rozbójników, wraz z Krakowiakiem i Siedmioma Konikami rusza do Krakowa, przygląda się budowie mostu przez Jaworowych Ludzi oraz wypiekowi toruńskich pierników.

ODCINKI: NA ZBÓJECKICH DRÓŻKACH / SIEDEM KONIKÓW / JAWOROWI LUDZIE / TORUŃSKIE IGRASZKI

Warsztaty poprowadzi Joanna Żyłowska (Joanna tworzy) – projektantka i pedagog, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała m.in. z Małopolskim Ogrodem Sztuki, Domem Kultury Inspiro, Fundacją Bullerbyn i Uniwersytetem Dzieci UE. Współtworzy Ambasadę Krakowian, gdzie organizuje targi i prowadzi warsztaty.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Adres:

Rynek Główny 27
31-010 Kraków


Kontakt:

12 423 07 68
kino@kinopodbaranami.pl
http://www.kinopodbaranami.pl

Zobacz także