Bajka o bałwanku – koncerty multimedialne dla dzieci, Bytom

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34 mapa

piątek 02.12.2016

Fleciska w orkiestrze symfonicznej podczas koncertu

Koncepcja koncertów interaktywnych dla dzieci Bajka o bałwanku opiera się w głównej mierze na kompozycji angielskiego kompozytora Howarda Blake’a. Jego opowieść muzyczna The Snowman doczekała się filmowej, animowanej wersji. Piosenka Walking in the Air otrzymała nominację do Oscara w kategorii muzyki filmowej w roku 1983 i do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością w Wielkiej Brytanii.

Warsztaty muzyczne, na które zapraszamy 2 grudnia do Muzeum Górnośląskiego, to nie tylko opowieść zilustrowana muzycznym wykonaniem na żywo, ale także prezentacja multimedialna przybliżająca dzieciom treść wspomnianej bajki.

W oryginale kompozycja Howarda Blake’a przeznaczona jest na orkiestrę symfoniczną. Jednakże ze względów praktycznych utwór zaaranżowany został na trio: flet, altówka i fortepian. Taki skład instrumentalny gwarantuje możliwie wierne odtworzenie charakteru i barwy pierwotnej wersji.

Autorką pomysłu koncertów Bajka o bałwanku jest flecistka Alicja Molitorys, która zrealizowała koncerty w ośrodkach kulturalnych Katowic w roku szkolnym 2015/16 i za każdym razem spotykała się entuzjastycznym odbiorem publiczności w wieku wczesnoszkolnym (klasy I–III).

Zawarte w prezentacji multimedialnej pytania do młodej publiczności pozwalają na interakcję z dziećmi, a zastosowanie zaskakujących rekwizytów dodaje całości koncertu wyjątkowego charakteru.

Koncerty dla dzieci odbywają się w ramach cyklu Muzyka jest ważna organizowanego przez stowarzyszenia: Śląskie Towarzystwo Muzyczne i Orkiestra Muzyki Nowej i dofinansowanego przez Gminę Bytom.

Data: 2 grudnia 2016 (piątek), godz. 9.00, 10.00, 11.00

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34, Sala ks. Gorczyckiego

Prowadzący: Aleksandra Batog

Wstęp wolny/zapisy