Wybieramy najlepszy plecak szkolny. Jaki model sprawdzi się dla dziecka?

Wybieramy najlepszy plecak szkolny. Jaki model sprawdzi się dla dziecka?

Plecak szkolny jest podstawowym elementem wyprawki każdego dziecka, bez względu na jego wiek. Na rynku czekają różne propozycje – od klasyczny tornistrów, aż po lekkie worki. Jaki model wybrać, aby był maksymalnie praktyczny, wygodny w noszeniu i bez problemu pomieścił wszystkie przybory szkolne? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.

Różne rodzaje plecaków szkolnych

Jaki plecak szkolny wybrać dla dziecka? Na rynku znajdziesz kilka typów. Pierwszym z nich jest klasyczny tornister, który możesz pamiętać z czasów swojego dzieciństwa. Jest sztywny, ma dużą i pojemną komorę oraz jest zapinany na klapę. Pomimo swojej prostoty nadal cieszy się dość sporą popularnością.

Na rynku znajdziesz też typowe plecaki szkolne, czyli modele zaprojektowane specjalnie z myślą o noszeniu podręczników. Mają rozmiar mieszczący format A4 i mnóstwo praktycznych przegródek. Nie brakuje też wyprofilowanego tyłu. Ciekawą propozycją są również ergonomiczne plecaki. Ich nazwa nie jest przypadkowa – idealnie dopasowują się do pleców dziecka, zapewniają komfort oraz mają wzmocniony dół i wielostopniową regulację szelek.

Rozmiar i pojemność plecaka szkolnego. Dopasuj je do wieku swojego dziecka

Choć plecak szkolny musi pomieścić podręczniki, zeszyty, piórnik i nie tylko, to nie może być ani za duży, ani za ciężki. Dlaczego? Powód jest prosty – taki model będzie niepraktyczny i niekomfortowy w noszeniu. Specjaliści radzą, aby dopasowywać rozmiar i pojemność plecaka do wieku dziecka. Przykładowo uczniom szkoły podstawowej wystarczy 20 l i około 37 cm wysokości. Z kolei dla licealistów sprawdzą się większe, mieszczące nawet do 30 l modele.

Nie bez znaczenia jest również lekkość samego plecaka szkolnego. Tu warto kierować się wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i zdecydować się na model, którego waga wynosi maksymalnie 15% masy ciała dziecka.

Funkcjonalność i wygoda przenoszenia plecaka szkolnego

Ze względu na ilość niezbędnych rzeczy, plecak szkolny powinien być wyposażony w przynajmniej kilka przegródek. Oprócz komory głównej przyda się np. mniejsza kieszonka na klucze i telefon, boczna siateczka na butelkę, a także zewnętrzny dodatek zapinany na zamek błyskawiczny. Równie praktycznym, a często wręcz obowiązkowym elementem plecaka szkolnego, są regulowane, odpowiednio wyprofilowane szelki i uchwyt do przenoszenia. W przypadku młodszych dzieci warto zdecydować się na model z dodatkowo usztywnianym tyłem.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Co jeszcze jest ważne?

Kupując plecak szkolny, zwróć koniecznie uwagę, czy jest wyposażony w elementy odblaskowe. To jeden z najlepszych sposobów na zadbanie o bezpieczeństwo dziecka, zwłaszcza jeśli będzie wracać do domu po zmroku. Dobrze, aby znalazły się one zarówno na z tyłu plecaka, np. w okolicach zewnętrznej kieszeni, jak i na szelkach.

Równie ważny jest sam wygląd plecaka szkolnego. Powinien być on zgodny z gustem dziecka. W przypadku młodszych uczniów świetnie sprawdzą się modele z postaciami z bajek, podczas gdy nastolatkom na pewno spodobają się plecaki w neonowym kolorze, ozdobione oryginalnym printem czy z logo ulubionej marki

Artykuł sponsorowany

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie