Suplementy dla kobiet w ciąży – czy są bezpieczne?

Suplementy dla kobiet w ciąży - czy są bezpieczne?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Każda kobieta, która marzy o tym, by w przyszłości zostać matką, powinna się do tego szczególnego okresu w życiu odpowiednio przygotować. Z pewnością warto tutaj zdobyć jak najwięcej wiedzy, dzięki której łatwiej będzie jej przejść przez okres ciąży, który ma szczególny wpływ zarówno na zdrowie potencjalnej matki jak i jej dziecka. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj odpowiednio dobrana dieta oraz zdrowy tryb życia. Warto tutaj sięgać np. po różnego rodzaju suplementy diety, takie jak: kwas foliowy, witamina D, jod, itp. Z ich nabyciem nie powinno być większych problemów. Można tutaj dokonać odpowiednich zakupów np. w aptekach internetowych – wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć.

Suplementacja w ciąży – na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli zamierzamy zajść w ciążę, to dobrze by było skonsultować się przedtem z lekarzem, który pomoże nam odpowiednio podejść do tego, jakże odpowiedzialnego, zagadnienia. Koniecznie powinnyśmy zwrócić uwagę na dietę, jakiej zamierzamy się trzymać w tym okresie czasu. Dobrze byłoby sięgnąć wówczas po niezbędne w tym okresie życia suplementy diety, o których więcej informacji znajdziemy pod adresem sieciowym: https://apteline.pl/ciaza-i-macierzynstwo/suplementy-dla-kobiet-w-ci-y. Zgodnie z obecnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników każda przyszła matka w Polsce z powodzeniem powinna sięgać po: kwas foliowy, witaminę D3, kwas DHA, jod oraz żelazo. W przypadku innych suplementów diety ich stosowanie nie jest konieczne, ale można po nie sięgnąć – po konsultacji z lekarzem. Kluczową sprawą będzie tutaj zdrowy rozsądek oraz umiejętne stosowanie się do zaleceń lekarskich. Okres życia płodowego jest niezmiernie ważny dla rozwoju każdego dziecka oraz wyczerpujący dla organizmu kobiety. Im więcej będziemy wiedzieć na ten temat, tym lepsze decyzje podejmiemy – co do tego nie ma wątpliwości.

Kwas foliowy, jod, witamina D3, kwas DHA, żelazo, a także inne propozycje – wszystko w jednym miejscu

Z pewnością warto więc zaopatrzyć się w kwas foliowy, który wpływa na prawidłowy rozwój układu krwiotwórczego i nerwowego u dziecka. Zapobiega on także przepuklinie oponowo-rdzeniowej i rozszczepowi kręgosłupa. Jego braki mogą prowadzić, np. do zaburzeń syntezy DNA oraz podziałów komórek płodu. Z kolei niedobór jodu w organizmie kobiety może prowadzić do poronień, powodować zaburzenia okołoporodowe, czy też wpływać na uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Jod jako główny składnik hormonów tarczycy wpływa pozytywnie na rozwój układu krwionośnego, pokarmowego i nerwowego. Jego suplementacja podczas ciąży jest jak najbardziej wskazana. Niedobór witaminy D3 może w ostateczności prowadzić do takich schorzeń u dzieci jak: krzywica, astma, czy też do opóźnionego rozwoju dzieci. Braki tej witaminy mogą niekorzystnie wpłynąć na masę urodzeniową niemowlęcia i in. Warto więc zaopatrzyć się także w odpowiednie dawki tej witaminy, po którą w okresie jesienno-zimowym powinni sięgać także dorośli w Polsce. Kwas dokozaheksaenowy (DHA) wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego, rozwój psychosomatyczny dziecka, a także na prawidłowe działanie narządu wzroku. Ostatnim suplementem diety, po który warto sięgnąć w ciąży jest żelazo. Jego niedobór może wywołać hipotrofię płodu, a także spowodować, np. niedokrwistość. By mieć pewność, że postępujemy prawidłowo, warto się regularnie badać oraz stosować do zaleceń lekarskich w trakcie trwania ciąży. To z pewnością wpłynie bardzo pozytywnie na całą ciążę, poród oraz przyszły rozwój naszych pociech.

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent