Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Odblaski i bezpieczeństwo dzieci

Odblaski-i-bezpieczeństwo-dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Dzieci bezpieczne z odblaskiem
W efekcie tych zdarzeń śmierć poniosło 151 maluchów, a 5757 odniosło obrażenia ciała. Z danych Komendy Głównej „Policji wynika, że najbardziej narażone są dzieci w przedziale wiekowym 7-14 lat – 101 przypadków śmierci, a także młodzież w wieku 15-17 lat, która porusza się po drogach samodzielnie, nierzadko na rowerach i motorowerach.

– Mimo, że ogólna liczba wypadków z udziałem najmłodszych w ciągu ostatnich 10 lat ciągle spada, to wciąż ich ilość jest naszym zdaniem zbyt duża – mówi Katarzyna Nowicka z firmy Bartek, dlatego razem z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i producentem elementów odblaskowych – 3M Poland zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie od jesieni tego roku ogólnospołecznej akcji edukacyjnej pod hasłem „Z odblaskami bezpieczniej”.

Adresatem kampanii są przede wszystkim osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo najmłodszych – rodzice nauczyciele i wychowawcy. Oprócz akcji plakatowej i informacyjnej w wybranych salonach Bartka można nabyć po promocyjnej cenie specjalne obuwie z odblaskami.

Zgodnie z polskimi przepisami każde dziecko, które ukończyło siedem lat może poruszać się po drodze bez opieki osób starszych.

Jednocześnie dzieci do lat 15 poruszające się po zmierzchu poza terenem zabudowanym powinny nosić elementy odblaskowe. Niestety ten zapis nie zawsze jest respektowany, a wśród ofiar wypadków w wieku szkolnym znaczną grupę stanowią właśnie piesi.

W ubiegłym roku dzieci w wieku do 14 roku życia spowodowały aż 1522 wypadki. Praktyka pokazuje, że znaczna ich część samodzielnie chodzi do szkoły, niekiedy muszą przechodzić na skrzyżowaniach bez sygnalizacji lub wracać poboczem drogi. Najczęstsza przyczyną wypadków jest nieodpowiednie zachowanie na drodze – wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie na jezdnię spoza pojazdu i przebieganie drogi. Zakup odblasków, dzięki którym dziecko widoczne jest w świetle reflektorów nawet z 250 metrów, sprawia, że części z tych wypadków można uniknąć.

Polecamy również Bezpieczeństwo Dla Wszystkich  oraz Bezpieczna zabawa to fajna sprawa

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent