Weleda
Weleda Baby

Obozy młodzieżowe na ferie – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Obozy młodzieżowe na ferie – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Ferie zimowe to dla dzieci beztroski czas relaksu i zabawy w gronie rówieśników. Aby na długo pozostał w pamięci naszych pociech, warto wcześniej zadbać o kilka istotnych kwestii, które mogą przesądzić o bezpieczeństwie i dobrej zabawie na obozie młodzieżowym. O czym należy pamiętać, przygotowując dziecko na ferie zimowe? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Co spakować na obóz zimowy?

Kompletowanie sprzętu oraz ubrań na obóz zimowy warto rozpocząć na kilka tygodni przed wyjazdem. Jeżeli nasze dziecko wyjeżdża na obóz narciarski, niezbędne będą specjalne ubrania chroniące przed zimnem i przemoczeniem, a także sprzęt narciarski dostosowany do wzrostu i umiejętności naszego dziecka. W tym celu najlepiej sporządzić listę, którą będziemy realizować stopniowo. Zaplanowanie jednorazowych zakupów w popularnych sklepach sportowych może okazać się kłopotliwe do zrealizowania, a także istnieje duże ryzyko, że o czymś zapomnimy.

Bagaż dziecka nie powinien być zbyt duży. Podzielmy go wcześniej na dwie kategorie: sprzęt narciarski lub snowboardowy i ubrania. Sprzęt narciarski, kask i gogle pakujemy osobno, najlepiej w pokrowce z dołączoną etykietą z imieniem i nazwiskiem dziecka. Ubrania postarajmy się zapakować w jedną walizkę lub torbę, najlepiej na kółkach z wygodną rączką do ciągnięcia. Jeżeli nasze dziecko ma tendencje do gubienia swoich rzeczy, warto wcześniej zadbać o imienne etykiety na ubrania lub stworzyć listę rzeczy, które spakowaliśmy do walizki.

Obowiązkowy zestaw na narty lub snowboard to: kurtka oraz spodnie narciarskie lub snowboardowe, bielizna termoaktywna lub termiczna, skarpety narciarskie, czapka i rękawiczki, a także kominiarka pod kask. Oprócz wymienionych rzeczy do torby dziecka należy spakować wygodny dres, ubrania, które dziecko założy po powrocie z nart lub snowboardu, bieliznę, piżamę, kosmetyki oraz zimowe buty na zmianę.

Jak sprawdzić, czy kolonie są legalne?

Aby upewnić się, czy organizator kolonii lub obozu działa legalnie na rynku, należy sprawdzić, czy jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. W prosty sposób można to zweryfikować na stronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego lub dzwoniąc do urzędu marszałkowskiego właściwego dla danego województwa. Kolonie i obozy dla młodzieży organizowane na terenie naszego kraju muszą zostać zgłoszone do kuratorium oświaty właściwego dla miejsca organizowania imprezy. Bezpieczne obozy młodzieżowe z wykwalifikowaną kadrą znajdziesz np. tutaj: https://www.kochamwakacje.pl/.

Czy na obozie można używać telefonu komórkowego?

Dzieci i młodzież mogą korzystać z telefonu praktycznie cały czas, z wyjątkiem zaplanowanych zajęć na stoku lub wspólnych zajęć popołudniowych. Zazwyczaj są ustalone pory, kiedy dzieci mogą korzystać z urządzenia. Telefony mogą przydać się szczególnie małym dzieciom, które wieczorami chcą zadzwonić do swoich rodziców. Na obozach sportowych i zimowiskach wychowawcy kolonii mogą zalecić pozostawienie telefonu w pokoju. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko zniszczenia sprzętu.

Czy w trakcie trwania obozu dziecko jest ubezpieczone?

Każdy klient biura turystycznego, który bierze udział w imprezie turystycznej organizowanej przez touroperatora, musi posiadać ubezpieczenie KL i NNW. Ubezpieczenie jest zawsze poza ceną podstawową i należy je dodatkowo wykupić, ponieważ jest obowiązkowe. Wszystkie dzieci na obozie zimowym są ubezpieczone na podstawie umowy generalnej. Najczęściej jest to ubezpieczenie OC rzeczowe i osobowe do kwoty 10 000 euro oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego do 700 euro (zniszczenie lub kradzież).

Zorganizowane formy wypoczynku, jak wyjazdy wakacyjne dla dzieci na kolonie lub ferie, to niezapomniana przygoda i aktywny czas na łonie natury, który jest niezwykle potrzebny naszym pociechom. Niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób będzie nasze dziecko spędzało czas na obozie zimowym, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie sprzętu, a także spakowanie specjalnych ubrań. Koniecznie sprawdźmy przed wyjazdem opinie dotyczące organizatora, a także formę gwarantowanego ubezpieczenia, aby nic nie zaskoczyło nas w razie nieplanowanych zdarzeń.

Materiał promocyjny

661 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent