Kuchenny gadżet, który zachwyci gości i domowników

Kuchenny gadżet, który zachwyci gości i domowników

Wielu z nas lubi pić napoje gazowane. Najpopularniejszą substancją nasycającą wodę jest dwutlenek węgla, rzadziej jest to jego mieszanina z azotem lub tlenem, gdyż dwutlenek węgla pełni również rolę konserwantu.

Woda sodowa własnej roboty

Na skalę przemysłową wodę gazuje się za pomocą specjalnych urządzeń – saturatorów, które są podłączone do butli gazowej. Przed nasycaniem wody dwutlenkiem węgla należy ją schłodzić, ponieważ jej rozpuszczalność wzrasta wraz ze spadkiem temperatury wody. Istnieją dwa skuteczne i bezpieczne sposoby gazowania wody. Najprostszym i najefektywniejszym rozwiązaniem jest saturator. Obecnie istnieją specjalne małe saturatory zwane syfonami.  Stosowane są zarówno w domu, jak i w barach. Jesteśmy jednak też w stanie nagazować wodę samodzielnie w domu.

Dwutlenek węgla powstaje w wyniku interakcji węglanów z kwasami. Najpopularniejszymi składnikami, które można znaleźć w domu, są soda oczyszczona (NaHCO3) i kwas cytrynowy (lub świeży sok z cytryny).

Do przygotowania sody należy użyć jednej łyżeczki sody i kwasu cytrynowego (można zastąpić sokiem z 1 cytryny), 6 łyżek cukru i 1 litr czystej zimnej wody. Mieszankę należy wymieszać i napełnić wodą. W razie potrzeby dodać lód i miętę. Taką wodę trzeba szybko wypić, ponieważ bąbelki mają tendencję do bardzo szybkiego zanikania.

Jak działa saturator do wody?

Kupowane w sklepie lemoniady mogą zawierać substancje chemiczne, które mogą powodować alergie lub problemy żołądkowe. Aby nie ryzykować i uniknąć niepotrzebnych wydatków, ulubione napoje przygotuj w domu lub w pracy na wodzie gazowanej z wygodnego i nowoczesnego saturatora.

Nasycenie dwutlenkiem węgla CO2, nadaje płynom właściwości odświeżające, tonizujące i konserwujące, działając bakteriobójczo na niektóre drobnoustroje. Pierwszy saturator – aparat, który nasyca wodę dwutlenkiem węgla pod ciśnieniem, stworzył w 1770 roku szwedzki chemik Tobern Olaf Bergman.

Wynalazek otrzymał nazwę od łacińskiego słowa saturo – nasycić. Wcześniej saturatory były wykorzystywane głównie w przemyśle spożywczym lub w medycynie np. w ramach tlenoterapii. Jednak dzięki postępowi technologicznemu coraz większą popularność zyskują saturatory do sporządzania napojów gazowanych w domu.

Saturator wody to specjalne urządzenie, które wzbogaca wodę w dwutlenek węgla. Konstrukcja saturatora wody zależy od celu jego działania. Nasycenie wodą można przeprowadzić do celów domowych, przemysłowych i medycznych.

Saturator wody służy do:

 • tworzenia napojów gazowanych,
 • wzbogacanie wody dwutlenkiem węgla do fizjoterapii,
 • usuwanie z limonki z soku cukrowego, z którego później powstają soki i słodkie napoje.

Urządzenie samodzielnie przygotowuje wodę gazowaną. Nasz udział jest wymagany tylko do załadowania niezbędnych komponentów, wstępnej regulacji urządzenia i okresowego monitorowania pracy urządzenia. Saturatory są obecnie produkowane w różnych markach i modyfikacjach, ale proces przygotowywania w nich napoju przebiega według tej samej zasady. Typowa jednostka składa się z następujących elementów i mechanizmów:

 • Urządzenia do przygotowania wody sodowej. Zawiera saturator (urządzenie do nasycania cieczy dwutlenkiem węgla), mieszalniki, dozownik i mechanizm transportowy
 • Urządzenia do chłodzenia cieczą.
 • Jednostka dystrybucji wody.
 • Butla z dwutlenkiem węgla.
 • Panele sterowania z wyświetlaczem.
 • Urządzenia dozujące napoje.

Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w urządzenie do dozowania. System wyłącza urządzenie w przypadku braku jednorazowych kubków, wody lub dwutlenku węgla. Proces przygotowywania napojów gazowanych wygląda następująco:

 • Woda, przechodząc przez filtry, wchodzi do małego zbiornika wyrównawczego dystrybutora wody.
 • Po otrzymaniu sygnału o zamówieniu napoju maszyna podaje płyn ze zbiornika do saturatora.
 • Saturator nasyca ciecz bąbelkami dwutlenku węgla i jednocześnie ją schładza. Dwutlenek węgla jest dostarczany do urządzenia z butli pod ciśnieniem przez przewód gazowy. Aby zmniejszyć ciśnienie, przechodzi przez przekładnię redukcyjną.

 

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:polecamyzdrowie