Kiedy i po co należy wykonywać USG bioderek u niemowląt?

Kiedy i po co należy wykonywać USG bioderek u niemowląt?

Kiedy i po co należy wykonywać USG bioderek u niemowląt?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
USG stawów biodrowych u niemowląt pozwala ocenić stan panewki, głowy kości udowej i ich położenie względem siebie. Badanie służy do potwierdzenia lub wykluczenia m.in. dysplazji. Zwykle przeprowadzana się je w okolicach 6. tygodnia życia, choć czasem zwiększa się jego częstotliwość.

Kiedy i dlaczego warto wykonać USG bioderek?

USG stawów biodrowych u niemowląt wykonuje się przede wszystkim w celu wczesnego rozpoznania wrodzonej dysplazji bioder. Badanie pozwala również wykluczyć lub potwierdzić innego rodzaju wady tej okolicy ciała, takie jak zwichnięcia czy podwichnięcia stawów. Poza ustaleniem obecności i rodzaju deformacji obrazowanie ultrasonograficzne na tym etapie rozwoju dziecka zmniejsza ryzyko postępu nieprawidłowości, ponieważ dzięki niemu można wprowadzić wczesne postępowanie usprawniające bądź zachowawcze. USG stawów biodrowych u niemowląt najczęściej dokonywane jest między 5. a 6. tygodniem życia malucha, a powtórzenie badania zalecane jest w wieku 3 miesięcy. To tzw. USG kontrolne. Jeśli aparat ruchu wygląda i pracuje prawidłowo, nie ma konieczności przeprowadzania dodatkowych wizyt. W wyjątkowych okolicznościach lekarz jednak może zwiększyć częstotliwość USG. Niekiedy wykonuje się je regularnie nawet od 2. do 12. tygodnia życia dziecka. Dotyczy to szczególnie maluchów należących do grupy ryzyka dysplazji stawów biodrowych, tzn. urodzonych w ciąży mnogiej lub ułożonych miednicowo podczas porodu, czy też takich, u których w najbliższej rodzinie wystąpiły wrodzone nieprawidłowości anatomiczne stawów biodrowych.

Przebieg USG bioderek

Ultrasonografia bioderek jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem. Nie powoduje ona skutków ubocznych i może być wykonywana wielokrotnie w zależności od potrzeb. W jej przebiegu lekarz dokładnie ocenia stan struktur obu stawów biodrowych, a zwłaszcza zwraca uwagę na ustawienie tzw. dachu kostnego i chrzęstnego, stopień rozwoju panewki oraz położenie głowy kości udowej. USG wykonywane jest w poradni preluksacyjnej i nie wymaga specjalnego przygotowania dziecka. Po wstępnym wywiadzie z opiekunem na początku spotkania maluch, rozebrany od pasa w dół, układany jest na leżance na boku ze zgiętymi nogami w kolanach i biodrach pod kątem 30°. Po przyjęciu pozycji na badaną okolicę nakładany jest żel ułatwiający prowadzenie głowicy ultrasonografu. Charakter badania zwykle bywa statyczno-dynamiczny, co oznacza, że lekarz dla uzyskania kompleksowego obrazu aparatu ruchu i oceny jego pracy obserwuje staw w spoczynku, a także podczas wykonywania przez niego aktywności, np. zginania i wyprostu. Po zakończeniu badania jednego stawu biodrowego malucha układa się na drugim boku. Obserwacja biodra po drugiej stronie miednicy przebiega w sposób adekwatny do poprzedniej. Oceny bioderek niemowląt dokonuje się w skali Grafa, przy czym typ I oznacza prawidłowo rozwinięty staw, typ II to biodro niedojrzałe, zagrożone dysplazją, dysplastyczne lub niestabilne, a typy III i IV wskazują na biodro podwichnięte lub zwichnięte.

Materiał partnera

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie