Czy wiecie, że Poznań to miasto idealne dla dzieci? Oferuje mnóstwo ciekawych atrakcji tym najmłodszym, i tym trochę starszym. Parki i place zabaw, wspaniałe muzea i teatry – p
ropozycji jest naprawdę bardzo wiele, nie traćmy więc czasu i spędzajmy go rodzinnie!
Zatem, gdzie udać się z dziećmi w Poznaniu? Jak zorganizować dzieciom czas, pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność tak, by jednocześnie mogły bawić się i uczyć? Zobaczcie listę atrakcji, sporządzoną na podstawie naszych wypraw oraz rozmów z innymi rodzicami!
- Zacznijmy od żelaznego punktu każdej wycieczki po stolicy Wielkopolski. O godzinie 12 podejdźcie na Stary Rynek, gdzie na wieży Ratusza (Muzeum Historii Miasta Poznania, Stary Rynek 1) codziennie trykają się poznańskie koziołki.
- W Starym Rynku zatrzymajcie się, by spojrzeć na Fontannę Marsa . To jeden z czterech posągów mitologicznych z fontannami na Starym Rynku. Odszukajcie też pozostałe trzy fontanny – Prozerpiny, Apolla i Neptuna.
- Nie możecie też przegapić Studzienki Bamberki, Ta Studzienka to piąta (prócz wspomnianych powyżej czterech głównych), najmniejsza figurka Starego Rynku.
- Nie ma chyba lepszego widoku na Stare Miasto niż ten z Zamku Przemysła (Góra Przemysła 1), a ten zagwarantuje wspinaczka na 43-metrową wieżę widokową Zamku.
- Swoje kroki możecie też skierować pod jeden z bardziej oryginalnych pomników w mieście – Pomnik Pogromców Enigmy (ul. Św. Marcin 80/82). Jest on poświęcony trzem matematykom pochodzącym właśnie z Poznania, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
- Później możecie zaglądnąć na ul. Półwiejską róg Strzeleckiej i zrobić sobie zdjęcie ze Starym Marychem na rowerze. Stary Marych to rzeźba fikcyjnej postaci – typowego poznaniaka „godającego po naszymu”. Z okazji różnych akcji i okazji Marych zostaje ubrany lub ozdobiony na różne sposoby, to też często wybierane miejsce spotkań (zdjęcie: Wikia, autor: Szerif).
- Odwiedźcie też Rogalowie Muzeum Poznania (Stary Rynek 41/2, wejście od ul. Klasztornej), mieszczące się w renesansowej kamienicy z widokiem na Ratusz i koziołki. Co tam znajdziemy? Otóż czekają na Was: historia miasta, krótka lekcja gwary, legenda o świętym Marcinie i pokazanie sposobu, w jaki od ponad 150 lat pieczone są rogale świętomarcińskie. Gdy zbierze się odpowiednia grupa, to można poobserwować pieczenie rogali.
- Idźcie do Blubry – poznańskie legendy w 6D (ul. Wroniecka 6)! Nie pożałujecie, bowiem w tym miejscu w 3D i z efektami specjalnymi poznacie poznańskie legendy. To 700 mkw malowideł 3D nawiązujących do historii miasta oraz 11 sal tworzących swoisty labirynt, w którym usłyszmy nie tylko o poznańskich koziołkach.
- A Muzeum Narodowe przy al. Marcinkowskiego 9 przygotowało dla dzieci i ich opiekunów, którzy chcą przemienić muzealną wizytę w detektywistyczną przygodę specjalne propozycje: Walizkę Muzealnych Tropicieli oraz Przewodnik Muzealnych Tropicieli. Dodatkowo, muzeum w czasie wakacyjnych miesięcy proponuje rodzinom z dziećmi atrakcję w postaci quizów muzealnych.
- Wybierzcie się w przeszłość z Fotoplastykonem Poznańskim (Ratajczaka 44) – warto, by dzieci zobaczyły, jak kiedyś oglądało się zdjęcia! Urządzenie służy do prezentowania trójwymiarowych zdjęć – stereofotografii, czyli dwóch niemal identycznych wizerunków, które układ optyczny mechanizmu przetwarza w jeden przestrzenny obraz.
- W nowoczesnej architekturze Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci (ul. Ks. Ignacego Posadzego 3 )połączono odległą historię ze współczesnością. Turyści mają okazję poznawać początki Polski jak archeolog, wchodząc 6 metrów w głąb ziemi, gdzie odkrywają dzieło inżynierii średniowiecznej – drewniane konstrukcje wałów grodu poznańskiego z X wieku i relikty renesansowego muru okalającego wyspę.
- Chcecie poczuć się jak w dżungli? Zatem wybierzcie Palmiarnię Poznańską (ul. Jana Matejki 18). Znajdziecie tam mega dużo interesujących roślin. To miejsce dla każdego – jest klimatycznie i relaksująco.
- Kolejną propozycją na na spacer jest Ogród Botaniczny UAM (ul. Dąbrowskiego 165 ). Naprawdę piękne miejsce – cisza, spokój, różnorodność roślin, bardzo zadbany park, prześlicznie skomponowane dywany kwiatowe. Dodatkowo można trafić na różne atrakcje, jak na przykład koncert.
- W swoje gościnne progi zaprasza Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45) , jedyne takiego typu Muzeum w Polsce. Świetne miejsce, z dużą liczbą eksponatów i to z różnych rejonów świata.
- Nigdzie indziej nie traficie na Muzeum Pyry (ul. Wroniecka 18)! Zaskakujące miejsce – z historią ziemniaka, a właściwie pyry w tle oraz mnóstwem ciekawostek, choćby o kosmicznym układzie… Pyrocentrycznym . A na koniec pieczona pyra!
- A może macie ochotę na miasto w miniaturze? Do tego pokaz w ciekawy sposób przedstawiający historię Poznania. Zatem udajcie się do Makiety Dawnego Poznania (Ludgardy 1).
- Brama Poznania (ul. Gdańska 2) zapewne znana jest wielu z Was. To nowoczesne muzeum, które w interesujący sposób pokazuje historię Ostrowa Tumskiego i początków Państwa Polskiego. Jego walory, o których warto wspomnieć to: makiety na wysokości głowy dziecka czy też przewodniki audio bez narzucania tempa opisują różne ciekawe miejsca.
- Warto zajrzeć do Centrum Kultury ZAMEK (ul. Święty Marcin 80/82) – to jedna z największych instytucji kultury w naszym kraju. Każdego roku odbywa się w nim 2500 różnych wydarzeń, m.in. koncerty, spektakle, wystawy sztuki, festiwale, spotkania literackie i pokazy filmowe), oczywiście wiele z nich organizowanych jest z myślą o naszych pociechach.
- Koniecznie odwiedźcie nadwarciańskie centrum kultury KontenerART (Ewangelicka)! Bez wątpienia to wspaniała, artystyczna, pełna luzu i bez zadęcia „miejscówka” dla każdego z mnóstwem ciekawych zajęć artystycznych i interesujących koncertów – dla całych rodzin w ciepłe dni od godzin południowych , po naprawdę ambitne i ciekawe spędzanie czasu w godzinach nocnych.
- Laboratorium Wyobraźni (ul. Rubież 46), będące częścią Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, to pierwsze w tym mieście centrum nauki – dlatego warto wybrać się tam choćby na świetne warsztaty. Oto, co mówią o centrum uczestnicy zajęć: Marcin – Świetne miejsce dla dzieci i nie tylko. Wiele zjawisk w czytelny sposób wyjaśnione i pokazane na przykładach. Zdecydowanie warto oraz Magdalena: Interesujące miejsce zarówno dla indywidualnych gości, jak i dla szkolnych wycieczek. Można połączyć eksperymenty z ciekawą wystawą. Naprawdę warto zajrzeć!
- Godny polecenia i wspaniały jest Teatr Polski w Poznaniu (ul. 27 Grudnia 8/10). Jest to miejsce z ogromnie ciekawą historią i pięknym wystrojem. Polujcie na Noc Muzeów – to okazja poznania teatru od wnętrza i zobaczenia tego, czego normalnie zwiedzić nie można.
- Z kolei Teatr Animacji (ul. Św. Marcin 80/82) to najlepszy dowód na to, że teatr to nie tylko spektakle, widownia i scena, ale też wspólne doświadczanie, współdziałanie i kreatywna zabawa! Dlatego sprawdźcie, jak inspirujące są warsztaty i zajęcia przygotowane przez aktorów tego Teatru!
- Pod kinem Apollo na Ratajczaka 18 znajdziecie Kocimiętkę – Kocią Kawiarnię. W Kocimiętce zjecie śniadanie, lunch oraz kolację, napijecie się kawy i spróbujecie domowych wypieków. Ale nie to jest główną atrakcją tego miejsca – oczywiście najważniejsze są KOTY. Można się z nimi pobawić (są też i kocie zabawki) lub pogłaskać (a nawet adoptować). Dzieci do 14-go roku życia mogą przebywać na kociej sali w godz. 13-14 i 15-17.
- Zaraz obok, na ul. Piekary 22/23, znajdziecie Muzeum Figur Woskowych, w którym na zwiedzających czekają postaci z bajek, filmów oraz ikony popkultury. Król Lew, wiewiór z Epoki Lodowcowej, Tom i Jerry, bohaterowie filmów Potwory i Spółka oraz wiele innych wywołają uśmiech na twarzy każdego małego i dużego dziecka.
- Niedaleko, na ul. Wrocławskiej 12, znajduje się Muzeum Czekolady, gdzie możecie zapisać się na warsztaty robienia wyrobów z czekolady, warsztaty piernikowe lub lizakowe.
- Do pójścia do ZOO nikogo nie trzeba namawiać, znają je chyba wszyscy! Stare ZOO (ul. Zwierzyniecka 19) to perełka w centrum miasta i obowiązkowy punkt na mapie. To teraz przede wszystkim przepiękny park ze starymi kasztanowcami, do którego można wejść zupełnie za darmo, jedynie za obejrzenie zwierząt, m.in. żółwi i papużek prezentowanych w pawilonie trzeba zapłacić.
- Z kolei Poznańskie Nowe Zoo (Krańcowa 81) to drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce – zaletą są ogromne wybiegi, piękna motylarnia, słoniarnia, tygrysy i małpy. To miejsce idealne na romantyczną przechadzkę, ale również na spacer z dziećmi ze względu na dużą liczbę zwierzaków i ładne przestrzenie.Nie brakuje obiektów gastronomicznych i atrakcji dla dzieci, w tym parku linowego. Po terenie ogrodu kursuje darmowa kolejka dla zwiedzających.
- A tuż obok Nowego Zoo jest kolejne letnie miejsce warte polecenia – Jezioro Maltańskie (Wiankowa 3) z trasą rowerową dookoła jeziora. Moc możliwości: spacer, rolki, rower, bieganie, zimą saneczki, wprost idealne na rekreację w mieście.
- Jak już jesteśmy nad Jeziorem Maltańskim to zahaczmy o Termy Maltańskie (Termalna 1) czyli największy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce, wykorzystujący naturalne wody termalne.
- Całkiem niedaleko traficie jeszcze na Pyrland Park linowy nad Maltą oferujący niezapomnianą zabawę dla każdego! Ze względu na atrakcje to interesujące miejsce na piknik, urodziny czy imprezy integracyjne.
- A wiecie, gdzie zimą można pojeździć na nartach, zaś latem na torze saneczkowym? Takie atrakcje zapewni centrum Malta Ski (ul. Wiankowa 2) mieszczące się nad jeziorem Maltańskim. Tu spędzicie czas na dobrej zabawie i w otoczeniu natury – z rodziną lub znajomymi o każdej porze roku.
- A może dacie się namówić na przejażdżkę Kolejką Maltanka (Jana Pawła II)? To fajna atrakcja, dzięki której poczujecie się jak dzieci. Trasa wiedzie wzdłuż Malty oferując ładne widoki. a jej koniec jest tuż obok Nowego Zoo.
- Świetnie odpocząć można w Parku Cytadela (aleja Armii Poznań), to jeden z największych i piękniejszych parków w Poznaniu jak i nie w całym kraju! Robi wrażenie, jest w nim czysto, dużo zieleni i spokoju.
- Innym wspaniałym miejscem na spacery rodzinne i romantyczne, na odpoczynek i zabawę z dziećmi, pobieganie, pojeżdżenie na rowerze i rolkach jest Park Sołacki (ul. Litewska).
- Do spacerów zachęca też Park Mickiewicza (ul. Fredry). Ten stuletni park wyróżnia się ładną fontanną pośrodku basenu. Naokoło są trawniki i wiele klombów z rozmaitymi kwiatami, no i nie może zabraknąć pomnika Adama Mickiewicza. Całość otaczają romantyczne aleje z ławeczkami w cieniu wielkich drzew.
- Świetnym miejscem na rowerowy – i nie tylko – spacer z dziećmi jest Park Stare Koryto Warty (Czartoria 1). Wart zaglądnięcia jest plac zabaw – niestandardowy, powstał w zagłębieniu (jak koryto rzeki), stanowi idealny przystanek podczas rodzinnych spacerów brzegiem Warty. Długa tyrolka, oryginalna sznurkowa karuzela, szeroka zjeżdżalnia, trampolina, ścianka wspinaczkowa – to tylko niektóre z licznych atrakcji przygotowanych dla najmłodszych.
- Wieża widokowa na Szachtach (ul. Mieleszyńska) umożliwia zobaczenie panoramy tej części Poznania, jak również Lubonia i Komornik. Sam teren Szacht jest bardzo urokliwy i idealny na spokojny spacer z rodziną.
- W okresie Świąt Bożego Narodzenia możecie odwiedzić szopkę w Kościele św. Franciszka Serafickiego (ul. Garbary 22). Szopka uchodzi za jedną z największych w Europie, ma 30 m głębokości, 17 m wysokości i 10 m szerokości. Zawiera ponad 250 figur, z których duża część jest dziełem zakonników franciszkańskich, jacy są obecnie gospodarzami świątyni.
- Może zdobędziecie się na odwagę i sprawdzicie swoją wiedzę o zasadach ruchu drogowego w Skoda autolab (ul. Głogowska 425) – skorzystacie tu z interaktywnych eksponatów, doświadczycie wielu sytuacji drogowych, a przy okazji to okazja do świetnej zabawy! Symulator dachowania, symulator zderzenia i porównanie zawieszeń to tylko część atrakcji.
- Ulubiona restauracja znajomych poznaniaków Smaczki Maszki znajduje się zaraz za miastem, w Baranowie na ul. Przemysława 11C. Oczywiście są tam udogodnienia dla dzieci w postaci krzesełek oraz specjalnego kącika z zabawkami i przyborami plastycznymi, a latem dzieci mogą poszaleć na trawniku. To nie wszystko! Jedzenie jest naprawdę przepyszne, desery – kosmiczne (także w wersjach bezglutenowych), a wspaniała właścicielka – pani Maszka osobiście gotuje i wita, zarówno dużych, jak i małych gości.
- Z kolei wspaniałą pizzę (niektórzy nawet uważają, że najlepszą w mieście, chociaż to jak wiadomo stanowi przedmiot wielu dyskusji poznaniaków) znajdziecie w pizzerii Tomasz i Pomidory (ul. Wojska Polskiego 84/1N). Okolica i miejsce nie wyglądają obiecująco, ale to tylko taka zmyła ;). Pizza jest obłędna. No i co najważniejsze – można podglądać, jak jest robiona!
- Łasuchom proponujemy spróbowanie rewelacyjnych lodów w Lodziarni Kolorowej ( ul. 27 grudnia 21). Latem traficie tam na ogromne kolejki, bo lody smakują cudownie!
- … Lecz w Poznaniu toczona jest dyskusja, czy lody z Kolorowej są najlepsze czy może jednak te z Wytwórni Lodów Tradycyjnych przy Kościelnej 52. Sprawdźcie sami!
- W wolnym czasie możecie zaglądnąć do niecodziennej knajpki z planszowymi grami i konsolami, czyli innej niż wszystkie Cybermachiny (ul. Mielżyńskiego 19).
- W słoneczny dzień odwiedźcie jeden z najciekawszych i najcenniejszych obiektów na granicy miasta czyli Rezerwat przyrodniczo-astronomiczny Meteoryt na Morasku (ul. Meteorytowa 1). Na jego terenie mieszczą się kratery, które zdaniem większości badaczy powstały w wyniku upadku meteorytu.
- W niepogodę można wybrać się do Kinepolis (ul. Bolesława Krzywoustego 7). W tym multipleksie oprócz kina do dyspozycji są gokarty, paintball laserowy i ścianka do wspinania.
- Dla wszystkich zainteresowanych przyjemnym spędzeniem wolnego czasu w otoczeniu przyrody i krajobrazów Doliny Warty mamy również inną propozycję nie do odrzucenia – rejs stateczkiem Bajka z przystani pasażerskiej od ulicy Panny Marii.
- Przez cały rok możecie kąpać się w gorącej wodzie całkiem niedaleko Poznania odwiedzając Tarnowskie Termy (ul. Nowa 54, Tarnowo Podgórne). Spragnieni relaksu odprężą się w wodach termalnych, zaś ci, co chcą zaznać aktywniejszego wypoczynku skorzystają z basenu pełnego niespodzianek, strumieni i kurtyn wodnych. Jest też specjalny brodzik dla najmłodszych.
- A co powiecie na wycieczkę Wartostradą, czyli rowerem wzdłuż rzeki? Co prawda, Wartostrada jest budowana fragmentami od 2011 roku. ale w sumie cały projekt zaplanowany po obu stronach Warty od mostu Lecha na północy do mostu Przemysła I na południu wynosić ma 13 kilometrów dróg!
- … A jeśli macie czas i siły na dłuższą rowerową wyprawę lub po prostu wycieczkę samochodem to serdecznie zaprasza Skaczący Młyn (Radzimska 15, Mściszewo). Tutaj z dala od miejskiego zgiełku można dobrze zjeść i odpocząć. To miejsce niezwykłe – zachwyca leśną urodą i wodnym żywiołem.
- Magicznym miejscem pod Poznaniem jest Pałac Jankowice (ul. Ogrodowa 2, Jankowice), który ma do zaoferowania wiele atrakcji dla całej rodziny. Miejsce leży zaledwie 25 kilometrów od Poznania i może się pochwalić przepięknym parkiem, można tu spacerować, biegać, ćwiczyć na siłowni zewnętrznej, a latem organizowanych jest tam sporo imprez kulturalnych. Dla dzieci przygotowano obszerny plac zabaw „pod palmami” i park linowy.
- Promenada w Kórniku to następne ciekawe miejsce blisko Poznania. Ta malownicza trasa o długości 1,5 km biegnie brzegiem Jeziora Kórnickiego idealnie nadaje się do spacerowania, biegania, jazdy rowerem czy rolkach.
- Zaś jesienią koniecznie wybierzcie się do oddalonego o 20 km od Poznania Rogalina. Tamtejszy ogród francuski i park krajobrazowy ze skupiskiem starych dębów oczarują każdego, a magii dodają liście i kasztany spadające z drzew przed Pałacem Raczyńskich.
- W jesienne dni zajrzyjcie również na farmą dyniową! W Dyniowej Zagrodzie w Plewiskach dynie wkomponowane w zadbany ogród tworzą wspaniałą ekspozycję. Podziwiać można dziesiątki odmian dyń jadalnych i dekoracyjnych z całego świata. Oprócz tego na miejscu zakupić można warzywa z ekologicznych upraw i przetwory.