Przyznam, że na biorąc książkę do ręki, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, iż za późno na jej lekturę. Przecież pandemia minęła. Po co nam teraz opowieści o maseczkach, wirusach? Po przeczytaniu książki z zadowoleniem odkryłam, że spokojnie może zostać w mojej biblioteczce, bo jest potrzebna nie tylko w czasie zarazy.
Znajdziemy tu pięć opowieści, pełnych ciepła i dobroci, mimo trudnych emocji w nich zawartych.
Kiedy brat myszki poważnie zachorował, musiał na jakiś czas pozostać w szpitalu. Wtedy rodzicom myszek wydawało się, że najlepiej będzie udawać, że nic się nie zmieniło. Zachowanie dotychczasowej rutyny miało chronić najmłodszą latorośl przed lękiem. Tymczasem przyniosło to skutek odwrotny. Mała wiedziała o chorobie brata, a to, że nikt z nią o tym nie rozmawiał, tylko potęgowało jej strach. Na szczęście doktor doskonale rozumiał, co dzieje się w głowie małej myszki, dzięki czemu mógł wyjaśnić rodzicom, czego teraz tak naprawdę potrzebuje ich mała córeczka.
Jest tu opowieść o młodej kurze, która miała marzenia o innym życiu, niż te, które zaplanowała dla niej rodzina. A trzeba przyznać, że mama potrafiła rządzić jak nikt inny w kurniku. Na szczęście wiara w swoje przekonania, pozwala dążyć do celu, szczególnie gdy znajdziemy wokół siebie kogoś, kto nie tylko nas zrozumie, ale będzie nas wspierał. Czytamy o zagrożeniach, współpracy, o braku tolerancji w obliczu strachu i innych emocjach, które nam towarzyszą. Mimo że książka powstała z myślą o pandemii, to charakteryzuje ją pewien uniwersalizm. Nadal ktoś przebywa w szpitalu, ktoś czuje się zagrożony, niezrozumiany albo potrzebuje wsparcia i współpracy, aby przegonić to, co jawi się jako coś złego.
Do każdej baśni dołączono część dydaktyczną, bardzo przydatną dla osób prowadzących zajęcia z dziećmi.
Zawiera cel zajęć, spis materiałów dydaktycznych, sposób na przywitanie i rozpoczęcie zajęć, propozycje tematów do omówienia zarówno z baśnią (dotyczącą bohaterów), jak i dla nauczyciela (pytania o emocje dzieci), propozycje ćwiczeń grupowych i zakończenia.
Z czystym sumieniem polecam do domu, przedszkola, szkoły i gabinetu terapeutycznego. Wszędzie tam, gdzie są dzieci ze swoimi radościami, lękami, smutkami i wątpliwościami, które należy uspokoić.
Opowieści o Czujątkach. Ćwiczenia z empatii dla dzieci i… dorosłych
Autor: Joanna Bogudał-Borkowska
Ilustracje: Anna Andrzejewska
Liczba stron: 92
Oprawa: miękka
Format: B5
Więcej informacji na stronie Oficyna Wydawniczej Impuls