Nie martw się, jeśli jest kompletnym laikiem w tej dziedzinie. Czytając, dowiesz się, jakie są podstawowe założenia pedagogiki Montessori, w jaki sposób zorganizować dziecku przestrzeń w domu lub przedszkolu oraz jak przygotować zestaw edukacyjny Montessori.
Istotne jest to, że autorka celowo nie określiła wieku dla poszczególnych zestawów, wychodząc z założenia, że dzieci rozwijają się w różnym tempie, mają różne zainteresowania i potrzeby.
Całość została podzielona na kilka rozdziałów: ćwiczenia wstępne służące tworzeniu miłej atmosfery, ćwiczenia naśladujące czynności z życia codziennego, zabawy z nalewaniem i przesypywaniem, zabawy stymulujące wrażenia zmysłowe, sortowanie pozwalające dziecku rozróżniać kształty, kolory, faktury czy wielkości, ćwiczenia ze szczypcami rozwijające sprawność palców dziecka, zabawy z kolorami oraz zabawy w ogrodzie.
Wszystkie zadania mają niebywały atut – doświadczanie. W czasach gdy chuchamy i dmuchamy na nasze skarby, zdarza nam się zapominać o naturalnej potrzebie samodzielności, Podajemy jedzenie, odstawiamy naczynia, zapinamy guziczki, sortujemy zabawki, nalewamy wodę, temperujemy kredki, sprzątamy i wycieramy. Wykonujemy czynności za dzieci, choć gdy im pozwolimy na samodzielność, sprawia im to ogromną frajdę. Wszystko, czego dzieci mogą dotknąć, doświadczyć, poczuć pozostaje z nimi o wiele dłużej, niż to, co zostanie opowiedziane. Teraz możemy uczyć dzieci samodzielności w sposób naturalny i zabawowy, tak by była to frajda a nie przykry element codzienności. Także sezon na „przydasie” uznaję za otwarty, bo z tą książką nawet papier ścierny się przyda. Polecam zarówno do domu jak i przedszkola.
Montessori w domu. 80 zabaw edukacyjnych dla dzieci od 3 do 7 lat
Autor: Delphine Gilles Cotte
Wydawnictwo: RM
Oprawa: miękka
Ilość stron:192
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa RM