Pustynia powstała w wyniku średniowiecznej katastrofy ekologicznej, a dziś jest jednym z najcenniejszych ekosystemów w Europie. Można na niej zobaczyć fatamorganę, poszukać mrówkolwa, obserwować spadochroniarzy i poczuć się jak na nadmorskich wydmach.
Skąd się wzięła w Polsce pustynia? Jak wygląda pustynna burza? Jak bardzo nagrzewa się piasek?
Tego wszystkiego można się dowiedzieć z filmowego oprowadzania. Odcinek o Pustyni Błędowskiej jest pierwszym z serii filmów „Naukowiej w podróży” w której Cogiteon będzie odkrywał małopolskie atrakcje turystyczne. Warto zasubskrybować kanał, aby poznać kolejne miejsca i związane z nimi ciekawostki naukowe:
https://bit.ly/2WKZMkW
Ekipa centrum nauki na piaskach pustyni pokazuje w jaki sposób z cukru i sody oczyszczonej otrzymać puszyste „węże faraona”. Topi piasek, aby pokazać jak wyglądają „perunowe strzałki”, a także pompuje balony z użyciem suchego lodu. Warto dodać, że instytucja na swoim kanale prezentuje też serię filmów „Naukowej – zrób to sam”, w których zachęca do eksperymentowania w domu. Doświadczeń z pustyni lepiej nie powtarzać w pomieszczeniach zamkniętych 😉
Polecamy:
https://www.youtube.com/watch?v=Ica3vB-FZHw