☰ menu

Z muzyką od poczęcia – muzykoterapia dla przyszłych mam w Operze Krakowskiej

Z muzyką od poczęcia - muzykoterapia dla przyszłych mam w Operze Krakowskiej
sob.
04.06.2022
Nauka technik muzykoterapeutycznych, krąg kobiet, a także edukacja w zakresie ciąży, porodu i połogu – w Operze Krakowskiej trwa kolejny cykl warsztatów „Z muzyką od poczęcia”. Najbliższe spotkanie już 9 kwietnia o g. 11.00 na Antresoli Opery.

„Z muzyką od poczęcia” to nowatorskie warsztaty muzykoterapeutyczne dedykowane dla kobiet na każdym etapie ciąży, które odbywają się cyklicznie w Operze Krakowskiej już od 2017 roku. Zajęcia oparte są na autorskim programie stworzonym przez prowadzącą Karolinę Gwardzik – muzykoterapeutkę, doulę i doświadczoną w macierzyństwie mamę trzech dziewczynek. Cykl zyskał uznanie i entuzjazm środowiska parentingowego, czego wyrazem jest wyróżnienie w plebiscycie portalu Czas Dzieci.pl – Słoneczniki 2017 w kategorii Muzyka oraz w konkursie BEZ(PRZE)TARGU, zorganizowanym w ramach Kongresu Made in Małopolska 2018.

Podczas spotkań poruszane są zagadnienia związane z ciążą, porodem i połogiem – m.in. muzykoterapia w okresie okołoporodowym, wpływ muzyki na stan psychofizyczny matki i dziecka, stymulacja prenatalna, hipnoporód, poród z perspektywy psychologicznej, a także wsparcie w połogu i intymność po porodzie. Warsztaty odbywają się w kręgu kobiet – w atmosferze jedności, bezpieczeństwa i wsparcia, co sprzyja budowaniu wspólnoty doświadczeń. Uczestniczki cyklu mogą też liczyć na wiedzę i fachowe porady goszczących na zajęciach specjalistek: psycholożki i psychoterapeutki Aleksandry Fabjańskiej, seksuolożki i psychoterapeutki par Joanny Walczak oraz Barbary Wąs – położnej, instruktorki hipnorodzenia, zwyciężczyni plebiscytu na najlepszą położną w Małopolsce „Położna na medal” w 2022 roku.

Podczas warsztatów przyszłe mamy nauczą się w praktyce korzystać z leczniczych właściwości muzyki, poznają też zestaw technik i ćwiczeń, które będą mogły stosować w zaciszu domowym. Terapia muzyką stosowana jest od wieków w medycynie i psychologii, a jej kojące działanie ma również zastosowanie w położnictwie. Dla kobiety w ciąży dodatkowym atutem jest fakt, że muzyka oddziałuje nie tylko na jej organizm, ale także na rozwijające się dziecko. Około 20. tygodnia ciąży ma ono w pełni wykształcony słuch funkcjonalny i realnie zapamiętuje bodźce dźwiękowe. Okres prenatalny, jak i pierwszy rok życia dziecka, jest tzw. okresem sensytywnym na muzykę – właśnie w tym czasie ma ona szczególny wpływ na jego dobrostan, rozwój poznawczy, ale i samopoczucie.

Muzyka towarzyszy uczestniczkom przez prawie całe spotkanie, a wykorzystywane są różne jej style, formy i środki wyrazu. Przyszłe mamy mają okazję usłyszeć wybrane fragmenty muzyki klasycznej i operowej – Mozarta, Debussy’ego, czy Vivaldiego – które towarzyszą im przy wykonywaniu ćwiczeń oddechowych i rozluźniających. Biorą również udział w relaksacji, odbywającej się przy kojących dźwiękach jazzowych kompozycji. W programie zajęć przewidziany jest także wspólny śpiew akompaniowany na ukulele, nauka piosenek i kołysanek. „Staramy się uwrażliwiać mamy na piękno i różnorodność muzyki, a także przybliżać rodzicom idee umuzykalniania i wychowania przez sztukę” – mówi prowadząca warsztaty.

W wiosenno-letnim cyklu warsztatów (marzec – czerwiec) spotkania odbywają się w terminach:

  • 29 marca, g. 17:00 (wtorek) Poród z perspektywy psychologicznej i muzykoterapia w okresie ciąży. Gościni: Aleksandra Fabjańska
  • 9 kwietnia, g. 11.00 (sobota) Stymulacja prenatalna i muzykoterapia jako forma wsparcia w okresie okołoporodowym. Gościni: Joanna Walczak
  • 7 maja, g. 11:00 (sobota) Stymulacja prenatalna i muzykoterapia jako forma wsparcia w okresie okołoporodowym. Gościni: Barbara Wąs
  • 4 czerwca, g. 11:00 (sobota)

Bilety w cenie 30 zł dostępne na stronie internetowej Opery Krakowskiej

Więcej informacji o wydarzeniu na www.opera.krakow.pl

Exit mobile version