17 września zostanie otwarta wystawa, organizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Palmiarnię Poznańską, prezentująca wszystkie gatunki delfinów słodkowodnych i morświnów w postaci idealnie odwzorowanych makiet w skali 1:1. Autorami wystawy są Piotr Przyłucki ze Stowarzyszenia Castellum Nostrum oraz Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W tym dniu organizatorzy zapraszają także na nocne zwiedzanie Palmiarni od g. 20:00, do 02:00 w nocy. Wśród licznych materiałów edukacyjnych znajdą się również quizy i zagadki, dedykowane dzieciom
To wyjątkowa okazja, aby poznać i przyjrzeć się bliżej tym niezwykłym i rzadkim wodnym ssakom. „Delfiny rzeczne żyjące w rzekach na różnych kontynentach są dla nas wskazaniem ich historii ewolucyjnej. Wiedza na ten temat także ewoluuje, a może raczej dokonuje się jej rewolucja dzięki nowoczesnej technologii.”- stwierdza Piotr Przyłucki, współautor wystawy.
Celem ekspozycji jest popularyzacja wiedzy dotyczącej tych zwierząt, a także ekologii i zanieczyszczenia środowiska oraz zwrócenie uwagi na ochronę zagrożonych gatunków i ograniczenie różnorodności biologicznej, wynikające ze zmian klimatu. „ Zorganizowana przez nas Wystawa, zwraca uwagę, między innymi, na ten właśnie problem, ze szczególnym uwzględnieniem charyzmatycznych, wodnych ssaków. Nie bez przyczyny również organizujemy ją właśnie tu – w Poznaniu, gdzie przed 99-u laty powstało pierwsze publiczne akwarium w Polsce.” – przyznaje Dyrektor Palmiarni Poznańskiej, dr Przemysław Szwajkowski.
Na szczególną uwagę zasługuje inia amazońska, największy spośród delfinów słodkowodnych, żyjący w wodach Amazonki. Wraz z wiekiem zmienia się kolor skóry delfinów tego gatunku- od ciemnoszarego u młodych osobników, do srebrnego lub różowego u starszych. Ubarwienie i jego intensywność są zależne również od temperatury i czystości wody oraz położenia geograficznego.
Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Patronatem Ambasady Brazylii i Instytutu Oceanologii PAN.
Wystawę zwiedzać można w sali dydaktycznej, w godzinach otwarcia Palmiarni Poznańskiej:
od wtorku do soboty- 09:00-17:00 (kasa do 16:00)
w niedziele i święta- 09:00-18:00 (kasa do 17:00)
17.09 również w godz. 20:00- 02:00 w nocy.
Wstęp w cenie biletu do Palmiarni:
8 zł – ulgowy
12 zł – normalny