Czy suplementacja witamin i mikroelementów w ciąży jest konieczna?
Właściwa podaż składników odżywczych pod kątem ilościowym czy jakościowym jest wyjątkowo istotna, gdy zapotrzebowanie na nie jest zwiększone. Bez wątpienia, ciąża to okres o wzmożonym zapotrzebowaniu dietetycznym. Zdecydowana większość lekarzy ginekologów zaleca, by kobiety w ciąży przyjmowały preparaty wielowitaminowe.
Dlaczego przyjmowanie witamin i mikroelementów w ciąży jest tak ważne?
Właściwe odżywianie przyszłej mamy już na etapie planowania ciąży, a także w czasie jej trwania, ma ogromne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży, jak również dla utrzymania zdrowia kobiety.
Zaburzenia wewnętrznej homeostazy między poszczególnymi składnikami ciążowego menu -zarówno niedobór jak i nadmiar odpowiednich składników odżywczych – mogą przyczynić się do wystąpienia przeszkód w osiągnięciu zapłodnienia. Mogą także wpłynąć niekorzystnie na rozwój ciąży na jej najwcześniejszych etapach.
Dieta nie wystarczy?
Odpowiednio zbilansowana, zróżnicowana i bogata w witaminy i mikroelementy dieta zazwyczaj wystarcza by pokryć normalne, dzienne zapotrzebowanie na nie. Jednakże ciąża jest czasem wyjątkowym, kiedy to potrzeby zdecydowanie się zwiększają – dieta mamy musi pokryć nie tylko jej wymogi żywieniowe, ale także i jej rozwijającego się dziecka. Stąd dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów wraz z pokarmami może okazać się trudne, a nawet niemożliwe, szczególnie, gdy kobieta przejawia pewne stałe nawyki żywieniowe (np. wegetarianizm, weganizm).
Ponadto wysokie stężenie jednego z najważniejszych hormonów ciążowych – progesteronu oraz powodowane przez niego zmiany w organizmie przyszłej mamy skutkują znacznym ograniczeniem biodostępności pewnych składników diety.
Kiedy rozpocząć suplementację witamin i mikroelementów?
Minimum na kilka tygodni przed zapłodnieniem – już wtedy należy pomyśleć nad właściwą suplementacją witaminową, chcąc odpowiednio przygotować się do ciąży.
Jest to niezmiernie ważne ze względu na fakt, że początkowy okres rozwoju płodu jest czasem krytycznym – wtedy to kształtują się najważniejsze narządy i układy w organizmie maluszka.
Czy witaminy trzeba suplementować przez cały okres trwania ciąży?
Witaminy i mikroelementy należy przyjmować przez cały okres trwania ciąży, a także w czasie karmienia piersią. Oczywiście, zapotrzebowanie na poszczególne składniki zmienia się w trakcie trwania ciąży, co należy brać pod uwagę dobierając właściwe dla swoich aktualnych potrzeb suplementy.
Jak dobrać odpowiedni preparat? Co powinien zawierać w swoim składzie?
Warto zwrócić szczególną uwagę, by preparat był dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej kobiety. Nawyki żywieniowe, choroby współistniejące czy wcześniej wykryte niedobory witaminowe – to wszystko powinno być uwzględnione przy wyborze odpowiedniego preparatu. Kierowanie się przekonaniem, że im bogatszy skład danego suplementu, tym lepiej, nie jest właściwe. Ważne, by zawierał on najbardziej istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży składniki w adekwatnych dawkach. Specjaliści zalecają, aby preparat wielowitaminowy dla przyszłej mamy i przyjmowane witaminy w ciąży posiadały w swoim składzie foliany, witaminę D, jod, cholinę, DHA, witaminę B6 oraz B12.
Dobrą praktyką jest, aby przed włączeniem każdego suplementu skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który pomoże dobrać odpowiedni dla potrzeb przyszłej mamy specyfik.
Czy można przedawkować witaminy? Więcej nie zawsze znaczy lepiej
Zaburzenia równowagi między poszczególnymi składnikami diety ciężarnej mogą stanowić przyczynę tego, że upragnione dwie kreski na teście ciążowym wciąż pozostają w sferze marzeń. Warto przy tym podkreślić, że zarówno niedobory witamin i mikroelementów, jak i ich nadmiar mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój ciąży na jej wczesnych etapach.
Przekonanie, że im więcej witamin, tym lepiej jest błędne, a wręcz bardzo szkodliwe. Przedawkowanie niektórych z nich może nawet prowadzić do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Suplementy diety przyjmowane rozsądnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, są całkowicie bezpieczne i mają udowodniony korzystny wpływ dla prenatalnego rozwoju maluszka.