☰ menu

Vademecum onkologii dziecięcej już na rynku!

Vademecum onkologii dziecięcej już na rynku!
pt.-pt.
04.10-18.10.2019
Dostępny jest już pierwszy na rynku kompleksowy zbiór gier i zabaw terapeutycznych, przygotowany dla psychologów oraz rodziców dzieci chorych na nowotwór. Premiera „Vademecum onkologii dziecięcej” nie przez przypadek miała miejsce 3 października br., wpisując się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Onkologii.

Książka trafi do wszystkich oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce, będzie również bezpłatnie dystrybuowana wśród rodziców i terapeutów, stanowiąc wsparcie tych, którzy są najbliżej małych pacjentów. Bo jak podkreślają pomysłodawcy, dzieci z diagnozą nowotworową przebywają w szpitalu kilka-, a nawet kilkanaście miesięcy i – poza serią badań i zabiegów medycznych – uczą się nowych rzeczy, zawierają przyjaźnie, a w wolnych chwilach chcą się po prostu bawić.

Dziecko z chorobą nowotworową nadal jest normalnym dzieckiem, które tylko znalazło się w nienormalnej sytuacji. Zabawa jest jedną z głównych dziecięcych aktywności, a w chorobie pozwala na odzyskiwanie poczucia normalności i jest doskonałą formą autoterapii  – tłumaczy dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, psychoonkolog dziecięcy, współautorka wydanej przez Fundację Urtica Dzieciom publikacji.

Publikacja zawiera zbiór 90 aktywności, podzielonych według kategorii wiekowych: 1-5 lat, 6-10 lat oraz 11-13 lat, poprzedzonych wstępem dotyczącym roli zabawy w rozwoju dziecka chorego przewlekle. Wszystkie propozycje uwzględniają warunki szpitalne i są możliwe do realizacji przy ograniczeniach wynikających z obecności kroplówek czy specjalistycznego sprzętu medycznego. Przy każdej zabawie podana jest informacja o wieku, ilości uczestników, poziomie trudności, szacunkowym czasie trwania, a także kategorii (np. język, myślenie logiczne, sztuka, matematyka, przyroda czy wiedza o sobie). Nie brakuje również praktycznych wskazówek, jak daną pozycję można wykorzystać w celach terapeutycznych, motywując małego pacjenta do rozmowy na trudny temat cierpienia czy śmierci, a także oswajać z nowym, zwykle nieakceptowanym wyglądem. Wprowadzenie do „Vademecum onkologii dziecięcej” przygotował prof. Jerzy Stuhr, Ambasador Fundacji Urtica Dzieciom.

„Vademecum onkologii dziecięcej. Gry i zabawy” to pierwsza tak kompleksowa publikacja dostępna w języku polskim. To pisany przystępnym, zrozumiałym dla wszystkich językiem zbiór wskazówek, jak radzić sobie z sytuacjami, które na drodze terapii onkologicznej dziecka pojawiają się niezwykle często. Stanowi on realną odpowiedź Fundacji Urtica Dzieciom na potrzeby zgłaszane przez rodziców.

Sygnały o tym, że brakuje na rynku pozycji wspierających opiekunów dzieci chorych onkologicznie otrzymywaliśmy już od dłuższego czasu od rodziców naszych podopiecznych – pojawiały się podczas rozmów w szpitalach czy spotkań na turnusach terapeutycznych – tłumaczy Marcin Gieracz, Prezes Zarządu Fundacji Urtica Dzieciom. Często słyszeliśmy, że tak wiele jest książek dotyczących autyzmu, Zespołu Downa, sporo pisze się również o kłopotach logopedycznych, a zupełnie pomijana jest codzienna walka z rakiem, który dotyka coraz większą grupę najmłodszych – dodaje.

Tytuł publikacji łac. vade mecum, czyli pójdź za mną sugeruje, że jest ona kierunkowskazem dla opiekunów, którzy w momencie zdiagnozowania choroby nowotworowej u dziecka nie wiedzą, co powinni zrobić, gdzie się udać i kogo prosić o pomoc. Nierzadko brakuje im merytorycznego wsparcia, a nawet podstawowych informacji, które pozwoliłyby znaleźć się w tej nowej, jakże trudnej sytuacji.

Aby otrzymać bezpłatny egzemplarz „Vademecum onkologii dziecięcej. Gry i zabawy”, należy wypełnić formularz na https://www.urticadzieciom.pl/vademecum-onkologii-dzieciecej.html


Fundacja Urtica Dzieciom została powołana do życia w kwietniu 2017 roku, jednak jako inicjatywa firmy Urtica Sp. z o.o., będącej największym dystrybutorem leków na rynku szpitalnym, istnieje już od 22 lat. Jej celem jest działanie na rzecz dzieci i młodzieży z chorobami nowotworowymi oraz ich rodzin. Organizacja wspiera i prowadzi inicjatywy o charakterze zdrowotnym, edukacyjnym
i charytatywnym. Dotychczas udało się zebrać na ten cel 3 miliony złotych.

Więcej www.urticadzieciom.pl oraz https://www.facebook.com/urtica.dzieciom/

Exit mobile version