Po autorskich „Żabach” (premiera: 6 maja 2018, nagroda za najlepszą reżyserię dla Michała Borczucha i druga nagroda aktorska za najlepszą rolę męską dla Jana Sobolewskiego na 11. Festiwalu Boska Komedia), Michał Borczuch wraca do STUDIO.
foto: Bartek Warzecha
„Przestrzeń, w której funkcjonuje dzisiaj młodzież, czyli przede wszystkim przestrzeń publiczna, ulicy, internetu, powinna zostać poszerzona o przestrzeń teatru. (…) Zderzenie dorosłych, profesjonalnych aktorów z nieprofesjonalnymi, choć właściwie na tym etapie pracy już aktorami, generuje różnego rodzaju napięcia, wynikające z tego, że patrzymy na siebie z różnych perspektyw. (…) Interesuje mnie to, w jakim stopniu jesteśmy w stanie na scenie uchwycić ten moment przemiany. Moment w którym człowiek zaczyna się kształtować”. – podkreśla Michał Borczuch.
Dorastanie to wariactwo. Tak naprawdę tylko nastolatek w chwili dojrzewania wie, co ma w głowie. Rosną kończyny górne i dolne, układ nerwowy nie nadąża za ciągle zmieniającym się kształtem ciała, nie ogarnia jego współrzędnych, wysyła impulsy na oślep, kompletnie zdezorientowany – gdzie kończy się ręka, gdzie zaczyna kark i głowa? Układ nerwowy tego nie wie, skazując swojego gospodarza na pokraczny taniec uniemożliwiający spokojne chodzenie. Hormony buzują. Wszystko dzieje się szybko i gwałtownie, a zmieniają się nie tyle okoliczności, co cały człowiek. Jego ciało i umysł. Na żadnym innym etapie życia człowiek nie ulega przemianom tak potężnym, jak w okresie dorastania. Czy jednak my się zmieniamy, czy zdejmujemy maski, które pokazaliśmy ludziom wokół nas? Czy przemiana jest konieczna? Czy do przemiany konieczna jest samotność?
Spektakl powstaje w koprodukcji STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Proces twórczy poprzedzony był spotkaniami i warsztatami w ramach pracowni Open Studios prowadzonej przez Michała Borczucha i współpracowników. Premiera warszawska odbędzie się 19 września 2021 o godz.19:00 (niedziela), bydgoska w dniu 3 października.
Spektakl będzie grany w Warszawie w dniach 21-24 września, natomiast w dniu 22 września (środa) odbędzie się spotkanie z twórcami.