☰ menu

Pomysły na zabawki edukacyjne na prezent – na co warto zwrócić uwagę?

wt.-pon.
03.11-09.11.2020

Współcześnie wybranie zabawki na prezent wcale nie jest takie łatwe. Wiele dzieci jest wręcz przesyconych tradycyjnymi egzemplarzami i szybko nudzi się kolejnymi. Istnieje jednak grupa produktów, które świetnie nadają się zarówno do codziennego używania, jak i jako podarunek na urodziny czy inną okazję. Czym dokładnie są zabawki edukacyjne i czego możemy się po nich spodziewać?

1. Dlaczego warto wybrać zabawkę edukacyjną na prezent?
  2. Zestawy małego chemika – na co zwrócić uwagę?
  3. Zestawy małego fizyka – na co zwrócić uwagę?
  4. Inne zabawki edukacyjne – jakie warto sprawdzić?

Dlaczego warto wybrać zabawkę edukacyjną na prezent?

Nauka poprzez zabawę to jeden z najsilniejszych i najlepiej działających mechanizmów poznawczych, szczególnie u dzieci. Wynika to z faktu, że przyswojenie wiedzy jest natychmiast nagradzane, na przykład udanym eksperymentem czy możliwością zaobserwowania konkretnego zjawiska na żywo. Dodatkowo dzieci o wiele chętniej uczą się w ten sposób, a także zdobyte informacje dłużej zostają im w pamięci. Jeżeli więc chcemy sprawić, aby nasza pociecha zainteresowała się nauką – lub gdy już takie zainteresowanie przejawia – warto jest spróbować zabawek edukacyjnych, które nie tylko pozwalają miło spędzić czas, ale również rozwijają. Do wyboru mamy bardzo dużo różnych możliwości, w związku z czym powinniśmy być w stanie trafić w gust nawet najbardziej wymagającego dziecka.

Zestawy małego chemika – na co zwrócić uwagę

Jednym z popularniejszych produktów wspierających naukę poprzez zabawę jest zestaw małego chemika i jemu podobne zabawki mające na celu rozwijanie zainteresowań i wiedzy pod kątem chemii. Tergo typu zestawy zwykle są tematyczne i umożliwiają przeprowadzenie szeregu doświadczeń związanych z danym zagadnieniem, jak na przykład tworzenie mydła, baniek mydlanych, rośnięcie kryształów czy niektórych kosmetyków. Istnieją również egzemplarze umożliwiające wykonanie bezpiecznych, ale widowiskowych eksperymentów mających na celu ogólne wprowadzenie dziecka w podstawy chemii.

Jeżeli chcemy zdecydować się na taki zestaw, należy pamiętać o ograniczeniu wiekowym wskazywanym przez producenta. W przypadku gdy nasza pociecha jest jeszcze mała, warto nadzorować ją podczas zabawy i wspólnie wykonywać doświadczenia.

Zestawy małego fizyka – na co zwrócić uwagę

Fizyka to drugi najpopularniejszy temat, jeżeli chodzi o zestawy doświadczalne dla dzieci. Znajdziemy tu wiele materiałów dotyczących prądu, światła, podstawowych praw i sił fizycznych oraz elektroniki. Bardzo popularnym tematem są w ostatnim czasie roboty solarne, dzięki którym możemy być w stanie w prosty sposób wyjaśnić dziecku ideę zielonej energii. Eksperymenty fizyczne mogą być jednak zbyt trudne dla najmniejszych dzieci, w związku z czym warto przed zakupem upewnić się, czy dany zestaw spełnia wymagania wiekowe dla naszej pociechy.

Inne zabawki edukacyjne – jakie warto sprawdzić?

Poza zestawami małego chemika czy fizyka istnieje również wiele innych wariantów zabawek edukacyjnych. Często spotkamy się także z wydaniem biologicznym, na przykład z anatomią człowieka czy o zwierzakach. Dla dzieci, które nieszczególnie interesują się nauką bardziej ciekawym zestawem doświadczalnym może być na przykład box z kartami i sztuczkami magicznymi, które pozwolą poćwiczyć zręczność i spostrzegawczość. Podobnie jednak, jak w dwóch poprzednich kategoriach, powinniśmy tak dopasować temat pudełka z eksperymentami, aby był on odpowiedni dla wieku, zainteresowań i możliwości naszej pociechy – wtedy będziemy mieć pewność, że prezent sprawi sporo radości.