☰ menu

Flisackie Wianki - Przystań Muzeum
sob.-niedz.
22.06-23.06.2024
Czas przesilenia letniego także dla flisaków był wyjątkowym momentem dla spławu rzecznego. W okolicach świętego Jana często na Wiśle występowała tzw. wysoka woda, która pozwalała na spłynięcie rzeką z jej nurtem.
Aby świętować na Przystani nie potrzebujemy aż tak dużo wody – wystarczy tyle by wypłynąć z naszymi atrakcjami, których nie zabraknie, będą to m.in.:
Nawiązując do tradycji plecenia wianków, zapraszamy na ich flisacki odpowiednik, czyli warsztaty wyplatania z lin jak i warsztaty z żeglarskich węzłów, wyjątkowy plener malarski znanej wiślanej artystki Ewy Ciepielewskiej inspirowany rzeką, rejsy z pływającą wystawią zdjęć wiślanych, rejsy przyrodnicze, rejsy historyczne.

• 22.06.2024 (sobota)
    Miejsce: Przystań Muzeum

Zapraszamy na nasze galary, którymi popłyniemy przez Kraków do miejsc uwiecznionych na dawnych zdjęciach. Poznacie historię jaką pisała przez wieki meandrująca przez Kraków rzeka i zobaczycie jak jej krajobraz kształtował się dawniej a jak wygląda dziś. Na to wyjątkowe wydarzenie pokłady naszych galarów staną się płynącą przez miasto wystawą fotografii.
Udział w zajęciach jest darmowy, ale konieczna jest rezerwacja miejsc: https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idl=27
Prowadzący Mateusz Niemiec, Matylda Wejdman

• I grupa 12.00- 13.00 (20 osób)
  • II grupa 13.00- 14.00 (20 osób)
  • III grupa 14.00 – 15.00 (20 osób)

Trasa rejsu: Przystań Muzeum- Klasztor Norbertanek- Wawel- Kościół na Skałce- Przystań Muzeum
Informujemy, że z uwagi na nagłą zmianę warunków pogodowych ( silny deszcz, burza, niski stan wody uniemożliwiający wypłynięcie) wydarzenie może zostać odwołane.

• 12.00- 16.00 – Warsztaty z plecenia z lin
    Miejsce: Przystań Muzeum

Kiedy już rozgrzejecie palce podczas plecenia wianków wpadnijcie do nas na Przystań. Tam pod eksperckim okiem, w piknikowej atmosferze nauczycie się flisackich splotów z lin. Będziemy wykonywać wyposażenie tradycyjnych jednostek wiślanych jak odbijacze, kulki bosmańskie (w miniaturowej formie, tak by wykonane przez siebie dzieła można było zabrać ze sobą, przypiąć do kluczy czy pochwalić się znajomym).
Wydarzenie ma charakter otwarty, można po prostu przyjść i spędzić z nami miło czas.
Prowadząca: Lidia Żochowska, Daria Karwacka

• 17.00-19.00- „Flisackie swaty czyli puszczanie wianków”
    Miejsce puszczania wianków: Przystań Muzeum

Tym razem to właśnie na naszej Przystani Muzeum Krakowa gościć będziemy wszystkich, którzy w ten wyjątkowy dzień będą chcieli w duchu świętojańskiej tradycji puścić wypleciony przez siebie wianek z przypisaną mu intencją. Dodatkową atrakcją, którą przygotowaliśmy będzie możliwość wyłowienia wianka przez flisaków, którzy wyposażeni w wiosła, bosaki będą polować na nie na rzece. Kto wie, może jakiś młody flisak wyłowi właśnie twój wianek?
Miejsce łapania wianków: przy moście Dębnickim
Prowadzenie : Zbóje Wiślane

• 23.06.2024 Niedziela
    Rejsy przyrodnicze – razem z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk zapraszamy na wyjątkowe rejsy galarem w jej zielone, dzikie zakątki.

Warsztat przybliży środowisko przyrodnicze Wisły i będzie okazją, żeby poznać niektórych jej mieszkańców. Uczestnicy będą mogli poznać gatunki ryb – zarówno te, które kiedyś żyły w tej rzece, jak i te, które można spotkać w niej obecnie. Dr hab. Antoni Amirowicz wyjaśni znaczenie warunków środowiskowych w rzece dla ryb oraz dla innych wodnych organizmów. Zwróci też uwagę na potrzebę ochrony rzek. Wycieczka będzie również okazją do zaobserwowania, usłyszenia i poznania ptaków związanych z Wisłą, zapoznania się z warunkami środowiskowymi rzeki i zróżnicowaniem siedlisk nadrzecznych. Dr hab. Robert Gwiazda wskaże na co zwracać uwagę przy rozpoznawaniu ptaków i przedstawi ciekawe informacje o życiu wybranych gatunków.
Prowadzący: dr hab. Antoni Amirowicz, dr hab. Robert Gwiazda

• I grupa 10.00-11.30 ( 20 miejsc)
  • II grupa 12.00-13.30 ( 20 miejsc)

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc: https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idl=27

• Rejs historyczny z opowieścią przewodnika po Krakowie
    godz. 10.15-12.00
    Ilość osób: 10

Z okazji wianków popłyniemy tradycyjnym galarem, z którego pokładu poznamy historię rzeki Wisły. Dowiecie się jak niegdyś płynęła rzeka w Krakowie i zobaczycie jej aktualny bieg. Poznacie historie które przeplatane z barwnymi legendami do dziś tworzą kulturowy obraz tożsamości Krakowa.
Będziecie mogli poznać współczesnych flisaków, którzy zdradzą tajniki swojego fachu i opowiedzą jak niegdyś pływano po rzece.
Trasa rejsu: Przystań Muzeum- Dąbie- Przystań Muzeum
Link do zapisów: https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idl=27
Prowadzący: Mateusz Niemiec (MK) i Bartłomiej „Terror” Bryl (szyper, Zbóje Wiślane)

• 12.00- 14.00 „Flow- maluj z nami na Wiśle”
    Godz. 12.00- 14.00
    Ilość osób: 15
    Miejsce: Przystań Muzeum

Z okazji wianków zapraszamy na wyjątkowy plener artystyczno-malarski z Ewą Ciepielewską (flisaczką, pierwszą Damą Orderu Rzeki Wisły, obrończynią naturalnego charakteru rzek).
Wydarzenie ma charakter piknikowy, nie trzeba umieć malować.
Rozsiądziemy się na kocach z widokiem na Królową Polskich Rzek z którą najlepiej oczywiście obcować z Przystani Muzeum.
Podczas warsztatów Ewa opowiadać będzie o swoich podróżniczych przygodach na Wiśle i innych rzekach, którymi pływała, co może stanie się inspiracją dla twórczości uczestników.
Pobądźcie z nami nad Wisłą i dajcie się porwać malarskiej przygodzie.
Wydarzenie ma charakter bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc: https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idl=27
Prowadząca Ewa Ciepielewska

• 14.00 – 15.30 Warsztaty ze sztuki wiązania węzłów
    Miejsce: Przystań Muzeum