Warsztaty z odlewania żołnierzyków poprowadzi Łukasz Radziszewski – artysta i aktywista społeczny. Interesuje się różnymi formami zbiorowości, poszukiwaniem i wyodrębnianiem nowych lokalności. W swoich działaniach używa różnych środków wyrazu, w tym elementów swoich własnych kolekcji. Jego prace były prezentowane min. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Miejscu Projektów Zachęty, Galerii Arsenał w Białymstoku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie pracuje.
Warsztaty, które prowadzę umożliwiają kursantom odlanie własnego kompletu figurek żołnierzyków. Dla starszych uczestników jest to rodzaj sentymentalnej podróży w przeszłość i okazja, by wypełnić zapomniane marzenia z dzieciństwa. (Łukasz Radziszewski)
Warsztaty z tworzenia motanek poprowadzi Aneta Grzegorzewska, która tak opisuje swoje działania: Wykonuję lalki wywodzące się z słowiańskiej kultury ludowej.
Na warsztatach będzie można zrobić dwa rodzaje lalek:
- Zadanice(zadanica to po białorusku życzenie) to lalki wspierająca w realizacji marzeń, powierzonej jej intencji. Lalki wykonywane są ręcznie, bez użycia igieł, ze skrawków materiału, tasiemek, koronek, koralików, tego co w danej chwili znajduje się pod ręką. Lalki nie posiadają rysów twarzy, bo wg. wierzeń wtedy zajęłyby się swoimi sprawami.
- Ziarnuszkito lalki wypełnione suchym ziarnem. Ich pękate kształty kojarzą się z zaradnymi i nieustraszonymi gospodyniami domowymi, gotowymi zawsze chronić swe domostwo. Taka jest również funkcja tych lalek – chronić dom przed złymi duchami, niepowodzeniami. Dawniej stawiane były przy piecu, lub w innym miejscu będącym „sercem” domu.
Warsztaty odbędą się w ramach wydarzeń towarzyszących „WYSTAWIE ZABAWEK”
Koszt zajęć: 15 zł
Zapisy: edukacja@muzeumgniezno.pl | 61 426 46 41 w. 221
Fot. Żołnierzyki ołowiane (1 poł. XX w.), wł. Muzeum Narodowe w Szczecinie