„Miasto dla wszystkich” powstało we współpracy z [U]czynnymi Kulturalnie –Wolontariuszami i Wolontariuszkami Muzeum oraz z Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Opowieść zawartą w publikacji przygotowała Katarzyna Witt, a ilustracje –młody rysownik, Franciszek Witt.
„Miasto dla wszystkich” opowiada historię małego Panosika, który zdecydował się na życie w mieście. Bohater jednak, z pewnej przyczyny, zmaga się codziennie z wieloma trudnościami. Jego historia staje się pretekstem do rozmowy o innych bohaterach, dla których z różnych powodów codzienność jest ogromnym wyzwaniem.
Ważnym elementem przygotowania publikacji była współpraca z osobami o szczególnych potrzebach. Muzeum Emigracji w Gdyni chce w ten sposób wzmacniać głos grup defaworyzowanych. Cieszymy się,że Muzeum może pełnić rolę pośrednika w przekazywaniu tak ważnych informacji i szerzeniu wiedzy na ten temat.
Działanie ma również na celu oswajanie kwestii dostępności i uwrażliwianie społeczne. Czujemy, że temat różnorodności potrzeb wciąż nie jest do końca wyczerpany – Nadal potrzebujemy przedsięwzięć, które pokazują, że jesteśmy różni, a mimo to –a może dzięki temu –potrafimy tworzyć miejsca dla wszystkich.
Muzeum Emigracji w Gdyni chce być instytucją dostępną, a jednocześnie mówić o dostępności i jej wadze w różnych aspektach życia miasta i jego mieszkańców.
Publikacja jest dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie internetowej muzeum:
http://www.polska1.pl/pl/dzialania/aktualnosci/miasto_dla_wszystkich_rodzinne_cwiczenia_z_dostepnosci