Widownię rozgrzać powinien Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze albo Luxtorpeda, w nostalgiczny nastrój wprowadzą Skaldowie i Kuba Badach, śmiech wywoła Rafał Rutkowski lub Daniel Midas, a do rozmyślań o życiu zmuszą spektakle „Skrzypek na dachu” i „Pokochałem ją mimo woli” – premierowe przestawienie Teatru Ab Intra.
Przypomnimy też najpiękniejsze piosenki Anny Jantar i Ireny Jarockiej, zaprosimy do orientalnego tańca i na pierwsze spotkanie nowego cyklu „Życie jest piękne”, poświęconego niepełnosprawnym artystom – zapowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK.
Po takiej dawce wrażeń, na koniec miesiąca, należy się sjesta – nikt o tym nie wie lepiej niż Marcin Kydryński i jego gość Pedro Moutinho.
Pozostałe nasze repertuarowe propozycje, na nieprzewidywalny marzec, powinny spełnić oczekiwania widzów i zaskakiwać zmiennością, właściwą dla miesiąca kończącego zimę i rozpoczynającego wiosnę.
WYDARZENIA:
2 marca (sobota), g. 11.15 i 12.40, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy „Tajemnice suchego lodu”
Suchy lód jest substancją niezwykłą i ma wiele nieoczywistych zastosowań. Na zajęciach doświadczysz, że mimo swojej nazwy, zabawy z suchym lodem zawsze są pełne mokrego i ekscytującego zamieszania. Wrażenia i niezapomniane wspomnienia – gwarantowane!
jednorazowa wejściówka: 40 zł
2 marca (sobota), g. 19.00, studio teatralne 209
RYTUAŁ – Teatr Ab Intra
Spektakl na podstawie dramatu Jerzego Andrzeja Masłowskiego ze zbioru: „Jednoaktówki na każdy rodzaj szaleństwa”.
„Dostaniesz się w wir wydarzeń, których znaczenia początkowo nie zrozumiesz, ale które mogą pomóc Ci rozwikłać pytania kłębiące się w Twojej głowie. Być może wszystkie swoje wyobrażenia, przekonania i osądy, będziesz musiał zweryfikować. Możesz wkroczyć na ścieżkę, która poprowadzi do miejsc, których istnienia nawet nie przeczuwasz.”
reżyseria – Marlena Topolska
spektakl adresowany do osób powyżej lat 13
bilety: 20 zł
5 marca (wtorek), g. 11.00, Scena NCK
W DOLINIE MUMINKÓW – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
Właśnie przyszedł czas przebudzenia się z zimowego snu. Tego dnia w domu Muminka zjawili się serdeczni przyjaciele rodziny, a także goście, którzy nie zawsze mają dobre zamiary. I pewnie byłby to zwykły dzień, spędzony na zabawach przed domem, gdyby nie pewien tajemniczy kapelusz, który spadł z nieba… lub nie wiadomo skąd.
Spektakl dla dzieci w wieku od 4 lat
bilety: 45/40 zł
5 marca (wtorek), g. 20.00, Scena NCK
LUXTORPEDA Absolutnie Akustyczna
Nigdy nie mów nigdy – tak mogłaby nazywać się nadchodząca trasa Luxtorpedy. Wbrew wcześniejszym dobitnym stwierdzeniom, że akustycznie to mogą zagrać po śmierci, będziemy mieli szansę ujrzeć ich grających w tym stylu na żywo. Po entuzjastycznie przyjętym krótkim secie akustycznym na ich ostatnich koncertach, postanowili pójść za ciosem i zrobić z tego cały koncertowy set. Czeka nas więc nowa, muzyczna odsłona zespołu. Warto posłuchać nowych aranżacji ich repertuaru.
bilety: 120/99 zł
6 marca (środa) godz. 10.00 sala kameralna 203
KLUB SUPER MAMA „Kamienie milowe w rozwoju mowy dziecka”
Podczas spotkania logopeda opowie o tym jak kształtuje się i rozwija mowa dziecka, jakie umiejętności w każdym etapie rozwoju dziecka są kluczowe dla rozwoju mowy. Poruszymy temat w jakich sytuacjach warto skonsultować się ze specjalistą i jak wspierać dzieci, by mówiły więcej.
prowadzenie: Dominika Bogusz – neurologopeda, terapeuta miofunkcjonalny, terapeuta karmienia
bilety: 1 zł
6 marca (środa), g. 18.00, Scena NCK
MAZOWSZE „Kalejdoskop Barw Polski” – koncert z okazji Dnia Kobiet
Flagowy program zespołu, a także kwintesencja jego działalności. Ten koncert to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków – folklor wsi i miasteczek, a także tańce narodowe. Podczas koncertu widzowie mogą wraz z artystami przemierzyć całą Polskę: od Kaszub, poprzez Kujawy, Zieloną Górę, region Mazowsza, Lubelszczyznę, aż po góry i Śląsk. Wielu zapadną w pamięć słowa mazowszańskich hitów, takich jak: Kukułeczka, Cyt, cyt, Furman czy Ej, przeleciał ptaszek. A to wszystko okraszone fantastyczną grą orkiestry pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego.
bilety: 180/160 zł
7 marca (czwartek), g. 19.00, Scena NCK
ANTONI SYREK-DĄBROWSKI „Jaka piękna katastrofa” – stand-up
Zapiski przeżyć z ostatniego roku komika, a jego perspektywa zmieniła się znacznie odkąd został ojcem.
dla widzów od 18. roku życia
bilety: 79-89 zł
7 marca (czwartek), g. 19.30, studio teatralne 209
TEATR AB INTRA „Pokocham ją siłą woli” – premiera
spektakl na podstawie opowiadania Edwarda Stachury
W zwyczajnym mieszkaniu, podobnym do setek innych, na wysokim piętrze, z dala od uszu przechodniów, dochodzi do niezwykłej rozmowy, pełnej szczerości i intymności. W „Pokocham ją siłą woli” otwierają się przed widzem drzwi wspomnianego mieszkania, zapraszając do rozgoszczenia się w nim, czyniąc gości świadkami dialogu, który może zaintrygować, poruszyć, wywołać dyskomfort, onieśmielić i ośmielić, coś zmienić lub nie zmienić nic.
reżyseria: Paulina Pajestka, Karol Tenderowicz
bilet: 20 zł
8 marca (piątek), g. 18.00, Scena NCK
SKALDOWIE „Z całego serca życzę Ci” – koncert
Fenomen w historii rodzimej muzyki rozrywkowej; jedna z najbardziej oryginalnych, a zarazem najbardziej popularnych grup jaka kiedykolwiek powstała w Polsce. Koncert dedykowany wszystkim paniom z okazji Dnia Kobiet.
Skaldowie wystąpią w swoim oryginalnym składzie: Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński, Jerzy Tarsiński, Grzegorz Górkiewicz, Jan Budziaszek. Ponadto w koncercie udział wezmą: Leszek Szczerba i Zespół wokalno-instrumentalny Wołosatki.
bilety: 80-120 zł
9 marca (sobota), g. 11.15, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Ochrony Środowiska
„Mistrzowie magnetyzmu – od pola magnetycznego Ziemi do magnesu na lodówkę”
Warsztat ten pozwoli dzieciom odkryć fascynujący świat magnetyzmu. Będą miały okazję dowiedzieć się jak działa pole magnetyczne Ziemi i jakie znaczenie ma dla naszego życia. Poprzez praktyczne doświadczenia i zabawy z magnesami, dzieci będą badać ich właściwości i zrozumieją ich oddziaływanie w różnych sytuacjach i pod wpływem zmiennych czynników.
jednorazowa wejściówka: 40 zł
9 marca (sobota), g. 11.15, sala 008
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny „Na ratunek zajączkowi”
Niedługo wiosna i zwierzęta powoli budzą się z zimowego snu. Biedny zajączek Henio był zbyt zaspany, by zorientować się, że ktoś zastawił na niego pułapkę. Trzeba go jak najszybciej uwolnić z klatki i znaleźć osobę, która uwięziła zajączka. Na szczęście nasz policyjny pies wpadł już na trop, a my musimy tylko podążyć jego śladem!
jednorazowa wejściówka: 50 zł
9 marca (sobota), g. 18.00, sala kameralna 203
NOCE ORIENTU – Gala Tańca Orientalnego z okazji Dnia Kobiet
Barwne pokazy tańca orientalnego, podczas którego wystąpią m. in.: Sakina, Kiara, Grupa Maram.
Zachwycająca, niezwykła feeria barw, pokaz piękna i kobiecości, moc rekwizytów, mnogość odmian tańca brzucha i orientalna atmosfera.
Gwarantujemy nietuzinkowe show i wyjątkowy sposób na spędzenie wieczoru. A może rozkochacie się w tańcu orientalnym i znajdziecie nową pasję.
bilety: 30 zł
9 marca (sobota), g. 19.00, Scena NCK
MATYLDA/ŁUKASIEWICZ oraz PATRICK THE PAN – koncert
Z okazji Dnia Kobiet wystąpią dwa zespoły młodego pokolenia. Patrick the Pan przeniesie widzów w alternatywny świat dźwięków, a Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz zaskoczą mocnymi tekstami i niebanalnymi liniami melodycznymi.
bilety: 79-99 zł (1 bilet upoważnia do wejścia na oba koncerty)
12 marca (wtorek), g. 17.00 i 20.30, Scena NCK
KLAPS! 50 TWARZY GREYA – Teatr Polonia
Wbrew oryginałowi „Klaps!” nie jest harlequinem – to raczej znakomita zabawa konwencją i nieustanne puszczanie oka do widza. A wszystko to okraszone świetnymi piosenkami, m.in. z filmu „Kabaret” i repertuaru Enrique Iglesiasa.
obsada: Magdalena Lamparska, Marta Walesiak, Mateusz Damięcki
spektakl dla widzów od 18. roku życia
bilety: 100-160 zł
13 marca (środa), g. 18.00, Scena NCK
KLUB PODRÓŻNIKÓW NAVIGATOR – Przemek Kossakowski
Interaktywna podróż przez lata eksperymentalnych doświadczeń autora w różnych zakątkach świata, rozszerzona historiami z najnowszej książki „Drobna nieuważność i inne historie”.
Spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie”, twórcą cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie”, „Down The Road”. Przemek proponuje kilka tematów do wyboru. Na początku spotkania publiczność demokratycznie głosuje i do końca będzie miała realny wpływ na przebieg spotkania. „Jaką wódkę lubią duchy?”, „Od narodzin po śmierć”, „Odmienne stany świadomości”, a może po prostu „Down The Road”?
bilety – 40/30 zł
14 marca (czwartek), g. 18.00, Scena NCK
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Anna Jantar i Irena Jarocka
wystąpią: Anna Żebrowska, Andrzej Bielski, Sebastian Ragiel, Paweł Kozioł
zaprasza – Barbara Stępniak-Wilk
bilety – 40/30 zł
15 marca (piątek), g. 19.00, Scena NCK
KUBA BADACH „Oldschool” – koncert
Oldschool jest dla mnie hasłem odnoszącym się do sposobu pisania i aranżowania piosenek przez takich twórców jak m.in. Quincy Jones, Burt Bacharach, Stevie Wonder, Donald Fagen. Słucham ich utworów do dziś i nie przestają mnie fascynować. To mój ukłon w stronę mistrzów.
Artyście towarzyszy zespół w składzie: Dominik Wania, Damian Kurasz, Michał Kapczuk, Wojciech Fedkowicz.
bilety: 120-160 zł
16 marca (sobota), g. 11.15, sala 117
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Kodowania z robotami „Podwodne przygody robotów”
Jak wygląda dno oceanu i jakie tajemnice skrywa morski świat? Zbadamy to przy użyciu robotów, które tym razem zaprogramujemy do podwodnych eksploracji. Będziemy odkrywać rafy koralowe, przeczesywać dno w poszukiwaniu skarbów i obserwować morskie stworzenia.
jednorazowa wejściówka: 45 zł
16 marca (sobota), g. 11.15, sala 008
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Encek2 „Liczby wokół nas”
Wprowadzenie do tematu arytmetycznego – poznamy symbole i piktogramy, dowiemy się skąd się wzięły liczby i po co nam one, nauczymy się szacowania i metod liczenia.
jednorazowa wejściówka: 40 zł
16 marca (sobota), g. 13.00-16.00, Scena NCK
PODRÓŻUJĄCY FESTIWAL
Jedenasta odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Tańca. W wielokulturowym projekcie wezmą udział zespoły instrumentalne, taneczne i wokalne z Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski i Ukrainy.
„Podróżujący Festiwal” jest adresowany do publiczności w każdym wieku – dzieci, młodzieży i dorosłych. Wspólne występy artystów są wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń, poznania kultur innych krajów oraz nawiązywania przyjaźni i nowych kontaktów. Widowiskowość, barwne stroje i różnorodne klimaty muzyczne sprawiają, że festiwal jest wyjątkowym wydarzeniem i wspaniałym przeżyciem dla wszystkich uczestników, zarówno artystów występujących na scenie, jak i publiczności zasiadającej na widowni.
17 marca (niedziela), g. 10.30 i 12.00, sala C-3
CO W TRAWIE PISZCZY – Teatr Figurki z Krakowa – spektakl dla najnajów
Kameralny spektakl w technice teatru cieni. Ta historia nie dzieje się ani dawno, dawno temu, ani za siedmioma górami i siedmioma morzami. Ta historia dzieje się tuż za drzwiami naszych domów. Mały ślimak wykluwa się z jajka, gąsienica właśnie zamyka się w kokonie, a mała żabka zaraz zrobi pierwszy skok. Po spektaklu zapraszamy do cieniowej zabawy.
Spektakl dla dzieci w wieku 1-4 lat
bilety: 40 zł
19 marca (wtorek) g. 19.00, Scena NCK
DANIEL MIDAS „Pokaz magi” – stand-up
Odkrycie Internetu 2022 roku. Komik, którego „Szopkę dla reportera” oglądają już wszyscy. Od kierowców, przez nauczycielki, aż po znanych adwokatów. Ma dwa metry wzrostu, więc jest szansa, że zdejmie coś z górnej półki.
bilety: 89-99 zł
20 marca (środa), g. 19.00, Scena NCK
RAFAŁ RUTKOWSKI „Żarty dla mas” – stand-up
Czwarty solowy program komika, w którym opowiada o dwudziestu latach małżeństwa ze swoją „szwedzką żoną”. Żartuje ze starości i bycia mężczyzną po pięćdziesiątce.
bilety: 70-80 zł
20 marca (środa), g. 18.00, sala kameralna 203
ŻYCIE JEST PIĘKNE!
„Zakochani w tańcu… czyli pokaz tańca towarzyskiego, reportaż, rozmowy motywacyjne i dobra kawa”
Nowy cykl spotkań z ludźmi pięknymi, silnymi, pełnymi unikatowych pasji, którym zależy aby dostrzec ich ambicje i często nietuzinkowy talent, zamiast towarzyszącej im życiu niepełnosprawności. Bohaterami pierwszego spotkania cyklu Moniki Meleń będą Maja i Jurek. Od 30 lat w związku, mistrzowie Polski w tańcu towarzyskim, świetni pracownicy i pełni radości ludzie z zespołem downa. Pokażemy też fragmenty reportaży: „Frytki story” i „Społeczna Kaffka” opowiadające o pracy osób z niepełnosprawnością. Gwarantowana moc dobrej energii i inne niespodzianki.
Spotkanie odbywać się będzie w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Osób z Zespołem Downa.
prowadzenie: Monika Mele
bilety: 2 zł
21 marca (czwartek), g. 10.00, 11.30 i 13.00, spacer wokół NCK
BIODRÓŻE – Michał Książek
Warsztaty dla grup dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w pierwszy dzień wiosny.
Doskonała okazja, aby zgłębić tajniki natury pod okiem doświadczonego badacza i pasjonata przyrody. Spotkania łączą w sobie obserwację ptaków, owadów, przyglądanie się drzewom, ziołom czy grzybom, a forma spaceru pozwala na zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenie.
Michał Książek – poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik, przyrodnik i ornitolog.
W przypadku niepogody, planowane przeniesienie zajęć do sali 117.
bilety: 30 zł
21 marca (czwartek), g. 18.00, sala kameralna 203
SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ – Agnieszka Łozińska, Jacek Kadis
Artystom na fortepianie towarzyszyć będzie Karol Radwan.
zaprasza – Barbara Stępniak-Wilk
bilety – 30/25 zł
23 marca (sobota), g. 11.15 i 12.40, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy „Chemiczne żarty”
Przed zbliżającym się Prima Aprilis, wcielimy się w prawdziwych mistrzów psikusów! Pomoże nam w tym nauka badająca naturę i właściwości substancji, czyli chemia. Nie zabraknie zwariowanych pomysłów, nieoczekiwanych zwrotów akcji i sytuacji oraz mnóstwa powodów do śmiechu.
jednorazowa wejściówka: 40 zł
23 marca (sobota), g. 18.00, Scena NCK
SKRZYPEK NA DACHU – musical
Legendarny musical na podstawie oryginału Sholem Aleichem Stories i w reżyserii Petra Kracika opowiada historię ubogiego żydowskiego mleczarza Tewji mieszkającego w Anatewce.
bilety: 130-150 zł
24 marca (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
KAPELE SERC – koncert charytatywny
Po raz czternasty w NCK odbędzie się ogólnopolska akcja zainicjowana przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Podczas koncertu zorganizowana będzie zbiórka wspierająca dzieci w programie Pajacyk w Polskiej Akcji Humanitarnej.
W koncercie wystąpią m.in.: Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA, Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIACY, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIAK, Zespół Tańca Ludowego KRAKOWIANIE, Zespół Pieśni i Tańca MAŁE SŁOWIANKI, Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA LISIECKA.
bilety: 10 zł
27 marca (środa), g. 19.00, Scena NCK
MARCIN KYDRYŃSKI PREZENTUJE „Siesta w drodze” Pedro Moutinho – wieczór Fado
Pedro Moutinho pochodzi ze słynnej rodziny mistrzów Fado. W 2003 roku wydał pierwszy album, na którym tradycyjne pieśni przeplatał współczesnymi, sięgał po aranże orkiestrowe i śpiewał pieśni brazylijskich bardów. Głos o cudownie pełnym paśmie, wyrównany, jak koncertowy Steinway – tak o Pedro Moutinho pisze Marcin Kydryński, który poprowadzi wieczór.
bilety: 120-160 zł
27 marca (środa), g. 19.30, studio teatralne 209
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
„Pokocham ją siłą woli” – Teatr Ab Intra – premiera
spektakl na podstawie opowiadania Edwarda Stachury
W zwyczajnym mieszkaniu, podobnym do setek innych, na wysokim piętrze, z dala od uszu przechodniów, dochodzi do niezwykłej rozmowy, pełnej szczerości i intymności. W „Pokocham ją siłą woli” otwierają się przed widzem drzwi wspomnianego mieszkania, zapraszając do rozgoszczenia się w nim, czyniąc gości świadkami dialogu, który może zaintrygować, poruszyć, wywołać dyskomfort, onieśmielić i ośmielić, coś zmienić lub nie zmienić nic.
reżyseria: Paulina Pajestka, Karol Tenderowicz
bilet: 20 zł
NCK WYSTAWY
ADAM WAJRAK „W naszej dziczy” – wystawa plenerowa
6 października – 30 kwietnia, Rynek NCK
wstęp wolny
MIKOŁAJ KOPERNIK – INSPIRACJE – Krakowski Klub Fotograficzny
11 stycznia – 3 marca, FOTO-GALERIA
wstęp wolny
BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2024
wystawa Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody
7 marca – 5 maja, FOTO-GALERIA
wernisaż – 7 marca (czwartek), g. 18.00
wydarzenie towarzyszące – pokaz przeźroczy o tematyce przyrodniczej w sali kameralnej 203
wstęp wolny
TERYTORIA MATERII. FORMA I PRZESTRZEŃ – II edycja
Wystawa zbiorowa pedagogów i studentów II Katedry Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie oraz zaproszonych prelegentów – pedagogów jednostek akademickich w Polsce.
5 marca – 2 kwietnia, Biała Galeria CENTRUM
wernisaż – 5 marca (wtorek), g. 18.00
wstęp wolny
NATALIA BIENEK „Jedność” – wystawa malarstwa
8 marca – 4 kwietnia, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż – 15 marca (piątek), g. 18.00
wstęp wolny
GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
stała wystawa malarstwa
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
bilety: 20/15 zł
JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
stała wystawa malarstwa, rysunku i grafiki
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
bilety: 20/15 zł