☰ menu

Mandaryni i uczeni – Toruń

sob.-niedz.
23.03-08.09.2013

Zgodnie z tradycją, społeczeństwo chińskie dzieliło się na cztery stany: "uczonych” (shenshi), rolników, rzemieślników i kupców. Portugalczycy  
nazwali w XVI w. urzędników, doradców i innych dostojników na chińskich dworach cesarskich mandarynami (od portugalskiego słowa mandar – rozkazywać). Niektórzy mężczyźni spędzali całe życie, próbując zakwalifikować się do noszenia kwadratu mandaryńskiego, który był symbolem wielkiego zaangażowania. Urzędnik miał, więc być uosobieniem konfucjańskich cnót, posiadać rozległą wiedzę humanistyczną, harmonię umysłu. (…)
 
Wystawa "Mandaryni i uczeni” w Kamienicy pod Gwiazdą prezentuje zarówno oznaki rang urzędniczych, tzw. kwadraty mandaryńskie cywilne, jak i bardzo rzadkie wojskowe, a także przykłady malarstwa z czasów panowania dynastii Ming (1368-1643) i Qing (1644-1911), rzeźby przedstawiające dostojników cesarskich, pieczęcie, pojemniki na stojące pędzle, a także inne wyroby rzemiosła artystycznego, które towarzyszyły chińskim urzędnikom. Przedmioty te cechuje najwyższy poziom rzemieślniczego kunsztu.
 
 
Mandaryni i uczeni. Życie urzędnika w dawnych Chinach.
Kamienica pod Gwiazdą
Wernisaż wystawy: 22 marca, godz. 17.00
Wystawa czynna: 23 marca – 8 września
Kurator: Katarzyna Paczuska 


 
Exit mobile version